Atsakingas veisimas

Atsakingas veisimas: ryzenšnaucerių veisėjų patirtis ir požiūris

Apibūdindami šunų veisles, daugelis nevengia gražių epitetų, o būdvardžius, kuriais apibūdinami ryzenšnauceriai, galima vardyti nesustojant: galingi, azartiški, dėmesingi, stiprūs, atkaklūs, talentingi, nepailstantys, įspūdingi, žaismingi, grakštūs. Kažkada vadinta Miuncheno šnauceriais (pirmieji ryzenšnauceriai, užregistruoti šunų veislių knygoje, buvo iš Miuncheno), šiandien ši vokiečių išveista šunų veislė vadinama trumpai – ryzenaiRyzenai kelia pagarbą ir nustato elgesio taisykles, šie šunys verčia su jais skaitytis. Tokios mintys ateina į galvą po susitikimo su dviem Jurgitomis, ryzenšnaucerių veislyno „Tauro Gildija“ bendrasavininkėmis, vilnietėmis Jurgita Rynkevičiene ir Jurgita Vasiliauskaite. 

Neseniai „Tauro Gildijoje“ gimė dešimta vada. Veisėjos sako, kad ryzenšnaucerius veisti gali tik labai mylintys šią šunų veislę ir nesiekiantys finansinės naudos žmonės.

J. Rynkevičienės ryzenšnaucerė Rus Astershvarc Impreza yra Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltijos jaunimo čempionė; Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltijos, Rusijos, Baltarusijos, Lenkijos ir tarptautinė šunų grožio čempionė. Kita jos ryzenšnaucerė Averna Amaro Tauro Gildija yra Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltijos jaunimo čempionė, Lietuvos čempionė. 2020 m. vykusiuose Lietuvos Top šunų rinkimuose ji laimėjo trečią vietą tarp jaunų šunų. Ryzenšnaucerė Alpha Zeta Amarone Tauro Gildija nacionalinėje Prancūzijos šnaucerių ir pinčerių parodoje tapo geriausia šios šunų veislės atstove.

Jurgitos Vasiliauskaitės ryzenšnauceris Send You Black Roses Pasala yra Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltarusijos jaunimo čempionas, tarptautinis šunų grožio čempionas. Ryzenšnaucerė Ladyship Lara Croft Tauro Gildija – Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltijos jaunimo čempionė; Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltijos čempionė. Dar viena augintinė – JOOP! Miss Wild Tauro Gildija yra Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltijos, Baltarusijos, Šveicarijos jaunimo čempionė. J. Rynkevičienė yra veterinarijos gydytoja, J. Vasiliauskaitė – naminių gyvūnų prekių parduotuvėlės savininkė, šunų kirpėja. Savo mylimų šunų kailio priežiūros subtilybių jos mokėsi pačios, yra dėkingos patyrusiai kinologei Verai Kuznecovai už pagalbą ir patarimus. Dresūros, šunų elgsenos klausimais joms talkino Igoris ir Robertas Avtuškos, Diana Jurkuvėnienė. Parodų hendlingo subtilybių jas moko Svetlana Valoueva. Šunų parodose, kai pačios nebespėja, pagalbos kreipiasi į jaunuosius vedlius ir juokauja, kad Ieva Urbonaitė jau tapo „Tauro Gildijos“ veidu.

Dešimta veislyno ryzeniukų vada: jau būtų galima pasidžiaugti, kad veisėjos sukaupė solidžią šunų veisimo patirtį, tačiau jos mano kitaip ir pokalbį pradeda nuo veislės pasirinkimo. „Ryzenšnauceriai ir dabar man kelia nuostabą, susižavėjimą, nepaliauja stebinti, – prisipažįsta Jurgita Vasiliauskaitė. – Tai tokia šunų veislė, su kuria žmogus turi augti ir tobulėti kaip šios veislės gerbėjas ar veisėjas. Sąstingio šie šunys nemėgsta. Kartu su jais turi nuolat judėti į priekį“.

Jurgita Rynkevičienė pasirinko ryzenšnaucerius todėl, kad nuo mažų dienų svajojo apie šunį. Kai pamatė Rusijoje sukurtą vaidybinį filmą „Vospitanije žestokosti u ženščin i sobak", galutinai apsisprendė. „Nors yra  sakoma, jog niekada nesakyk niekada, bet mūsų namuose karaliaus tik šnauceriai. Jie amžinai įkrito į širdį“, – savo pasirinkimu neabejoja veisėja.

Jurgita Vasiliauskaitė ryzenšnaucerį pirmąkart pamatė būdama paauglė, iš karto pajuto, kad tai jos sielos šuo. Svajonė turėti ryzeną išsipildė ir tarsi užpildė jos gyvenimą: „Kiekviena vada yra išskirtinė, kruopščiai apgalvota. Jos pakankamai retos mūsų veislyne. Nors patirties ne tiek ir mažai, bet kaskart, laukiant mažylių, jaudulio būna lyg pirmą kartą. Auginant šuniukus, aišku, viskas daug lengviau ir paprasčiau. Jau aišku, kaip maitinti, socializuoti ir auklėti, bet visada laukia kitas iššūkis – atsakingai parinkti būsimus šeimininkus. Kai pavyksta surasti panašiai kaip mes apie ryzenus mąstančius žmones, apima džiaugsmas, tampame draugais“.     

Pratęsdama draugės mintį, J. Rynkevičienė pabrėžia: šuniukai turi augti šeimoje! Ne voljere ar tvartelyje! Nuo mažens jie turi būti šeimos gyvenimo dalimi. Užuosti namų kvapus, pažinti įvairiausius daiktus ir girdėti buities garsus (dulkių siurblys, fenas, tarškantys puodai), sugyventi su katėmis ar kitais gyvūnais ir, svarbiausia, nuolat bendrauti su žmonėmis. Pasak Jurgitos Vasiliauskaitės, ryzenšnauceris – ne bet kam. Tai intelektuali šunų veislė. Ryzenas nori įtikti savo šeimininkui, tačiau 10 kartų mechaniškai kartoti tas pačias komandas nelinkęs. Ryzenšnauceris gali ir moka pats priimti sprendimus: jeigu jam atrodys, kad tuo metu reikia pasielgti taip, jis būtinai taip ir padarys.

„Svarbu ugdyti ryzeno ryšį su šeimininku, kad būtų tarpusavio supratimas, bendradarbiavimas, pasitikėjimas, kad šuo savo šeimininko asmenyje matytų ir jaustų lyderystę. Priešingu atveju ryzenas pats imsis lyderio vaidmens, gins, saugos, kai galbūt visiškai to nereikia“, – paklausta apie bendravimo su ryzenšnauceriu taisykles, pažymi Jurgita Vasiliauskaitė.

Šios veislės šunys nepaperkami ir ištikimi. Pasižymi puikiomis darbinėmis savybėmis, atitinkančiomis tarnybinių šunų kriterijus. Šunų veisėjos J. Rynkevičienės nuomone, ryzenšnauceris visiškai atsiveria tik savo šeimininkui, draugui, kompanionui: „Namie lipšnus ir meilus kaip katinas, su svetimais jis yra atsargus, nepatiklus, o reikalui esant, kovingas ir galintis aukotis dėl savo šeimininko. Jis turi gerą atmintį ir pasižymi puikia intuicija. Ne tik sugeba greitai reaguoti, bet moka įvertinti situaciją. Jei ryzenšnauceris pajus pavojų šeimininkui, nedelsdamas gins, sustabdyti jį gali būti sudėtinga“. Būtent todėl abi veisėjos pabrėžia, jog šeimininkas turi pelnyti šio iš prigimties protingo ir imlaus šuns pasitikėjimą. Bendravimas ir bendra veikla su savo žmogumi jam yra svarbiausia, beje, tą patį galima pasakyti apie visus šunis. 

Neseniai praūžusio šuniukų daugyklų skandalo fone ryzenšnaucerių vardo nesigirdėjo, tačiau J. Vasiliauskaitė atkreipia dėmesį, jog keletą kartų girdėjo apie šuniukų fabrikėliuose išveistus mažuosius ryzenų „broliukus“ – cvergšnaucerius. „Ryzenšnauceris yra rimtas tarnybinis šuo, jis reikalauja tvirtos valios ir tvirto stuburo šeimininko. Galbūt daugyklų savininkai savęs tokiais nelaiko, o gal prisibijo tokių šunų?“,– juokauja Jurgita Vasiliauskaitė ir sako tikinti, jog „masinė gamyba“ šiai šunų veislei negresia, nes toks šuo – ne kiekvienam.

Svetlanos Valouevos nuotr.

Daugiau apie ryzenšnaucerių veislę.

X