Naujienos

Renkuosi veislinį šunį – ką turiu žinoti?

Prieš įsigydami veislinį šuniuką paklauskite veisėjo, kokiame Lietuvos kinologų draugijos (FCI) klube jis yra registruotas. Pabendraukite su klubo vadovybe, apsilankykite pačiame veislyne.

Niekada nepirkite agintinio pirmojo impulso pagauti, skubėdami ar norėdami sutaupyti... Pirmiausia išsiaiškinkite visus formalumus, įsitikinkite, kad šuniukų veisėjas veikia legaliai ir yra patikimas. 

Nenustebkite, jeigu šuniukų veisėjas jums užduos labai daug klausimų - tai atsakingo, šunis mylinčio ir gyvūnų gerove besirūpinančio žmogaus bruožai. 

Pirksiu veislinį šuniuką Lietuvoje

Taigi, pirkdami augintinį iš Lietuvos kinologų draugijoje (FCI) registruoto šunų veislyno, jūs pasidomėsite, kokiam LKD klubui priklauso veislynas. Pabendrausite su klubo vadovybe, būtinai nuvyksite į patį veislyną. Susipažinsite. Paprašysite parodyti visą šuniukų vadą bei šuniukų motiną kalę. 

Kartu su šuniuku jūs iškart turite gauti kilmės dokumentus su LKD ir FCI logotipais, įrašais apie šunelio tėvus ir protėvius, mikroschemos numeriu, patvirtintus LKD antspaudu ir atsakingo asmens parašu.

Atkreipiame dėmesį: šuniuko kilmės dokumentai atiduodami naujajam šeimininkui iš karto, o ne po savaitės ar mėnesio!

Visi LKD veislynuose gimę šuniukai identifikuojami mikroschemomis, o jų numeriai BŪTINAI atsispindi kilmės dokumentuose! Taip pat labai svarbu, kad LKD veislynuose veisiamiems šunims - kalėms ir patinams – atliekami genetiniai tyrimai (DNR).

Daugeliui šunų veislių yra privalomi ir sveikatos tyrimai - susipažinti su jais bei LKD šunų veisimo nuostatais jūs galite čia: https://kinologija.lt/lkd/dokumentai/reglamentai/ .

Taip pat patartina su veisėju pasirašyti pirkimo-pardavimo sutartį.

Apie jus dominančius LKD šunų veislynus galite sužinoti konkrečiame šunų mylėtojų klube, kurio narys yra šunų veisėjas, klubų sąrašai skelbiami www.kinologija.lt.

Šuns kilmės dokumento (LKD/FCI) pavyzdys: https://kinologija.lt/lkd/dokumentai/blankai/

Galite internetu pasitikrinti, ar šunų veislynas yra registruotas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos veislynų registre.

 

Pirksiu veislinį šuniuką užsienyje

Pirmiausia pasidomėkite, ar jo kilmės dokumentus išdavė kuri nors iš Tarptautinės kinologų federacijos (FCI) šalių narių kinologų asociacija (pagrindinė tos šalies kinologų organizacija).

Jeigu šuniuko kilmės dokumentus išdavusios šalies kinologų organizacija nėra FCI narė, šios organizacijos išduoti šuniuko kilmės dokumentai Lietuvoje nebus pripažįstami, nes Lietuvos kinologų draugija yra FCI narė ir vadovaujasi šios organizacijos šunų veisimo, dokumentų išdavimo, parodų organizavimo bei kt. reglamentais.

Ar šuniuko kilmės dokumentus išdavusi kinologų organizacija tikrai yra FCI narė, sužinoti galima labai paprastai – tereikia apsilankyti svetainėje www.fci.be.

FCI tinklapyje rasite ne tik Tarptautinei kinologų federacijai priklausančių kinologų organizacijų, bet ir FCI šunų veislynų sąrašus. Apie konkretų šunų veisėją ir jo veisiamus šunis daugiausia sužinoti galima tos šalies, kur jis gyvena ir veisia veislinius šunis, kinologų organizacijoje.

Įsigyjant gyvūną užsienyje, eksportiniuose šuniuko kilmės dokumentuose (Export Pedigree) turi būti įrašyti pirkėjo - naujojo šuniuko savininko duomenys: vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas.

Kai kurių FCI šalių narių kinologų organizacijos šuniukams iš pradžių išduoda „šuniukų korteles“, o kilmės dokumentus įformina vėliau – įsigydami augintinį, tikslinkitės šią informaciją,

Su šuniuko veisėju taip pat būtina pasirašyti pirkimo – pardavimo sutartį. 

Parsivežant šuniuką į Lietuvą labai svarbu turėti ES šuns sveikatos pasą, atkreipkite dėmesį, kada ir nuo kokių užkrečiamųjų ligų jis yra paskiepytas.

Pirkdami šunį nesinaudokite tarpininkų paslaugomis – įsigykite augintinį tiesiai iš veislyno.

Parsigabenę šuniuką pateikite jo dokumentus ir registruokite Lietuvos šunų veislių knygoje, kad jūsų augintiniui būtų suteiktas LŠVK numeris (tai galima atlikti įstojus į kurį nors LKD klubą).

Neskubėkite! Mes linkime įsigyti augintinį iš atsakingų, legaliai veikiančių, gyvūnų sveikata ir socializacija besirūpinančių, patyrusių Lietuvos kinologų draugijos (FCI) šunų veisėjų, o ne iš perpardavinėtojų ar šuniukų „daugintojų“. 

Pexels.com nuotr.

X