Šuniukus kartu su naujaisiais šeimininkais augini visą gyvenimą, sako E. Morkūnienė

Kas myli šunis ir gyvena Biržuose, tikrai ne kartą matė juodo kailio, linksmai uodegas vizginančius retriverius. Tiksliau, lygiaplaukius retriverius.

Birželio 20-ąją jų gerokai padaugėjo, nes „lygiukai“ kartu su savo šeimininkais rinkosi į gimtadienio šventę.

Iš trylikos prieš metus gimusių lygiaplaukių retriverių į gimtadienį atvyko devyni. Atvažiavo svečių ir iš Talino.

„Vados auginimas nesibaigia, kai šuniukai iškeliauja į naujus namus, – savo požiūrį dėsto lygaiplaukių retriverių veisėja Edita Morkūnienė, kuriai šunys yra kur kas daugiau, nei šunys. – Jeigu pasiryžti veisti šunis, prisiimi pareigą auginti juos kartu su naujaisiais šeimininkais“.

Ruošdamasi Lietuvos kinologų draugijoje registruoti šunų veislyną, veisėja svarstė įvairius pavadinimus, tačiau nugalėjo patriotiniai jausmai – veislynas pavadintas greta tyvuliuojančio Širvėnos ežero vardu.

„Kadangi gyvename šalia ežero ir vanduo yra neatsiejama mūsų augintinių dalis, be to, lietuviškam pavadinimui mus skatino Ukmergės šunų mylėtojų klubo, kuriame mes esame registruoti, vadovas Stasys Barauskas, nusprendėme būti... „Prie Širvėnos“. Taigi, prie Širvėnos ežero prieš metus gimė trylika mažų „širvėniukų“.

Šie šunys apgaubti ne tik veisėjos Editos Morkūnienės bei savo naujųjų šeimininkų meilės, jie turi asmeninį fotografą – iš Biržų kilusį, dabar jau vilnietį, šunų mylėtoją Rolandą Basakirską. „Širvėniukų“ vadą jis fiksavo nuo šių gyvenimo pradžios. Nepraleido progos sudalyvauti gimtadienio šventėje.

„Mano kalytė Luna yra iš Lenkijos veislyno. Bendraujame su jos veisėja visus tuos metus, vykome į Europos šunų čempionatą, kad susitiktume su veisėja ir ji turėtų galimybę savo išveistą šunį pamatyti gyvai. Seku jos pavyzdžiu, – pasakoja dar gana jauno šunų veislyno savininkė E. Morkūnienė. – Noriu matyti savo išveistus šunis, noriu žinoti, kaip sekasi jiems augti ir bręsti. Smagu bendrauti su šuniukų šeimininkais, kai kurie jų tapo artimais draugais“.

Veisėja mano, kad jos šunų šeimininkai, mylėdami šią šunų veislę, padeda vieni kitiems ne tik auginant šunis, bet ir rūpinasi veislės ateitimi. Įsigyti veislinį šunį reiškia atsakomybę – šia atsakomybe jie visi ir dalijasi. Būtent todėl sukūrė socialinę paskyrą internete, kur pasipasakoja apie pasiekimus, užduoda klausimus, skelbia fotografijas.

Veisėjai svarbiausia, kad ir šuo, ir šeimininkas būtų laimingi. Naujieji šeimininkai, kurie pasirinko lygiaplaukių retriverių veislę, buvo iš anksto su ja susipažinę, turėjo galimybę pamatyti suaugusius lygiaplaukius retriverius. Veisėja neslėpė sunkumų, kurių pasitaiko auginant ir auklėjant šunis.

Šeši šios vados šunys jau dalyvauja šunų parodose, o Latvijoje gyvenantis patinukas yra mokomas medžioklės paslapčių.

Pasak Editos, ji sudarė visas sąlygas būsimiems šeimininkams rinktis šuniuką, tačiau atsitiko taip, kad šuniukai patys pasirinko šeimininkus. Jos nuomone, jau gimdamas šuniukas „atsineša“ savo žmogų – tereikia jiems susitikti.

Rolando Basakirsko nuotr.