Šventės

Pasaulinė gyvūnų globos diena 2021 ir Lietuvos kinologų draugija

Gyvūnų gerovę užtikrinantys įstatymai atsirado palyginti vėlai. Pirmiausia, XIX amžiuje, Didžiojoje Britanijoje. „Penkias gyvūnų laisves“ (tikėtina, jas žino visi gyvūnų mylėtojai) airių profesorius F. W. Roger Brambell paskelbė dar vėliau, 1965 metais. Pasaulinė gyvūnų globos diena, spalio 5-oji, pradėta švęsti 1931 metais po Florencijoje vykusios gyvūnų globos konferencijos.

Įsipareigoję penkioms gyvūnų laisvėms

Atmetę istorinius faktus, sutarkime: gyvūnais turime rūpintis visur ir visada, o ne vien per šventes. Tačiau skleisti gyvūnų gerovės idėjas, suburti bendraminčius, ką Lietuvos kinologų draugija daro ne pirmus metus, taip pat labai svarbu. Tik gaila, jog šįkart ir vėl virtualiai, o ne prie Baltojo tilto ar Vingio parke, kaip būdavo anksčiau.

Ilgametis gyvūnų globos švenčių globėjas, Europos Parlamento narys Petras Auštrevičius savo nuotoliniame sveikinime sako: „Niekada nebūna per anksti kalbėti apie gyvūnų gerovę. Gali būti tik per vėlai. Sveikinu visus, kurie supranta, kaip svarbu pasirūpinti tais, su kuriais gyvename ir kuriais džiaugiamės“.

Lietuvos kinologų draugijos prezidentės Ramunė Kazlauskaitės tvirtinimu, kad ir kokias šventes organizuotume, kokius įstatymus ar taisykles gyvūnų gerovės srityje kurtume, viskas remiasi penkiomis gyvūnų laisvėmis. Tai laisvė nejausti alkio ir troškulio; nepatirti diskomforto; nejausti skausmo, sužeidimų ir ligų; laisvė išreikšti natūralų savo rūšies elgesį; laisvė nepatirti baimės ir kančių. „Tai pagrindiniai dalykai, ko gyvūnai tikisi iš mūsų, ir už ką mes, žmonės, esame atsakingi“, – savo požiūrį motyvuoja R. Kazlauskaitė.

„Kai pagalvoju apie gyvūnų gerovę, pirmiausia matau tokį vaizdą: vizgindamas uodegą atbėga laimingas šuo“, – savo požiūrį į gyvūnų gerovę išsako vilnietis Eimantas Radvilavičius, Berno zenenhundo Ačiū Duok labas šeimininkas. Eimantui žodis gerovė asocijuojasi su gyvūno emocijomis. Jo manymu, augintinis turi būti ne tik mylimas, tinkamai prižiūrimas, auginamas tinkamose sąlygose, bet ir ugdomas, socializuojamas.

Svarbiausia – meilė ir atsakomybė

Rengdama nuotolinį gyvūnų globos dienos minėjimą, LKD Mokymo centro komanda suorganizavo vaikų piešinių konkursą „Myliu savo augintinį“ (sulaukta daugiau kaip 700 piešinių), virtualią viktoriną „Negali būti, bet yra!“. Vaizdo įrašus – sveikinimus atsiuntė mūsų bičiuliai (įrašus galite peržiūrėti LKD socialinėje paskyroje). Publikavome ne vieną interviu su gyvūnų mylėtojais, šunų veisėjais. Vilniaus kolegijos studentai ir dėstytojai šia proga sukūrė du edukacinius filmus, kaip iš nenaudojamų daiktų pagaminti guolį ir šviesą atspindinčią skarelę. Šventės dieną klausytojai sulaukė smagaus vyriško pašnekesio radijo stotyje „Kelyje“: du žurnalistai, du šunų augintojai – Antanas Šilkūnas ir Renaldas Gabartas žarstė patarimus, kaip saugiai keliauti su augintiniais, kaip pasirūpinti ne tik saugumu, bet ir gerove. Tą pačią dieną „Radiocentre“ vyko pokalbis su LKD šunų elgsenos specialiste Vilma Jazukevičiūte apie mažų šuniukų ugdymą, socializaciją bei šeimininkų atsakomybę.

Daug kuo galime pasidžiaugti, apie tai kalba ir Seimo narė Dovilė Šakalienė. Jos tvirtinimu, gyvūnų problemoms niekada nebuvo skiriama tiek daug dėmesio, kaip pastaraisiais metais: „Ir nors ne visi gyvūnų globos sprendimai yra priimti, bet tai ne sprintas, o maratonas. Gyvūnų mylėtojų darbas – atsidavimas kiekvieną dieną, ir tai labai svarbu“.

Ne visi pokyčiai būna greiti, svarbu, kad jie apskritai įvyktų! Ir jei palygintume visuomenės požiūrį į gyvūnus augintinius, koks buvo prieš 20-30 metų, pokyčiai išties dideli. Įvestas visuotinis gyvūnų augintinių ženklinimas, įveikta pasiutligė, visuomenė jau vertina gyvūnų šeimininkų švietimą, pasisako už šeimininkų atsakomybės didinimą. Ir jau ne gėda prisipažinti: aš labai myliu savo augintinį.

Apie tai atvirai kalba ir tris šiba inu veislės šunis bei katiną Ozį auginantys vilniečiai Reda ir Rimtas Vaitkunskai: „Kartais mūsų paklausia, kam jums trys šunys? Bet mes juk turime keturias rankas, vadinasi, galėtume turėti ir dar vieną augintinį, jeigu tik nuspręstume. Jie mūsų draugai, mūsų džiaugsmas, šeimos nariai. Didelio mokslo gyventi su augintiniais nereikia – juos paprasčiausiai reikia mylėti!“.

Lietuvos kinologų draugija dėkoja Europos Parlamento nariui Petrui Auštrevičiui už nuoseklų darbą gyvūnų gerovės srityje. Vilniaus savivaldybei ir Seimo nariams, besirūpinantiems gyvūnų gerovės klausimais, sakome ačiū už ryžtą, jautrumą, supratimą. Mieliems bičiuliams – Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakulteto studentams ir dėstytojams dėkojame už kūrybą ir meilę gyvūnams. Labai dėkui vaikams už kūrybą ir meilę augintiniams, o renginio rėmėjui, didžiausiam zoologijos prekių parduotuvių tinklui „ Kika“– už dovanas konkursų nugalėtojams.

Kartu su jumis mes kuriame gyvūnus mylinčią šalį!

X