Naujosios Škotijos retriveriai

Viena iš 6 retriverių rūšių yra Naujosios Škotijos retriveris. Ir jeigu Lietuvoje auksaspalvių, Labradoro ir lygiaplaukių retriverių yra tikrai nemažai, NaujosioS Škotijos retriveris vis dar gana reta šunų veislė.

Pažodžiui verčiant šį veislės pavadinimą iš anglų kalbos (Nova Scotia Duck Tolling Retriever), reikėtų sakyti Naujosios Škotijos antis viliojantis retriveris. Sutikite, pavadinimas išties labai ilgas, matyt, todėl šunų mylėtojai sugalvojo trumpinį – toleriai. Tai šunys, išvesti vandens paukščių medžioklei, jie puikiausi pagalbininkai viliojant ir atnešant pašautus paukščius. 

Iš kur atsirado ši šunų veislė?

Šią šunų veislę XIX amžiuje išveisė Kanados medžiotojai, tai atsitiko Naujosios Škotijos Jarmuto grafystės Mažosios upės rajone (kadaise veislių pavadinimai netgi buvo „Jarmouth Toller“ ir „Little River Duck Dog“). pakaitiniai veislių pavadinimai).

Toleriai buvo išveisti labai savitam medžioklės būdui – šunys turėjo imituoti smalsias laputes, o jų kailio spalva ir greiti judesiai vandens paukščiams turėjo kelti keistą „susižavėjimą“. Vandens telkinio pakrante šmirinėjančio tolerio vaizdas turėjo žadinti ančių smalsumą. Plunksnuota šuns uodega ir rausvas kailis patiklioms antims tarsi „sufleravo“: lapė!. Šitaip patiklūs paukščiai buvo įviliojami į šūvių diapazoną, o toleriui belikdavo pasitelkti savo puikią uoslę ir atnešti medžiotojams pašautus sparnuočius.

Vienintelė kita pasaulyje egzistuojanti šunų veislė, kuri specializuojasi tokioje pačioje „lapės technikoje“ yra olandų gundogas, žinomas kaip Kooikerhondje.

Tolerių veisėjai saugo šią šunų veislę ir labai atsakingai veisia iki šiol, todėl šunys išlaikė prigimties bruožus.

Į Lietuvą pirmieji toleriai atkeliavo 2017 metais iš Italijos. 2019 metais veislyne „Juodas apelsinas" gimė pirmoji šios veislės šuniukų vada.

Išvaizda ir sveikata

Naujosios Škotijos retriverio kailis rusvas, nuo auksinės raudonos iki tamsios vario spalvos su baltomis dėmėmis. Nuostabios spalvos (labai panašus į lapės) kailis nereikalauja daug priežiūros, pakanka kartą per savaitę pašukuoti, kas 3-4 mėnesius padailinti ausų ir pėdučių plaukus. Maudyti šių šunų dažnai nereikia.

Tai vidutinio dydžio šunys, jie sveria 17-23 kg, o aukštis ties ketera yra 45-51 cm.

Toleriai pasižymi puikia sveikata, gyvena apie 14 metų, nors yra žinoma ir apie 20 metų sulaukusius šios veislės atstovus.

Elgsena, temperamentas, prigimtis

Toleriai yra geri sportininkai, kuriems būtina gyventi  aktyviai – energijos ir jėgos jie galėtų „paskolinti“ ir kitiems šunims.

Jie puikiai tinka medžioklei, žygiams pėsčiomis, stovyklavimui ir, žinoma, maudynėms. Šie šunys yra protingi, gražūs, meilūs kompanionai, tačiau šiuos raudonuosius „tornadus" galima rekomenduoti tik tiems, kurie turi pakankamai laiko ir jėgų.

Toleriai labai gerai jaučia žmogų, „skaito“ jo nuotaikas, neįkyri ir supranta, kada žmogus išties labai užimtas. Dėl savo aukšto intelekto yra lengvai dresuojami, juos nesunku sudominti.

Būdami aktyvūs, judrūs šunys, vedami motyvacijos maistui, jie yra puikūs įvairių šunų sporto varžybų dalyviai bei lyderiai. Tai jų stichija, tai išlaisvintas jų prigimties balsas – galėdami aktyviai kažką veikti su savo šeimininku toleriai bus ne tik fiziškai sveiki, užsigrūdinę, bet ir gyvens visavertį, laimingą gyvenimą.

FCI patvirtintas veislės standartas: http://www.fci.be/en/nomenclature/NOVA-SCOTIA-DUCK-TOLLING-RETRIEVER-312.html

Parengė Agnė Litkauskienė

Nikodemos, Happy Tails ir A.Litkauskienės nuotr.