Jaunieji vedliai: ne vien pergalės svarbu

Lietuvos kinologų draugija (LKD) šiemet mini savo veiklos 30-metį. Kai buvo kuriama draugija, šaunaus jaunimo, kuris dabar demonstruoja šunis parodose ir dalyvauja konkursuose, dar nebuvo. Tačiau ir tada, ir dabar niekas neabejoja: ugdyti jaunąją kinologų kartą būtina. 

Organizacijos susikūrimo pradžioje, vykstant pirmosioms šunų parodoms, niekas neturėjo patirties ir vedliams teko mokytis „greituoju būdu“. Šis mokymasis taip įsibėgėjo, kad dabar, Europos šunų čempionate ar Pasaulinėje šunų parodoje jaunųjų vedlių konkurse pasirodžius Lietuvos atstovams, tampa aišku: bus stipri konkurencija.
„Lietuvos atstovai jaunųjų vedlių konkursuose – labai aukšto lygio, – neabejoja Jaunųjų vedlių klubo prezidentė Goda Šulcaitė. – Atvažiavę užsieniečiai teisėjai, kiti parodų dalyviai tai iškart pastebi, sulaukiame daug pagyrų! Teisėjai kartais net neslepia, jog sunku išsirinkti geriausius – visi vedliai puikūs“.

Šunų augintojai, dalyvaujantys parodose, taip pat dažnai prašo jaunųjų vedlių pademonstruoti jų šunis parodoje, pasitiki jais, o  kartais net prašo patarimų.

„Lietuvos jaunieji vedliai mokosi iš profesionalių šunų vedlių, kurie dažniausiai ir yra jų treneriai, mokytojai. Šie savo ruožtu yra įgiję patirties dirbdami su šunų veisėjais, stažavęsi užsienio šunų veislynuose, gilinę žinias įvairiuose seminaruose“, – sako Jaunųjų vedlių klubo prezidentė ir atkreipia dėmesį, kad užsienyje gana dažnai jaunuosius vedlius konkursams ruošia patys tėvai. Tik kad nėra taip paprasta pademonstruoti šunį parodoje... Kiekvienas šuo – individualybė, ta pati darbo metodika tinka ne visiems.

„Ir nors gana sudėtinga ir svarbu kuo geriau pasirodyti parodoje, norisi, jog vaikai neprarastų malonumo, mokėtų pralaimėti ir gražiai elgtųsi su savo šunimi tiek ringe, tiek už jo ribų. Kad rūpintųsi šuns gerove. Išmanytų, kas yra 5 gyvūnų laisvės, kad visada be išlygų mylėtų šunis“, – paklausta, kas svarbu vedlių  konkursuose, atsako Goda.

Šiuo metu Jaunųjų vedlių klube yra 30 narių. Klubas atsinaujina, suformavo naują tarybą, turi gražių planų. Žada atnaujinti įstatus, sukurti jaunojo vedlio etikos kodeksą, daugiau dėmesio skirti veiklos viešinimui. Klubo tarybos nuomone, galbūt verta sugrąžinti anksčiau vykusius komandinius bei porų jaunųjų vedlių konkursus, taip pat suaugusių vedlių konkursą, kuriame galėtų dalyvauti buvę jaunieji vedliai. Planuojama organizuoti daugiau seminarų, įvairių susitikimų ar žaidimų, kurie skatintų vaikus labiau bendradarbiauti, o ne konkuruoti. Vedliai turi suprasti, jog už gražų kostiumėlį svarbiau yra pagarbus elgesys su gyvūnu. Jie yra dėmesio centre, todėl turi elgtis profesionaliai ir atstovauti savo klubui, mokyklai, taip pat ir Lietuvos kinologų draugijai.

Liepos 1-3 d. Radžiūnų aerodrome (Molėtų r.) vykusių tarptautinių šunų parodų metu Jaunųjų vedlių klubas surengė iškilmes. Jau tapo tradicija, kad klubas kasmet išrenka geriausius vedlius, tačiau dėl pandemijos suvaržymų nebuvo galimybių juos pasveikinti. 2020 metų geriausiai vedlei Dijai Maksimavičiūtei ir 2021 metų – Austėjai Šulcaitei įteiktos įspūdingos rozetės, prizai. Neliko be dovanų ir kiti įvairių nominacijų laimėtojai. Kas taps 2022 metų pačiu geriausiuoju, sužinosime tik pasibaigus metams, susumavus visų metų rezultatais. O šįkart, liepos 1-ąją, pačia geriausia vedle tapo Simona Trijonytė, antra – Kamilė Briedytė, trečias – Gertautas. Liepos 2 d. geriausi jaunieji vedliai: 1. Austėja Šulcaitė, 2. Simona Trijonytė, 3. Ditė Dobilaitė. Liepos 3 d. – Aistė Mašidlauskaitė, 2. Upė Žalevičiūtė. 3. Gertautas Lubys.

Jeigu yra norinčių įsitraukti į šią įdomią, prasmingą veiklą ir prisijungti prie Jaunųjų vedlių klubo narių, informaciją rasite čia: https://www.jaunujuvedliuklubas.lt