Šunims lengviau gyventi žinant ir jaučiant: mus supranta

Dianos Makarovaitės namuose gyvena du šunys – septynerių Vidurinės Azijos aviganis Baronas ir neseniai metų sulaukusi belgų aviganė terviurenė Ipa. Tikrai ne mieli „pūkuotukai“, o „solidūs šunys“, nors toks palyginimas ne vienam turėtų užkliūti.

Šunų elgsenos specialistų nuomone, nėra pūkuotukų, kaip nėra ir solidžių šunų – visi šunys nuo mažumės turi būti atsakingai socializuojami ir ugdomi.

Apie šunų pažinimą ir iš to išplaukiančias problemas Šuns dienos išvakarėse (šių metų Šuns dienos idėja – „Pažink mane“) kalbamės su Lietuvos kinologų draugijos Darbinių šunų teisėjų ir dresuotojų kolegijos nare, dresuotoja D. Makarovaite.

 

– Neseniai įsitraukei į Lietuvos kinologų draugijos Mokymo centro socialinį švietimo projektą „Atsakingo šeimininko akademija vaikams“. Vedi užsiėmimus apie šunų kūno kalbą. Ar vaikai pažįsta savo šunis, ar ką nors išmano apie šunų poreikius?

– Likau maloniai nustebinta, nes vaikai išties žino nemažai, o tie, kas turi savo augintinių ar dažniau susiduria su šunimis, turi kuo pasidalinti, papildyti mane. Tai jiems rūpi ir teikia džiaugsmą. Argi ne smagu visiems papasakoti apie savo geriausią draugą? Užsiėmimas trunka tik keturiasdešimt penkias minutes, todėl turiu kalbėti labai koncentruotai, perteikti esmę, spėti atsakyti į vaikų klausimus, išgirsti jų nuomonę. Sugrįžę į namus vaikai pasakoja, ką sužinoję. Tų pokalbių turbūt būna labai įdomių. Žinau, kad vaikų AŠA išaugo iš suaugusiųjų „Atsakingo šeimininko akademijos“, nes tos paskaitos jau tapo „šeimyninėmis AŠA“. Į paskaitas ateina arba per nuotolį dalyvauja visa šeima su vaikais – gyvūnas augintinis yra ne kažkieno, o šeimos narys, ir visa šeima atsako už jo gerovę. Todėl didžioji dalis vaikų turi ne tik žinių, bet ir patirties, kaip rūpintis šunimi ir jo poreikiais, yra linkę prisiimti atsakomybę ir taip prisidėti prie šuns auginimo.

– Jei šuo galėtų savo šeimininkui tiesiai šviesiai pasakyti: „Pirmiau susipažinkim!“. Kas slypėtų tuose žodžiuose?

– Šunys negali kalbėti žmonių kalba ir pasakyti mums tai, ką norėtų. Pagrindinis jų komunikacijos šaltinis – kūno kalba. Manau, būtent tai šuo ir norėtų pasakyti savo šeimininkui ir aplinkiniams: „Pažink mane ir skirk laiko įsigilinti, suprasti mano kūno kalbą“. Jeigu visi žmonės gebėtų ir norėtų suprasti šunų kūno kalbos pagrindus ir galėtų įvertinti, kokią informaciją šuo bando perteikti, gyventi ir bendrauti būtų daug lengviau abiem pusėms, o ir nemalonių situacijų būtų gerokai mažiau.

– Ar įmanoma iki galo pažinti savo augintinį? Ar vis dėlto lieka kažkas, ką žino tik pati gamta?  

– Labai įdomus ir gilus klausimas. Mano nuomone, neįmanoma. Kodėl taip manau? Todėl, kad iš asmeninės patirties jaučiu: kuo daugiau mokausi apie šunis, tuo, atrodo, daugiau išmokstu, vis atrandu naujų dalykų. O ir nuolat atliekami tyrimai, keičiamos teorijos ir praktikos, taikomi nauji metodai leidžia suprasti, kad dar yra, ko nežinome. Bet svarbu mokytis, tobulėti ir bandyti suprasti ir sužinoti kuo daugiau. Aišku, situacija keičiasi, kai kalbame apie vieną šunį – jį suprasti, pažinti ir atrasti bendrą kalbą yra šiek tiek paprasčiau. Bet su kiekvienu šunimi tas pažinimo kelias prasideda iš naujo, nes kiekvienas šuo – unikalus. 

– Kur sėmeisi kinologijos, šunų elgesnos žinių?

– Noras būti šalia šunų turbūt jau nuo vaikystės mano genuose (Šypsosi – Red.). Nuo mažens mane supo šunys. Įdomiausia buvo kalbėti apie juos, gatvėje taip pat sunku buvo atplėšti akis nuo kiekvieno sutikto šuns. Išvykusi studijuoti į Vilnių, tiesiu taikymu užsirašiau savanoriauti gyvūnų prieglaudoje. Vėliau pradėjau asistuoti dresuotojai. Prie viso to nesuskaičiuojami kiekiai gyvų ir nuotolinių seminarų, knygos, moksliniai straipsniai ir realių situacijų analizės. Konsultacijos su kolegomis iš viso pasaulio ir realus darbas su šunų savininkais. Be to, patirtis auginant ir ugdant savo pačios šunis. Visa tai ir dar daug kitų aplinkybių sudėjo stiprius šunų pažinimo pagrindus, turiu nuo ko atsispirti ir keliauti toliau.

Elžbietos Markovskos ir Lauros Šimkutės nuotr.

Balandžio 23 d., Šuns dienos išvakarėse, LKD ir Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija kviečia gyvūnų mylėtojus į sostinės Kalnų parką, kur vyks pramoginis edukacinis renginys „Užuosk pilis!“

Taip pat kviečiame šunų augintojus visoje Lietuvoje balandžio 24 d. arba šventės išvakarėse organizuoti susitikimus, paskaitas, praktines dirbtuves, viktorinas darbo kolektyvuose arba kitokią veiklą – švęskime ir labiau pažinkime savo šunis!

Sužinokite daugiau www.sunsdiena.lt