Manoma, kad vipetų veislės formavimo procese dalyvavo greihaundai, terjerai, galbūt ir stambesni italų kurtai. Anglijoje vipetai buvo oficialiai pripažinti 1891 metais.
Šiuolaikiniai vipetai – kokie ir kodėl juos renkamės?
Šiuolaikinio vipeto pašaukimas – būti šeimos draugu ir kompanionu. Šie šunys tokie atviri ir taip nuoširdžiai myli pasaulį, kad sugeba nesunkiai užkariauti santūriausių žmonių širdis. Vipetuose stebuklingai dera dvi prigimtys – kurto ir terjero. Iš kurtų jie paveldėjo ne tik eleganciją, bet ir nepriklausomą mąstyseną, sudėtingą vidinį pasaulį, meilę laisvei, jautrią širdį – jie tikisi iš žmogaus pagarbos ir supratingumo, nekenčia grubaus elgesio ir bandymo pavergti juos savo valiai. Tuo tarpu terjeriškas pradas sąlygoja kitką – neišsemiamą energiją, visišką atsidavimą žaidimams, puikų humoro jausmą, meilę žmonėms, o kartais ir ryžtą bei drąsą.
Vipetas suderina savyje, atrodo, visiškai nesuderinamus dalykus – jis išdykęs ir kartu paklusnus, jautrus ir kartu drąsus, kupinas meilės pasauliui, bet kartu kovojantis už savo vietą jame. Taigi, nepaisant tariamo trapumo, vipetas anaiptol nėra silpno charakterio šuo. Tiesa ta, kad jie tikri inteligentai – kartu jautrūs ir ryžtingi. To negalima pamiršti dresuojant vipetą – šis šuo labai greitai supranta, ko iš jo norima, ir mielai tai daro su sąlyga, kad su juo kantriai ir korektiškai elgiamasi, ir kad ši veikla jam įdomi. Tačiau jie gali ryžtingai atsisakyti to, kas jiems nemalonu, ir taip pat ryžtingai priešinasi grubiam žmogaus elgesiui: kaip tikri inteligentai, jie neparodo jokios agresijos – paprasčiausiai susigūžia ir užsisklendžia.
Daugelis žmonių, niekad anksčiau nesusidūrusių su vipetais, mano, kad jie tokie pat sunkiai dresuojami ir nepaklusnūs, kaip rytų kurtai. Tai netiesa. Vaikystėje mažieji vipetukai labai smalsūs – bet kokia peteliškė, šmėkštelėjusi jaunam kurtukui prieš nosį, atrodo jam lyg koks pasaulio stebuklas, priverčiantis pamiršti viską, tuo pačiu ir šeimininką. Lygiai taip pat jie laiko visus žmones savo potencialiais draugais, tad nepraleidžia progos susipažinti su kiekvienu praeiviu. Tačiau toks mažųjų vipetukų atvirumas kartu labai palengvina dresūrą – jie labai džiaugiasi galimybe pabendrauti ir, mokant juos komandos „Pas mane”, mielai atbėga pas šeimininką, ypač paskatinti skanaus kąsnelio.
Suaugę vipetai paprastai būna labai prisirišę prie šeimininko – lakstydami parke ar miško takais, visada akies krašteliu stebi, kur šis yra, pašaukti atbėga net tada, jeigu iki tol žaidė kitų šunų draugijoje. Žinoma, visa tai su sąlyga, kad buvo kryptingai ir kantriai mokomi „atsišaukti“ ir kad tarp šuns ir žmogaus egzistuoja ryšys ir meilė. Vipetai yra „romantiški” šunys. Ryšys su savo žmogumi jiems labai svarbus, būtent tuo ir grindžiamas jų paklusnumas – priešingai, nei vokiečių aviganiai ar spanieliai, jie neturi noro įsiteikti šeimininkui ir niekad nevergauja.
Kartu vipetai – itin patogūs ir universalūs šunys. Jie tinka visai šeimai – myli vaikus, dievina švelnumą, glamones ir galimybę ramiai snausti prisiglaudus prie brangių žmonių, o kartu idealiai tinka aktyviam laisvalaikiui, yra puikūs žygių, iškylų, rytinės mankštos kompanionai.
Bendrais bruožais...
Vipetas yra tarsi mažesnė greyhaundo versija. Tai balansas tarp raumenų ir jėgos, elegancijos ir grakštumo. Vipetas yra sukurtas greičiui ir darbui, bet tuo pačiu jis yra idealus žmogaus kompanionas, puikiai prisitaikantis namuose ir sporto aplinkoje. Švelnus ir meilus šeimos narys, jis mėgsta būti visko, kas vyksta namuose, dalimi. Vipetas pasižymi meiliu charakteriu, nors gali būti drovus susitikdamas su naujais žmonėmis, todėl ankstyva socializacija yra būtina.
Vipetų ūgis ties ketera: šunys 47-54 cm, kalės 44-47 cm.