Ryzenšnauceriai

Galingi, dideli, ištvermingi, išdidūs, aristokratiški, drąsūs, budrūs, protingi, jautrūs, nepaperkami ir ištikimi savo šeimininkui – tokie yra ryzenšnauceriai.

Tai šunys kompanionai, bebaimiai namų ir šeimos sargai, tačiau taip pat jie gali būti ir tarnybiniais šunimis, puikiai atlikti savo pareigas policijos, kariuomenės tarnyboje.

Ryzenšnauceriai dar vadinami intelektualia šunų veisle – jie geba rasti geriausią išeitį iš susiklosčiusios situacijos.

Temperamentas ir elgsena

Ryzenšnauceriams būdingas retų bruožų – patikimumo, galybės ir gracijos derinys. Bet kurioje situacijoje tai kelia susižavėjimą (nuostabą), pagarbą ir niekada nesiliauja stebinti.

Įdomu tai, kad ryzenšnauceriams būdinga savita snukučio išraiška, kuri dažnai panaši į žmogaus rodomas emocijas. Džiaugsmas, nuostaba, pyktis, apmaudas, liūdesys, smalsumas ir užsispyrimas – tai galima perskaityti ūsuotame – barzdotame ryzenšnaucerio „veide“. Iškrėtęs šunybę, jis netgi „moka susigėsti“.

Šios veislės atstovai atsiveria tik savo šeimininkui, draugui, kompanionui. Namie lipšnus ir meilus it katinas, su svetimais jis gali būti atsargus, nepatiklus, o reikalui esant, kovoti iki paskutinio kraujo lašo. Jis turi gerą atmintį ir pasižymi puikia intuicija. Ryzenšnauceris yra darbštus, kantrus ir ištvermingas. Staigi reakcija, „sprogstantis“ temperamentas ir stipri nervų sistema leidžia jam tarnauti policijoje, nes jis ne tik greitai reaguoja, bet ir moka įvertinti situaciją. Jei ryzenšnauceris pajus pavojų šeimininkui, nedelsdamas šį gins, sustabdyti šį šunį tokiu atveju gana sudėtinga. Todėl nuo mažų dienų šios veislės šunims būtina tinkama socializacija, auklėjimas ir dresūra.

Ryzenšnauceris – intelektualus, bet ne sarginis šuo. Su juo nuolat reikia bendrauti, jis laimingas ir ramus tik būdamas šalia šeimininko. Bendravimas ir bendra veikla jiems yra svarbiausia. Jie imlūs, lengvai dresuojami, greitai perpranta skiriamas užduotis. Tačiau nepamirškite, kad bendraujate su protingu šunimi, kuris būtinai patikrins jūsų budrumą, o jei įmanoma, išsisuks nuo komandos. Su juo niekada nebus nuobodu.

Su šios veislės šunimis jūs galite išbandyti pačias įvairiausias šunų sporto šakas (Agility, Obedience, Obedience Rally, IPO, BH, Canicross, Pitch and Go ir pan.). Ryzenšnauceriai taip pat laukiami įvairiose parodomosiose bei edukacinėse programose.

Kilmės istorija

Šie šunys atsirado XVII amžiuje pietų Vokietijoje – išveisti ganyti galvijus. Vėliau, veisėjams pastebėjus puikias darbines ryzenšnaucerių savybes, imlumą, stabilų charakterį, 1925 metais buvo oficialiai pripažinti kaip darbinė šunų veislė.

Veislė anksčiau žinoma kaip Rusijos meškų šnauceris, Miuncheno šnauceris, vėliau – tiesiog ryzenšnauceris, išveista kryžminant mitelšnaucerį su juodu vokiečių dogu, flamandų buvjė, greičiausiai ir su kitais vokiečių ganymo šunimis.

Žodis „Schnauze“ vokiškai reiškia „snukis“. Iš pradžių ryzenšnauceriai ganė gyvulių bandas pietų Bavarijoje, vėliau tapo ūkininkų, mėsininkų ir aludarių turto sargais. Dėl puikių darbinių ir charakterio savybių ėmė dirbti apsaugos šunimis policijoje ir kariuomenėje. Tarnavo kariuomenėje Pirmojo ir Antrojo pasaulinio karo metu.

1876 metais Austrijos kinologas Leopoldas J. Fitzingeris savo knygoje „Der Hund und seine Racen“ („Šunys ir jų veislės“) aprašė ryzenšnaucerių protėvius – juodus šunis ilgu kailiu, galinga krūtine, stačiomis ausimis, vadino juos Bavarijos vilkų smaugikais. Iš pradžių šiuos šunis veisė ūkininkai, tarp jų aktyviausias veisėjas buvo Steinhuberis, tačiau didelio pasisekimo jo šunys nesulaukė.

Parodose ryženšnauceriai pasirodė gerokai vėliau – tik 1909 metais, tačiau taip pat nesusilaukė išskirtinio dėmesio. Oficialus veislės standartas pasirodė tik 1921 metais, iki šių dienų jokių ženklių standarto pakeitimų nebuvo. Nuo to laiko veislė ėmė labai populiarėti, savo veiklą pradėjo daugybė pagarbos vertų veislynų.

Vienu seniausių ir labiausiai patyrusių veisėjų buvo Karlas Kluftingeris, kuris su savo šunimis parodose pelnydavo daugybę apdovanojimų. Ryzenšnaucerių veisimu jis užsiėmė aukštai Alpių kalnuose. O Bazi von Watterstein buvo vienas žinomiausių to meto ryzenšnaucerių reproduktorių.

Kitą žinomą „Kinzigtal“ veislyną maždaug 1895 m. įkūrė  Dr. Kalaminas, jo veisimo programa buvo kruopščiai slepiama, o šuo Fels v. Kinzigtal (gimė 1924 m.) tapo šiuolaikinio ryzenšnaucerio prototipu ir veislės etalonu.

Ryzenšnauceriai Lietuvoje

Pirmasis ryzenšnauceris LKD (Lietuvos kinologų draugija) buvo įregistruotas 1992 metais. Tai buvo kalytė PAGIRA (1987 07 12). Pirmoji ryzenšnaucerių vada, įregistruota LŠVK, gimė veislyne „Giedra“ (1993 02 20, veisėjas Povilas Cholomeniukas).

Lietuvos ryzenšnaucerių veisimui turėję įtakos kitų šalių ryzenšnauceriai, daugelio šalių čempionai: Oscar Wild (LV), Over Heart (LV), Stablemaster Nimble Nick (FIN), Grigus Tauro (RU), Armald Bagira (RU), Demari Veris Valensija Vivat (LV), Fiona Borodatij Djavol (LV), Pheonix Emperor Audis (EST), Malina Dyas (PL), Herr Riesen Evening Star (ES), Demari Veris Zemfira Zlata (LV), Staffiti Alula Ancha (EST). Armald Infinyti (RU), Otis Boanergos Yupiter (UA), Bella (LV), Rus Asterschvarc Impreza (RU).

Lietuvoje išveisti ryzenšnauceriai yra daugkartiniai parodų ir varžybų nugalėtojai. Atstovauja Lietuvai ir yra puikiai vertinami prestižinėse Cruft‘s, Europos šalių, Baltijos čempionatuose, pasaulinėse parodose.

2000 m. buvo įsteigtas Lietuvos šnaucerių mylėtojų klubas, vienijantis visas 3 šnaucerių, bei pinčerių mylėtojų veisles ir kasmet organizuojantis specializuotas parodas.

Ryzenšnaucerių išvaizda

Ryzenšnaucerių kūnas kompaktiškas, kresnas, raumeningas, proporcingas. Ūgis ties ketera 60-70 cm. Svoris 35-50 kg. Nosis didelė ir juoda. Akys tamsios, gilios, ovalios. Žvilgsnis dėmesingas. Priekinės kojos tiesios, paralelios. Ausys proporcingos. Kaklas galingas, raumeningas, stiprus. Kailis šiurkštus ir tankus, jo priežiūrą geriau patikėti specialistams. Kailio spalva – juoda, „pipirai su druska“ arba juoda su įsidabriu.

Parengė Jurgita Rynkevičienė

Ryzenšnaucerių veislės standartas: http://www.fci.be/en/nomenclature/GIANT-SCHNAUZER-181.html

Rasos Valauskienės ir Svetlanos Valouevos nuotr.

Daugiau apie ryzenšnaucerius.