Naujienos

Atsakingas šunų veisimas: BOAS testą išbandė ir pekinukai

Panevėžietė Jūratė Venslauskienė, pekinų veislės šuniukų veisėja, savo veislyną „Imperijos perlas“ įregistravo prieš 10 metų. Pirmąjį pekinuką įsigijo 2008 metais, o šiandien pagrįstai gali didžiuotis tarptautinio šunų grožio čempiono titulą liudijančiu sertifikatu – patinukas Džemas (Imperijos Perlas Gemstone) jį turi.

Jos išveistais šunimis parodų teisėjai ir dalyviai visada žavisi, tačiau atsakingam, šunis mylinčiam veisėjui vien to negana. Todėl Lietuvos prancūzų buldogų ir mopsų mylėtojų klubui paskelbus, kad spalio 16 ir 23 d. Vilniuje bus organizuojamas BOAS testas (dalyvavo 27 šunys), laikyti testo savo šunis užregistravo ir J. Venslauskienė.

„Užregistravau Džemą ir Noelą ir nors atvykus paaiškėjo, kad pekinams jis nėra privalomas, vis tiek viską atlikome – buvo įdomu, kokį krūvį gali atlaikyti mūsų šunys, kaip jie jausis. Ateityje, jeigu prireiks šio testo, jau būsime jį atlikę“, – savo apsisprendimą ir norą įsitikinti, ar tinkamai rūpinasi savo šunų gerove, paaiškino pekinų veisėja.

Su savo šunimis gana sparčiu tempu uždaroje patalpoje ji turėjo eiti 800 metrų. Jakovo veterinarijos centro gydytojas Konstantinas Michailovas prieš trasą ir iškart po jos tikrino šunų temperatūrą bei pulsą.

„Noela (VechnayaLyubov Novella News) išlaikė testą, nes po šuniukų yra smarkiai išsišėrusi, o Džemas neišlaikė dėl šiek tiek padidėjusios (tik 0,3 laipsnio!) kūno temperatūros“, – apgailestavo veisėja, bet tuo pačiu pasidžiaugė, jog abudu jos augintiniai testo metu kvėpavo normaliai, nebuvo pavargę, jų pulsas buvo normalus.

„Pamėginkite jūs užsimesti gerus kailinius ir sparčiu žingsniu „prasieiti“, – juokavo Venslauskienė. – Galbūt ateityje pekinams reikėtų šiek tiek koreguoti testą, galbūt ir distancija galėtų būti trumpesnė“.

Po testo praėjus 15 minučių, ir Noelos, ir Džemo kūno temperatūra bei pulsas buvo normos ribose. Veisėja tuo džiaugiasi, bet tuo pačiu atkreipia dėmesį į specifines pekinų veislės savybes: „Pekinas neturi lėkti – tai išskirtinės sandaros šuo. Jo trumpos kojelės, labai plati žema krūtinė, todėl judesiai „imperatoriški“, orūs ir lėti“.

Jūratės Venslauskienės bei kitų testo dalyvių nuomone, jos pekinukai tikri sveikuoliai. Abiem šunims yra atlikti privalomieji patella, akių bei kiti  tyrimai – šunų sveikata ir gerovė veisėjai yra prioritetas. Prieš daugel metų ji įsigijo čihuahua šuniuką, kad pekinai daugiau judėtų, šėltų su mažuoju draugu ir tai pasiteisino – dabar visi mėgsta lakstyti po kiemą ir sodą.

Paklausta, ką patartų auginantiems pekinų veislės šunis, kad šie neužsitupėtų, neaptingtų, atsako: „Mūsų šunys patys sustygavo dienos grafiką: iki pietų du pasilakstymai bei žaidimai lauke, paskui ilgas pietų miegas ir nuo pavakario iki nakties dar 2-3 pasilakstymai. Lauke jie nestovi vietoje – visąlaik kažką veika, žaidžia tarpusavyje arba su mumis. Turime nemažai šunų ,,senjorų“, bet ir jie yra puikios fizinės formos, linksmi, nevengia pabėgioti, vis dar mėgsta žaisti“.

Post scriptum: BOAS – tai brachicefalų veislės šunų oro takų obstrukcijos (nepraeinamumo) sindromas. Jis apima ne tik kvėpavimo sutrikimus, bet taip pat ir termoreguliacijos sutrikimus, fizinio krūvio netoleravimą ir lėtą atsistatymą po krūvio, miego sutrikimus, lėtinį nuovargį, virškinimo sistemos sutrikimus, kitus negalavimus. Sergantys vidutine ir sunkia BOAS forma šunys neturi būti veisiami. Būtent todėl, siekiant nustatyti BOAS (ir susirgimo laipsnį), atliekamas fizinio krūvio toleravimo testas.

 

X