9 gr. Kompanionai ir šunys žaisliukai

Havanos bišonai

„Padurkų“ šuniukai – taip kartais juokaujama apie Havanos bišonus. Bišonas yra prancūziškos kilmės žodis. Bichonner – puošti, o bichon – puošnus šuniukas.

Manoma, kad šių šunų protėviai buvo išvesti didžiuosiuose Europos uostuose, daugiausia jų būta Ispanijoje ir Italijoje. Kai kas mano, kad ruda bišonų kailio spalva reiškia, jog veislės pavadinimas kilo iš Kubos sostinės Havanos, kurioje sukami rudo tabako cigarai.

Čihuahua

Čihuahua – šunų pasaulio nykštukai savo dydžiu, bet ne širdimi. Dėl jų meilaus būdo ir saldžios išraiškos vis daugiau žmonių renkasi šią veislę. Tačiau būkite atsargūs: įsigijus pirmąjį šuniuką itin lengva „susirgti" čihuahua manija!

Čihuahua priklauso dekoratyvinių šunų grupei ir yra puikus kompanionas visiems: temperamentingas, budrus bei drąsus. Lengvai prisitaikantis tiek prie aktyvaus, tiek prie sėslesnio gyvenimo būdo. Savo žaismingu charakteriu čihuahua pavergia visų aplinkinių širdis, o dėl savo dydžio yra puikus pasirinkimas žmonėms, kurie daug keliauja ar nori pasiimti šuniuką kartu su savimi. Šie dekoratyvinių šunų grupei priklausančios veislės atstovai yra nenuilstantys ilgesniuose pasivaikščiojimuose (lengvai įveikia ir 10 km!), bet taip pat mielai praleidžia dieną susirangę šeimininko pašonėje ant sofos.

Maltos bišonai

Prancūzijos monarchų numylėtiniai, žurnalų viršelių puošmenos, bebaimiai žiurkių medžiotojai. Visa tai – apie aristokratiškuosius Maltos bišonus, net ir šunims sunkiu laikmečiu aukštuomenės puoselėtus ir lepintus, vis dar taip pat mylimus ir šiandien.

Ar Maltos bišonai kilę iš Maltos?

Nebūtinai! Būdvardis „maltietiškas“ (angl. Maltese), kilęs iš semitų kalbos žodžio „málat“, kuris reiškia prieglobstį arba uostą. Šią semitų kalbos šaknį galima aptikti daugybėje jūrinių vietovių pavadinimų: Adrijos jūros sala Méléda, Sicilijos miestas Melita, taip pat ir Maltos sala.

Pudeliai

Pudeliai visuomet traukia akį. Jie „artistiški“, įspūdingo kailio, energingi, dažnai laimi šunų grožio konkursuose.

Jie smalsūs, vikrūs, lengvai ir greitai mokosi naujų dalykų, visada yra pasirengę žaidimams ir linksmybėms. Tai šeimos šunys. Ištikimi žmogaus bendražygiai. 

Mopsai

„Pažvelk į mopso akis ir rasi kelią į save“, – sako sena japonų patarlė. Mopsas – idealus namų šuo, ramus ir ištikimas žmogaus kompanionas. Mopsai dievina žmogaus draugiją ir visada siekia būti dėmesio centre. Gerai sutaria su svetimais žmonėmis ir gyvūnais, o ypač myli svečius ir vaikus, nes mano, kad vaikai – „jo ūgio“ žmonės. Jie aktyviai dalyvauja visuose šeimos reikaluose.

Netikslu būtų sakyti, kad jis nuolat šalia šeimininko – jis lipte prilipęs ir tuoj pat atsiranda batuose, krepšiuose arba rankovėje (jei tik gali pasiekti).

Tibeto terjerai

Išgirdę žodį terjeras, dažniausia pagalvojame apie trečiąją Tarptautinės kinologų federacijos (FCI) šunų klasifikacijos grupę. Tačiau, koks paradoksas, Tibeto terjeras nepriklauso terjerų grupei. Ši veislė priskiriama IX FCI grupei – vadinamiesiems dekoratyviems šunims. Kiek šie šunys „dekoratyvūs“, Tibeto terjerų gerbėjai su jumis galėtų ilgai diskutuoti, bet kad jie nėra tipiški terjerai, tai irgi tiesa. Kokie iš tiesų šunys yra Tibeto terjerai?

Lasos apsai

Tarptautinė kinologų federacija (FCI) šios veislės standartą patvirtino tik 1967 metais, nors tolimajame Tibete, vienuolynuose, jie gyveno nuo seniausių laikų. Lasos apsai buvo taikos ir gerovės sergėtojai…    

Veislės kilmė ir paskirtis

Lasos apsai kilę iš Himalajų kalnuose įsikūrios mažytės valstybės Tibeto. Tai viena seniausių šunų veislių pasaulyje. Rašytiniuose šaltiniuose užsimenama, kad jie galėjo egzistuoti 800 metų prieš mūsų erą. Lasos apsai nuo seno gyveno budistų vienuolynuose, lakstė kalnuotose vietovėse kur panorėję. Tibeto vienuoliams jie atstojo „durų skambutį“: atklydus pašaliečiui, sulodavo, pranešdavo apie svečią. Taigi, Lasos apsai yra nedideli sarginiai šunys ir, žinoma, kompanionai.

Kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliai

Jeigu reikėtų pristatyti kavalieriaus karaliaus Karolio spanielį trimis žodžiais, jie būtų „Gimęs dėl žmogaus“.

Iš Anglijos kilusi šunų veislė (angl. Cavalier King Charles Spaniel) dėl savo gero būdo ir paprastos priežiūros yra viena populiariausių pasaulyje. Jie draugiški žmonėms ir gyvūnams, bebaimiai, žaismingi, visai arba beveik nelojantys, kantrūs ir meilūs su vaikais.

Tai viena lengviausiai dresuojamų šunų veislių, labai mėgstama šunų vikrumo sporto (agility) aistruolių.

Lengvai prisitaiko prie šeimininko gyvenimo būdo, o ne atvirkščiai. Kavalieriaus karaliaus Karolio spanielis miegos tiek, kiek šeimininkui norėsis, žygiuos miškais nors ir visą dieną, kad tik būtų šalia savo žmogaus.  

Falenai ir papijonai

Papijonai ir falenai – Europos spanieliai nykštukai – labai sena šunų veislė, kilusi iš Belgijos ir Prancūzijos.

Skirtingai nei visa spanielių šeima, jie priskiriami devintajai FCI grupei ir yra vadinami šunimis kompanionais. Lietuvoje pirmieji pasirodė papijonai (1998 m.), o falenai mūsų krašte apsigyveno tik 2006-aisiais.

Ši cu

Meilus, aktyvus, judrus, energingas, linksmas, žaismingas, draugiškas, mėgstantis bendrauti, protingas ir drąsus – toks yra ši cu! Dar būtina pridėti, kad tai ilgaamžis šuo, vidutinė šios veislės šunų gyvenimo trukmė yra 12-14 metų.

Ši cu (Shih Tzu) veislė kilo iš Tibeto. Tai buvo Kinijos imperatoriškojo dvaro šunys, tačiau nėra abejonių, kad jie – Tibeto šunų ir dabartinių pekinų protėvių palikuoniai. Šios veislės šuniukų kailis – įvairios spalvų gamos: balta, juoda, rausvai ruda, rausvai ruda ir balta, juoda ir balta, rudai marga, tamsiai ruda, šviesiai ruda, aukso.

X