Naujienos

Čempioniški veteranų užmojai

Ne kartą teko girdėti, kad šunų parodoje pats gražiausias, o gal – jautriausias, yra šunų veteranų konkursas. Šiame konkurse varžosi vyresni nei 8 metų šunys. Turėti vyresnį šunį, veržliai išbėgantį į ringą, „nušluostantį nosį“ net jaunikliams – smagu, tačiau tai nėra taip paprasta, kaip atrodo. Bet tik ne Lasos apsų mylėtojai, kaunietei Laurynai Kudirkienei.

Su Lasos apsais jau 16 metų

Lauryna prisipažįsta, kad sužinojus straipsnio temą – šunys veteranai ir kaip puoselėti vyresnių šunų fizinę ir emocinę sveikatą – iš džiaugsmo jai suspurdėjo širdis.

„Tenesupyksta jaunimas, bet veteranai – mano patys mylimiausi!“,– sako 23 vadų, kurių šuniukai gyvena 5 pasaulio žemynuose, veisėja, veislyno „Tai Fanza“ savininkė.

„Pirmasis Lasos apsas į mano namus atkeliavo prieš šešiolika metų iš Švedijos. Tai nebuvo mano šuo, o tik „viešnia“, kalytė Ch. Stings Warm N‘Tender. Vėliau turėjau svečią iš Suomijos, Ch. Chic Choix Candy Cane. Kartu su šiais šunimis pasiekiau įsimintinų pergalių parodose ir įsitikinau, kad Lasos apsų veislė skirta man. O gal ir aš jai, – paklausta apie savo karjeros pradžią, šypsosi Lauryna. – Prieš keturiolika metų įsigijau savo pirmąjį Lasos apsą, vėliau – dar du, o veisti pradėjau tik prieš aštuonerius metus“.

Vyriausiais savo šunimis Lauryna dabar rūpinasi kartu su brangiausiu jai žmogumi – močiute (kaip simboliška...). Močiutės namuose gyvena du, o Laurynos namuose – trys šunys veteranai.

Ne laimėjimai, o buvimas su savo šunimi svarbiausia

Laurynos išveisti šunys parodose laimi dažnai, ir labiausiai susižavėjimą visiems kelia išpuoselėti, puikios fizinės ir emocinės būklės veteranai. Savo šunis ji demonstruoja pati, nes yra įsitikinusi: už visą įdėtą darbą tos trumpos akimirkos, praleistos ringe kartu su savo augintiniais, priklauso ne kam kitam, o jai! Galimybė išeiti į ringą su pačios paruoštu, išpuoselėtu, treniruotu šunimi jai yra tarsi „vyšnia ant torto“.

„Man niekada nerūpėjo laimėti labiau, nei rūpėjo būti „čia ir dabar“ su savo šunimi, – savo pasirinkimą motyvuoja veisėja. – Nuo pat pradžių savo šunis parodose rodžiau tik pati, mokiausi sunkiuoju būdu – iš savo klaidų. Ir dabar jų pasitaiko, na ir kas?  Užtat nebeliko baimės jausmo, tik grynas malonumas. Toks malonumas, kurio nekeisčiau į nieką“. 

Lasos apsų puikios išvaizdos paslaptis

Rugsėjo mėnesį Palangoje vykusiose tarptautinėse šunų parodose tarp veteranų vėl nepralenkiamas buvo Laurynos augintinis, senelis Silverado, laimėjęs Baltijos veteranų nugalėtojo titulą.

Šuns šeimininkė patikslina: „Jis ne tik senelis, bet ir prosenelis – šį šunį rastumėte ne vieno mano išveisto šuniuko kilmės medyje. Negana to, kad yra sėkmingas parodų šuo, jis yra nuostabiausias kompanionas, puikus reproduktorius“. 

Paklausta, kokia yra jos išveistų Lasos apsų puikios išvaizdos paslaptis, veisėja pabrėžia, kad tai ilgaamžiai šunys, gyvenantys 16 ir daugiau metų. Iš prigimties jie stiprios sveikatos, iki žilos senatvės išlieka judrūs, žaismingi. Žvilgtelėjus į senuką Lasos apsą, sunku atspėti jo amžių.

Smalsu, o kaip tokio solidaus amžiaus šunys išsaugo  puošnų kailį? Pasirodo, kad Lasos apsų kailis būtų  atitinkamo ilgio struktūros, reikia laiko. Vyresnio, subrendusio šuns kailį prižiūrėti gerokai paprasčiau, nei jauno ir augančio, jau vien todėl, kad šis beveik nesivelia. Stebuklingų kailio priežiūros priemonių, pasak Laurynos, ji dar nerado. Visa paslaptis – šeimininko kantrybė, noras puoselėti augintinio kailį. O kai šuo baigia parodų karjerą, jo kailis dažniausia yra nukerpamas trumpai.

Čempioniški veteranų užmojai

Laurynai sunku pasakyti, kuris šuo jai svarbiausias, nors ir yra išveisusi 30 čempionų. Visi savaip svarbūs.

„Pirmi keturi įsigyti šunys, davę pradžią mano nuostabiai „kelionei“, jau sulaukė veteranų amžiaus“, – pasakojimą apie augintinius pradeda Lauryna.  

Vyriausias yra Skajus (Ch. Chic Choix Sky‘s The Limit), jam jau 14,5 metų. Jis tapo 2006 m. pasaulio jaunimo nugalėtoju, 2007 m. Europos jaunimo nugalėtoju, 2008 m. Europos nugalėtoju, 2012 m. pasaulio nugalėtoju, 2012 m. pietų Amerikos nugalėtoju. Skajus yra 23 šalių čempionas, 26 kartus tapo Best in Show nugalėtoju.

Kitas augintinis, namų lepūnėlis, 12 metų Tito (Ch. Chic Choix The Partisan) yra tikras gurmanas. Pasak Laurynos,  „parduotų“ ją už gabalėlį dešros. Tito 2 kartus tapo pasaulio veteranų nugalėtoju (2017 ir 2018 m.), taip pat jis yra 2018 m. Europos veteranų nugalėtojas.

Kalytei Sushi (Ch. Chic Choix Starlight Parti) jau sukako 12 metų. Ji yra veislyno pradininkė, namų „karalienė“, pirmosios šuniukų vados mama.

Silverado (Ch. Chic Choix Sixth Sense) yra „jauniausias“ veteranas, netrukus jam sueis 9 metai. Šis šuo, kurio neįmanoma nemylėti, pasak Laurynos, yra pilnas charizmos, arba „silverizmo“. Silveradas per vienerius metus veteranų Best in Show laimėjo 15 kartų!

Laurynos išvardyti šunys buvo išveisti Suomijoje, garsiame „Chic Choix“ veislyne. Veisėjui Juha Kares ji yra be  galo dėkinga. Ir vis dėlto, koks tikslas demonstruoti šunį veteraną parodose, juk vyresni šunys jau nebeporuojami. Šlovės jiems taip pat sočiai. Per savo karjerą tokie šunys būna prikaupę tiek taurių bei rozečių, jog galėtų ir kitiems paskolinti.

„Demonstruoti Lasos apsą veteranų klasėje ir netgi laimėti veislės nugalėtojo (BOB) titulą – joks stebuklas. Šios veislės šunys bręsta ilgai ir lėtai, pačią geriausią formą pasiekia vėlyvame amžiuje, todėl ir norisi juos parodyti teisėjams bei žiūrovams. Čempionais tapti, be abejo, nori visi. Ir tai labai smagu, ypač, jeigu laimi tavo išveistas šuo, bet, kaip jau minėjau, svarbiausia yra meilė pasirinktai šunų veislei. Noras kuo geriau ją pristatyti visuomenei. Buvimas su savo augintiniais, emocijos, kurias išgyveni kartu su savo šunimis – tai ir yra svarbiausiaׅ“, – sako Lasos apsų mylėtoja Lauryna Kudirkienė.

Sandros Štabokaitės ir Rolando Basakirsko nuotraukose – Laurynos Kudirkienės šunys veteranai...

X