Štai vaizdo įrašas, kaip virusas paplitęs socialinėse paskyrose, ir laikomas kone „juokingiausiu“ – šuniukas sėdi (tikrąja to žodžio prasme!) ir užkandžiauja traškučiais.
Kodėl šuo sėdi kaip žmogus? Juk šuns ir žmogaus fiziologinė sandara skiriasi iš esmės, taigi, laikui bėgant, tokia šuns poza gali jam sukelti sveikatos sutrikimų. Taip, tinkamai skatinant, šunį galima išmokyti šitaip sėdėti arba atlikti kokį nors kitą triuką – klusnus augintinis darys viską, net jeigu tai kenkia jo sveikatai. Ir kodėl šuo ėda traškučius? Šis ėdalas visiškai netinka šuniui (traškučiuose yra kenksmingų priedų), be to, šunys kramto kitaip nei žmonės – aštrūs traškučių kraštai gali sužaloti gomurį, stemplę. Negana to, maišelį netyčia gali užsimaukšlinti ant galvos, prarasti galimybę matyti, kas vyksta aplnkui.
Dėl emocinės įtampos kenčia ne vien žmonės, pašalinis streso poveikis nustatomas ir gyvūnams. Taip pat žinoma, kad dėl emocinės įtampos gyvūnams gali išsivystyti psichosomatinės ligos. Kalbant apie stresą, svarbu nestumti šuns į ilgalaikes situacijas, kuriose jis jaučiasi užspęstas ir emociškai negali susidoroti su įtempta padėtimi. Nuolatinės gniuždančios aplinkybės gali pakenkti bet kokiam gyvūnui, ir kartais negrįžtamai.
Kitas filmuotas vaizdelis – šuniukas, gėlės žiedas ir drugelis. Kiekvienas, gebantis „perskaityti“ šuns kūno kalbą, aiškiai mato: gyvūnas kenčia ir tikrai nesišypso! Priešingai, jis patiria įtampą, yra išsigandęs. Priplojęs ausis, susiaurėjusiais vyzdžiais, sustingusiu žvilgsniu, bandantis urgzti – taip atrodo grėsmę jaučiantis, išsilaisvinti bandantis šuo. Priartėjęs prie ribos, kuomet nebeištvers įtampos, gali pulti. Galbūt bus sakančių: tik nereikia perdėti ir gadinti geros nuotaikos, juk tai nevyksta nuolat, čia tik retsykiais. Čia tik šiaip smagus vaizdelis. Deja, netinkamas, „nešuniško“ elgesio demonstravimas tampa prastu pavyzdžiu nepatyrusiems šunų šeimininkams. O juk tokių yra labai daug! Jeigu norime, kad mūsų gyvūnai augintiniai būtų sveiki ir laimingi, turime paisyti jų poreikių, suprasti elgseną, išmokti tinkamai bendrauti su gyvūnais.
Neseniai atlikti tyrimai parodė: šuns elgesį žmonės gana dažnai supranta klaidingai. Jeigu visokie filmukai taps pavyzdžiu, kas padaro augintinį „laimingą“, anksčiau ar vėliau visuomenė susidurs su gyvūnų gerovės problemomis.
Ar žinote, kokios žmonių reakcijos susilaukė šie „linksmi“ vaizdeliai?. Apie 90 proc. komentavusiųjų manė, kad jie yra juokingi, mieli arba žavūs. Kelių „disidentų“ komentarai susilaukė pasmerkimo – šie buvo apkaltinti trukdantys žmonėms džiaugtis gyvūnais. Šis santykis atskleidžia karčią tiesą – tik nedaugelis supranta, ko šunims iš tikrųjų reikia. Mes reaguojame, remdamiesi savo emocijomis ir požiūriu. Jeigu iš savo varpinės tvirtiname, kad tai juokinga, vadinasi, tikime: smagu ir šunims!
Belieka apgailestauti, kad gyvūnai žmonėms linksminti naudojami nuo seno. Ir nemanykite, kad juokingų, smagių filmukų su gyvūnais kūrimas nėra susijęs su pinigais. Kurdamai „su polėkiu“, kai kurie asmenys netgi neblogai užsidirba. O aplinkiniai net nepastebi, kad vis dažniau šunis „stumia“ į nepriimtinas, sveikatai pavojingas situacijas vien dėl to, kad juokinga ar norisi „išpiarinti“ savo vardą.
Juokdamiesi iš gyvūnų augintinių kuriame klaidinantį įvaizdį, formuojame žalingą požiūrį ir elgseną. Taip atsitinka, kai nežinome šuns poreikių, nemokame perskaityti jo siunčiamų signalų, ignoruojame gyvūnų gerovę. Jei ir toliau taip tęsis, padėtis tik blogės, ir mes tapsime naujaisiais išnaudotojais – mūsų mylimiausių gyvūnų augintinių išnaudotojais.
Attila Marton, versta iš anglų k.
Pexels.com nuotr.