Naujienos

LLSK vienija įvairių laikų, norvegų elkhundų, suomių špicų ir kt. šunų mylėtojus

Lietuvos laikų savininkų klubas vienija įvairių laikų, norvegų elkhundų, suomių špicų ir kt. šunų mylėtojus. Šiemet klubas paminėjo savo veiklos trisdešimtmetį. Organizuodamas parodas ir medžioklinių savybių bandymus, klubas siekia populiarinti laikų bei pan. šunų veisles. 

Kiekvienas Eurazijos šiaurės, centrinis, šiaurės rytų regionas nuo seno turėjo sau būdingą stačiausių riestauodegių vietinių šunų tipą. Šie šunys būdavo vadinami „žvėriniais“ arba „kailiniais“ – priklausomai nuo to, kokiose medžioklėse buvo naudojami. 

Žodis „laika“ įsitvirtino 19 amžiuje kartu su Šiaurės šunų sisteminimu. Šių dienų klasifikacijoje  V FCI grupės – „Špicai ir primityviosios veislės“ išskiriamos šios pagrindinės medžioklėje naudojamos šunų veislės:

VAKARŲ SIBIRO LAIKA

Tai Lietuvoje populiariausia laikų veislė. Uralo, Vakarų ir Rytų Sibiro miškų juostoje gyvenusių aborigeninių šunų pagrindu sukurta šunų veislė. Būdinga plati kailio spalvų gama. Šunys šiek tiek aukštesni nei vidutinio ūgio, be galo gyvybingi, draugiški ir prieraišūs žmogui, medžioklės instinktas itin stiprius. Balsingi, vikrūs, bebaimiai, išsaugotu savisaugos instinktu. Pastaruoju metu sparčiai populiarėjanti šunų veislė Vidurio ir net Pietų Europoje.

RUSŲ EUROPINĖ LAIKA

Veislė sukurta  iš Jaroslavlio, Komi,  Archangelsko, Tverės, Udmurtijos regionų  šunų. Išsiskiria įspūdingu kailio spalvų deriniu – juoda su balta, bet gali būti visiškai juodų arba baltų individų. Šunys vidutinio dydžio, ypatingai gyvo temperamento, žaismingi, ryškiai  išreikštu medžioklės instinktu.

RYTŲ SIBIRO LAIKA

Tai didžiausia laikų veislė, išsivysčiusi iš Tunguskos, Jakutijos, Baikalo, Amūro srityse gyvenusių šunų. Dėl aukšto kūno formato ir didesnio kūno svorio su šiais šunimis lengviau medžioti snieginguose regionuose. Kartu su gabaritais ši veislė įgijo ir pakankamai ramų, subalansuotą charakterį, stiprų balsą. Su šiais šunimis daugiausia medžiodavo kailinius žvėrelius, nors dėl veislės dydžio dominuoja klaidinga nuomonė, kad tai labiau „žvėrinė“ šunų veislė.

SUOMIŲ ŠPICAS

Ugningo atspalvio, lygiai tokio paties temperamento, šiek tiek mažesnio nei vidutinio dydžio šunys. Labai judrūs, emocingi, draugiški žmonėms. Dėl savo savybių tinkami ir medžioklei, ir kaip namų šunys. Kilmė – Suomijos, Karelijos teritorijos.

NORVEGŲ ELKHUNDAS

Sparčiai populiarėjanti Europoje šunų veislė. Vidutinio dydžio, kompaktiški, kvadratinio formato, populiariausi pilko atspalvio šunys. Pasižymi įgimta tolima paieška, rišlumu. Veislės bruožas – nėra agresijos žvėriui, nors medžioklės instinktas ir labai stiprus. Ši savybė ypatingai tinka briedžių medžioklėse atkreipiant  dėmesį iki šeimininko priėjimo ir nenuvejant žvėries.

ŠVEDŲ ELKHUNDAS

Švedų elkhundas arba jamthundas yra labai sena švedų šunų veislė, kurios paplitimas prasidėjo nuo Šiaurės Švedijos. Kaip atskira veislė pripažinta tik 1946 metais. Šie šunys yra gana stambūs, pilkų kailio atspalvių,  gruboka galvos sandara. Pakankamai ramaus temperamento, pasižymi  įgimta tolima paieška, rišlumu. Šunys naudojami briedžių medžioklėse, tačiau atskiri individai tinka ir šernų, meškų medžioklėms.

Informaciją parengė LLSK.

Domina šių šunų veislių standartai? Jeigu šunų veislė pripažinta FCI, standartą rasite čia: https://fci.be/en/nomenclature/races.aspx?search=russian+laika

Daugiau informacijos galite gauti Lietuvos laikų savininkų klube www.laika.lt

E.paštas laika.klubas@gmail.com

X