Naujienos

Mantrailingo asociacija Vilniuje surengė testavimą - varžybas

Saulėtą, karštą ir vėjuotą rugsėjo šeštadienį Vilniaus Žvėryno ir Pašilaičių rajonuose vyko intensyvus šunų ir jų vedlių darbas ieškant „dingusių“ žmonių. Toks renginys buvo organizuotas jau antrą kartą ir pritraukė maksimalų dalyvių skaičių.

Mantrailingas yra veikla, kurios metu šuo, pasitelkdamas savo uoslę, padeda vedliui rasti dingusį žmogų sekdamas jo individualiu kvapu. Dažniausiai šia veikla užsiima pareigūnai ir specialiosios tarnybos ieškodamos dingusių žmonių arba šunys pasitelkiami kriminalistiniuose tyrimuose. Tačiau žingsnis po žingsnio tai tampa vis populiaresnis kokybiškas laiko praleidimo būdas miesto šunims ir jų šeimininkams.

Šiose varžybose startavo 10 komandų (šuo ir vedlys). Rugsėjo 26-osios rytas prasidėjo LKD Mokymo centre susirinkus visiems dalyviams, aptarus renginio planą ir burtų keliu ištraukus testavimo trasas su konkrečiu komandos laiku ir starto adresu. Komandos jėgas išbandė po du kartus startuodamos skirtingose trasose skirtingose Vilniaus vietose. Prieš kiekvieną startą komandai buvo papasakota legenda – kas atsitiko, kokio žmogaus ieškoma, po to atiduodamas ieškomo žmogaus kvapo pavyzdys. Su tokia minimalia informacija komanda pasineria į nežinomybę ir tik savarankiško darbo dėka bando rasti „dingusį“ žmogų.

Komandas vertino du teisėjai. Daina Malickienė – VSAT kinologijos skyriaus vyriausioji specialistė, biologijos mokslų daktarė, gyvūnų elgsenos specialistė. Sukaupusi didelę patirtį įvairiose žmogaus paieškos disciplinose per kasdienį praktinį darbą ir nepažindama startavusių komandų asmeniškai, D.Malickienė labai objektyviai ir akylai vertino komandas. Kita teisėja, Rasa Suzanovičienė – LKD šunų elgsenos specialistų-trenerių sąjungos mantrailingo specializacijos tarybos narė, Mantrailingo asociacijos įkūrėja, prezidentė. Ji dalyvavo 2018 metų testavime, todėl galėjo įvertinti komandų progresą. D.Suzanovičienė veda mantrailingo treniruotes. Dar prieš startą ji pabrėžė, kad būtina atkreipti dėmesį: komandos dirba savo malonumui, tai nėra tarnybos tikslais ruošiami profesionalai.

Komandų vertinimo kriterijai susideda iš bendro pobūdžio dalies ir specifinių elementų. Pavyzdžiui, čia ypač svarbus komandos darbas – kiek vedlys geba matyti savo šunį ir jam padėti užduoties metu, ar stiprus dueto bendradarbiavimas.

Remiantis tam tikrais specifiniais elementais, vertinama, kaip komanda geba kirsti gatvę, įveikti sankryžas ir pan. Vien  „dingusio“ žmogaus radimas dar negarantuoja, jog viskas  atlikta gerai – iki finišo šuo ir vedlys atlieka ilgą ir sudėtingą darbą, kurį būtina įvertinti kuo išsamiau.

Šis testavimas buvo orientuotas į komandų vertinimą atitikimą pirmajam lygiui pagal Mantrailingo asociacijos taisykles. Tai reiškia, kad trasos ilgis buvo iki 800 m, kvapo senumas iki 1 val., galimi du posūkiai (krypties keitimai).

Visi besidomintys taisykles ir vertinimo kriterijus gali rasti asociacijos tinklapyje www.mantrailingas.lt.

Pirmojoje trasoje, Žvėryne, komandos buvo vertinamos pagal gebėjimą startuojant pasirinkti teisingą kryptį, kirsti gatvę ir pabaigoje identifikuoti stovintį ir niekuo neišsiskiriantį žmogų. Trasų ilgiai svyravo apie 450 m, o žmogus buvo „dingęs“ 20 minučių. Antrojoje trasoje, Pašilaičiuose, komandos buvo vertinamos pagal gebėjimą sekti senesniu „dingusio“ žmogaus kvapu (60 min.) bei kirsti tarpą tarp daugiaaukščių. Toks kirtimas yra sudėtingas dėl kitokios vėjo įtakos ir kvapo pasiskirstymo aplinkoje.

Sunkiausia organizuojant tokio pobūdžio testavimą yra atrinkti kuo vienodesnes trasas ir sąlygas komandoms. Vien fizinis trasų parinkimas, atstumo išmatavimas reikalauja apie 7 valandų darbo. Tuomet reikia atrinkti didelį būrį savanorių, apie 8 savanorius, kurie sutiktų slėptis ir būtų nepažįstami testuojamoms komandoms. Taip pat renginio metu kiekviena komanda gauna telefoną su specialia programa, kuri fiksuoja, kaip tiksliai pagal „dingusio“ žmogaus kelią eina komanda, kokiomis oro sąlygomis dirba ir pan. Tai padeda įvertinti komandos tikslumą.

Dienos pabaigoje dalyviai vėl susirinko LKD Mokymo centre, aptarė dieną, diskutavo su teisėjais, dalijosi pastebėjimais. Kitam kartui organizatoriai jau turi idėjų ir pageidavimų iš dalyvių, kaip pakoreguoti šio renginio formatą. Tikimasi, kad kitais metais testavimas leis ne tik įsivertinti atitikimą testuojamam lygiui, bet taip pat pasigilinti į kiekvienos komandos tobulėjimo galimybes ir būdus pasiekti dar geresnių rezultatų.

Parengė Mantrailingo asociacija

Arvydo Dimšos ir MA nuotr.

X