„Alto paėmiau iš gyvūnų prieglaudos, nes mėgstu iššūkius. Be to, norėjau įrodyti, kad ir toks šuo gali gyventi visavertį gyvenimą“, – sako nuo prigimties aklo šuns šeimininkė Rūta ir iškart pabrėžia, kad meilė ir šiluma – dar ne viskas, ko reikia gyvūnui.
Tad ko reikia gyvūnui? Skanaus ėdalo? Veterinarinės priežiūros? Higienos? Dar į galvą peršasi nuvalkiotas posakis „Gero šuns be gero žmogaus nebūna“. Ko reikia mūsų augintiniams? Įsibėgėjus pokalbiui, tampa aišku: jeigu aklam ar traumuotam šuniui suteiksi pastogę ir laiku paduosi pilną dubenį, nebūk garantuotas, jog padarei labai daug, o gal net viską. Kad šuo jaustųsi saugus, pasitikėtų žmonėmis, gyvūnais ir pasauliu, svarbiausia yra socializacija.
„Man tai buvo nauja patirtis, kurios, mano žiniomis, neturėjo nei vienas instruktorius Lietuvoje ir Europoje“, – sako „Tarnybinės šunininkystės klubo“ Kauno m. atstovybės instruktorė Rūta Kvietkauskaitė, sutikusi mokyti aklą šunį. Šeimininkė pažadėjo jį vežioti į užsiėmimus iš Prienų į Kauną. Dresuotojos Rūtos nuomone, šuns baimės būna įgimtos (paveldimos) arba įgytos dėl kažkokių psichologinių traumų arba, kas labai liūdina, atsiradusios dėl socializacijos trūkumo.
„Šuo su aplinka pirmiausia susipažįsta būdamas su mama kale, paskui pas naujuosius šeimininkus. Šuniukai negali būti su mama laikomi rūsyje ar garaže. Jie turi matyti žmones, tyrinėti aplinką. Socializacija nėra šunų paleidimas nuo pavadžio pažaisti su kitais šunimis aikštelėse, deja, būtent taip kažkodėl žmonės galvoja ir daro didelę klaidą, – savo požiūrį dėsto dresuotoja Rūta. – Alto atveju, baimė aplinkai ir žmonėms buvo ne tik dėl įgimto aklumo, bet ir dėl prastų gyvenimo sąlygų pas pirmuosius šeimininkus, taip pat dėl socializacijos stokos. Kai pirmą kartą atvažiavau į prieglaudą, pirmiausia stebėjau, ar nesutrikęs jo pusiausvyros aparatas, ar šuo nesitranko į baldus, sienas“.
Dabar Alto tiki ir pasitiki savo žmogumi. „Aš esu jo vedlys – „baltoji lazdelė“, – apie augintinį švelniai kalba Rūta, savo šunį kartais valdanti ir pirštų prisilietimais. Kantrybė, užsispyrimas, šuns pojūčių pažinimas davė puikių rezultatų, jos tikslas buvo išmokyti šunį gyventi tamsoje: nebijoti aplinkos pasikeitimų, nekrūpčioti išgirdus vyrišką balsą, mokėti įšokti į automobilį, lipti laiptais, sustoti, pasitaikius kliūčiai.
Jeigu šeimininkė pasako, kad viskas gerai, Alto žino: tai nekelia grėsmės ir prieina apuostyti žmogų. Jis jau daug mažiau bijo vyriškų balsų. Mažiau jaudinasi dėl netikėtų garsų (automobilių signalai, kiti garsai).