Naujienos

Šuns diena: ačiū Borai, Kopai ir Dosai už kelionę per gyvenimą

Netrukus šunų mylėtojai minės balandžio 24-ąją, visuotinę Šuns dieną. Šiemet šią šventę vadinsime Dėkingumo diena. Kartu su visais šunų mylėtojais ją švęs ir vilnietės Nidos Dilės šeima, trijų šunų – Boros, Kopos ir Dosos šeimininkai. Susipažinkite ir išgirskite, už ką visa šeimyna dėkoja savo augintinėms.

„Mūsų šeimoje gyvena dvi suaugusios Rodezijos ridžbekės (mama Bora ir jos dukra Kopa) bei prieglaudinukė Dosa (šis vardas – indiškos duonos rūšis). Visos trys gyvena savo šunišką gyvenimą, su savo gaujos taisyklėmis. Nė karto nebuvo „pralietas kraujas“, nors būta griežto auklėjimo ir iš mamos Boros, ir iš jos pagalbininkės Dosos pusės. Dosa turi savo „pareigas“ – gimus šuniukų vadai, ji puiki pupikų auklė ir žaidimų draugė.

Mažoji Dosa atsirado po metų, kai įsigijome Borą. Kadangi didelių veislių šunys užauga greičiau nei vaikai, dukra, paaugus Borai, labai norėjo mažesnio šuniuko, kad galėtų pati juo užsiimti. Pagalvojom – kodėl gi ne? Ir Borai bus su kuo žaisti šuniškus žaidimus. Pamenu, dalyvavom šunų parodoje Kaune ir suplanavom užsukti į gyvūnų prieglaudą „Lesė“ aplankyti užsakyto šunelio, kuris turėjo paaugti prie mamos. Buvo likusi vienintelė dviejų mėnesių mažylė. Raina kaip katytė. Globėja davė dukrai palaikyti tą kamuoliuką ir viskas, nešam į automobilį. Dosai dabar šešeri. Tuk tuk į medį – didelių problemų su ja neturime. Sterilizavome, kad neturėtume bėdų su netyčiukais. Vienintelė bėdelė – reaktyvus charakteris. Konsultavomės su specialistais, išbandėme įvairius būdus ir likome su tariamai „įgimtu reaktyvumu“, kurį stengiamės valdyti vengdami „aštrių kampų“, – apie tris šeimos augintines su šypsena ir meile pasakoja Nida Dilė.  

Vaikystėje ji turėjo kalytę mišrūnę, po to su tėčiu augino bokserę. Tėtis dvejus metus su bokseryte lankė dresūros mokyklą, dalyvavo šunų parodose. Deja, nelaimingo atsitikimo metu šeima neteko bokserės ir tas skausmas iš vaikystės Nidai vis atgindavo mintį: turėsiu šunį! Kai paaugo jos pačios vaikai, pastebėjo, kad jaunėlė vis naršo po prieglaudų puslapius. Nusprendė prisijungti ir Nida. Jai norėjosi didesnio šuns kompaniono sportuojant miške, kad šuo sustiprintų motyvaciją išbėgti bet kokiu oru. Taip šeimoje atsirado pirmas prieglaudinukas. Tyrinėdama, kokį „miksą“ priglaudė, atrado Rodezijos ridžbekų veislę.

„Pasakiau sau – jei kas nutiks mano šauniajam draugeliui, kitas bus Rodezijos ridžbekas, – prisimena Nida. – Ir vėliau įsigijome būtent šios veislės šunį. Prasidėjo mūsų tvirta draugystė su Šarūnės Kairytės šunų veislynu „Auksinis feniksas“.

Prieglaudinukės kalytės Dosos atsiradimas, jos nuomone, buvo dėsningas. Nepaisant, kad vaiko įnoriai greit užsibaigia, ji tvirtina niekada nebūtų grąžinusi augintinės į prieglaudą. Kartą pabandė šeimyną pagąsdinti. Ir kaip nustebo, kai mūru stojo jos vyras, iš pradžių gana rūgščia mina pasitikęs mažąją kukulytę: „Jokių grąžinimų! Dosa bus mano šuo!“.

Nida sako, kad mažoji „signalizacija“ savyje talpina tiek meilės, o jos sutuoktinis juokauja: „Šuo, katė ir slibinas – viename!“. Pargrįžus namo, vien Dosos pasitikimo ritualas ką reiškia! O kur dar kvietimas eiti miegoti, labai delikatus įsitaisymas nakties miegui lovoje ar ant sofos, kai šeimininkai rankose laiko televizoriaus pultelį, ar beatodairiškas noras dalyvauti bet kokioje kelionėje įsitaisius šturmano vietoje.

„Myliu jas „iki dangaus” už jų skirtingumą, už galimybę pažinti ir suprasti šuniškus jausmus, už stiprėjantį ryšį, kuris atsiranda kasdien mokantis, už vidinio Pasaulio pilnėjimą. Kaip bebūtų keista, bet šunų išdaigos pasimiršta, lieka tik geriausių akimirkų šiluma. Tai - kelio per gyvenimą su draugu jausmas“, – įsitikinusi Boros, Kopos ir Dosos šeimininkė. Nors... Žodis šeimininkė čia nelabai tinka. Turbūt taiklesnis – gyvenimo bendražygė.

Lietuvos kinologų draugija kviečia šunų mylėtojus balandžio 24-ąją savo kolektyvuose, bendraminčių kompanijoje švęsti Šuns dieną ir surengti Dėkingumo šventę. Kadangi tai darbo diena, atskiro didelio Šuns dienos renginio neplanuojame, bet vilniečius kviečiame dalyvauti Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcijos ir LKD nemokamose ekskursijose „Šuo ir Lietuvos valdovai“. Taip pat vyks virtualus konkursas „AČIŪ tau!“.

Šuns dieną remia įmonė Kormotech.

Nidos Dilės asmeninės nuotr.

X