Naujienos

Šunų veislynai ir... veislynai

Ne, jūs neapsirikote. Mes tikrai norime pakalbėti apie veislynus ir... veislynus, nes šuo įsigyjamas ne vienai dienai, o gyvenimui.

Prieš pirkdami šunį žmonės paprastai domisi patinkančios veislės paskirtimi, charakterio savybėmis, tačiau pastaruoju metu dažnai pamiršta pasiaiškinti, kas yra tikrasis šunų veislynas. Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) registruojami ir gauna unikalų numerį visi, kas tik geba ar nori veisti šunis. Ir labai gaila, kad šis potvarkis suniveliavo atsakingus šunų veisėjus ir „daugintojus“. Visi registruoti! Išeitų, visi legalūs ir patikimi.

Jeigu ieškote veislinio šuns ir radote konkretų veislyną, nepakanka, kad jis būtų registruotas VMVT. Lietuvos kinologų draugijos (FCI) šunų veisėjai savo veiklą registruoja ir VMVT, ir Lietuvos kinologų draugijoje.

ATSAKINGI ŠUNŲ VEISĖJAI

Kokį veisėją vadiname atsakingu?

Atsakingo veisėjo šuniukai turi Lietuvos kinologų draugijos, kitos Tarptautinės kinologų federacijos (FCI) narės arba kitos šalies išduotus kilmės dokumentus, kuriuose įrašytos šuniuko protėvių kartos. Šunų veisėjas priklauso kuriam nors LKD klubui, todėl apie jo veiklą daugiau informacijos visada galima gauti klube (klubų kontaktai www.kinologija.lt). Dokumentai įrodo, kad šuniuko tėvai yra tam tikros šunų veislės atstovai, šuniukų tėvams ir protėviams buvo atlikti sveikatos tyrimai. Šunų parodose juos įvertino ir atitinkamus titulus suteikė kvalifikuoti šunų teisėjai – tai garantija, kad šuo atitinka savo veislės standartą.

Taip pat dokumentai įrodo, jog šunų veislynas yra registruotas Lietuvos kinologų draugijoje bei Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje.

Atsakingas veisėjas gali jums parodyti išklausytų kursų, praktinių seminarų sertifikatus. Gana dažnai tokie veisėjai paskatina žmones lankyti LKD Mokymo centro organizuojamas „Atsakingo šeimininko akademijos“ nuotolines nemokamas paskaitas.

Atsakingas veisėjas visada domisi, į kokius namus pateks ir kokiomis sąlygomis gyvens jo išveistas gyvūnas. Jis būtinai domisi, kokią šunų auginimo patirtį yra sukaupęs būsimasis šuniuko šeimininkas. Šuniuką veisėjas parduoda iš savo namų, parodo šuniukų mamą ir visą vadą, papasakoja savo veislyno istoriją, pasidalija šunų auginimo patirtimi. Veisėjas papasakoja, kaip socializavo šuniukus ir duoda patarimų, kaip toliau socializuoti, maitinti, rūpintis augintinio gerove.

Atsakingas šunų veisėjas ir po šuns pardavimo toliau noriai bendrauja su naujaisiais šeimininkais, domisi šuniuko gyvenimu ir negaili patarimų. Parduodamas šuniuką, veisėjas iškart atiduoda savininkams gyvūno kilmės dokumentus, pasirašo su jais pirkimo – pardavimo sutartį.

Nepirkite!

Nepirkite šuns „daugykloje“, prekyvietėje. Nepirkite iš gailesčio, pagauti pirmo impulso, dėl prestižo, grožio, mados arba... pigiau (kaina paprastai nuleidžiama šuns gerovės ir sveikatos sąskaita). Nepirkite, suabejoję šunų veislyno bei veisėjo reputacija, jausdami veisėjo spaudimą greičiau apsispręsti. Nepirkite, norėdami kažkam padovanoti šuniuką. Šuo negali tapti gyvąja dovana!

ŠUNŲ „DAUGINTOJAI“

Ar „daugintojams“ rūpi gyvūnų gerovė?

Neapsigaukite: „daugyklos“ taip pat gali būti registruotos VMVT ir vadinti save veislynais, tačiau „daugintojų“ šuniukai neturi kilmės dokumentų ir už tokių veislynų veiklą neatsako jokia organizacija. „Daugintojų“ šuniukai gali būti panašūs į skelbiamos šunų veislės atstovus, bet tai nėra veisliniai šunys (šuns sveikatos pažyma – ne kilmės dokumentas!). Jie gana dažnai neatitinka veislės standarto, netiriami dėl paveldimųjų ligų, jų tėvai ne visada žinomi.

„Daugyklų“ šuniukai dažniausia nesupažindinami su kitais gyvūnais, žmonėmis, pasaulio įvairove – nesirūpinama mažų šuniukų socializacija ir gerove. Tokie šuneliai gali turėti įgimtų ydų, būti neatsparūs ligoms. Jie dažniausia auginami antisanitarinėmis sąlygomis, neskiepijami. Pirkdami gyvūnėlį iš „daugyklos“ jūs remsite šešėlinį verslą ir gyvūnų išnaudojimą (kalytės dažniausia kergiamos nepaisant jų sveikatos, gerovės ir veisimo normų).

Kaip atpažinti „daugintojus“?

„Daugintojai“ paprastai laiko keletą šunų veislių. Šuniukus siūlo dažnai, vienu metu turi keletą vadų. Jie vengia parodyti, kokiomis sąlygomis auginami šuniukai. Slepia savo asmens duomenis, gyvenamąją vietą (siūlo šuniuką atvežti į „sutartą vietą“). Neparodo šuniukų tėvų, nepasirašo šuniuko pirkimo - pardavimo sutarties. Vengia mokesčių ir atsakomybės.

Kaip neapsirinkti?

Neskubėkite! Išsamiai domėkitės patinkančios šunų veislės kilmės istorija ir paskirtimi. Konsultuokitės su kinologais, patyrusiais šunų augintojais – Lietuvos kinologų draugijos šunų mylėtojų klubų yra kiekviename mieste. Lankykitės šunų parodose, tikrinkite informaciją. Pabendraukite ne su vienu šunų veisėju.

Augintinį rinkitės labai atsakingai ir taip pat atsakingai jį auginkite.

Apie šunų „daugintojus“ ir gyvūnų gerovės pažeidimus raginame pranešti VMVT.

Pexels.com.nuotr.

X