Naujienos

Susipažinkite: ispanų vandens šuo

Ispanų mastifas, Pirėnų kalnų šuo, ispanų kurtas, ispanų vandens šuo...

Ispanija turi kuo didžiuotis – gyvūnų mylėtojams ji padovanojo ne vieną puikią šunų veislę.

Lietuvoje pastaruoju metu vis labiau populiarėja ispanų vandens šunys.

Susipažinkite su šia šunų veisle iš arčiau.

Ispanų šunų kilmės istorija ir paskirtis

Tai gana sena šunų veislė, kilusi iš Pietų Iberijos pusiasalio. Jau 1 100 metų rašytiniai šaltiniai mini šiuos šunis.

Nuo senų laikų ispanų vandens šunys žinomi kaip  aviganiai, tačiau Ispanijos uostuose jie turėjo ir kitų pareigų: padėdavo žvejams prišvartuoti valtis – šokdavo iš valties į vandenį su virve, plaukdavo iki kranto ir paduodavo virvę ant kranto laukiančiam žmogui.

Jie talkino žvejams nešiodami virves iš vienos valties į kitą, nardė jūroje, gaudė iš tinklų besprunkančias žuvis.

Jų gabumų sąraše ir gebėjimas aportuoti, taigi, juos galima pavadinti ir retriveriais. Juokaujama, kad jie gali atnešti bet ką iš bet kur.

Iki šiol savo gimtinėje jie gano avis ir ožkas, kaip darė tai pastaruosius kelis šimtus metų. Pasitelkiami medžioklėje. Dirba kaip paieškos ir gelbėjimo šunys, ieškant nukentėjusių po stichinių nelaimių. Taip pat  tarnauja policijoje, muitinėje, padėdami aptikti narkotikus bei sprogmenis.

Šios veislės šunų mylėtojai juokauja: vienintelis dalykas, kurio nemoka ispanų vandens šunys – kalbėti žmonių kalba!

Charakteris

Ispanų vandens šuo kaip plastilinas – iš jo galima nulipdyti ir paklusnumo varžybose laimintį šunį, ir savarankiškai dirbantį vieną iš savo prigimtinių darbų, ir namų niokotoją, ir visko bijantį šunį.

Iš veislės istorijos galima suprasti, kad ispanų vandens šunys be galo protingi. Ar tai reiškia, kad nusipirkus šuniuką jis savaime bus protingas ir išauklėtas? Tikrai ne!

Ispanų vandens šunys lengvai dresuojami, jiems patinka mokytis naujų dalykų. Tačiau tai ne tie šunys, kurie gali tapti robotukais ir daryti tik tai, kas jiems liepta.

Jie protingi – tai privalumas ir trūkumas vienu metu, nes šie šunys kartais sugalvoja tokių dalykų, kurie mums net į galvą nešautų. Puikiai manipuliuoja, nuolat išbando šeimininko ribas ir vis pasitikrina, ką galima, o ko – ne. O jei negalima, jie pasvarsto, ar pakankamai svarių argumentų turėjo šeimininkas, kad tai uždraustų. Gal vis dėlto galima pagudrauti ir pasiekti savo tikslą be šeimininko leidimo? Jie sugeba pergudrauti šeimininkus ir kartais sunku patikėti, kad tai padarė pats šuo, be žmogaus nurodymo ar pagalbos.

Ispanų vandens šunys yra pasirengę viskam – bėgti, plaukti, šokinėti ar „skristi“ – kad tik būtų su šeimininku ir veiktų kažką drauge su savo mylimu žmogumi. Ir išties ispanų vandens šunų šeimininkai priversti sugalvoti įvairiausių veiklų, ką galima nuveikti su savo šunimi, užtat augintiniai jiems labai už tai dėkingi. Štai kodėl tiek daug ispanų vandens šunų dalyvauja paklusnumo varžybose, agility, flyball, šunų parodose, gano bandas, traukia valtis iš vandens, ieško žmonių, daiktų, narkotikų, sprogmenų ir dalyvauja daugybėje kitų veiklų.

Ispanų vandens šunims būdinga nepasitikėti svetimais – tai tampa ir privalumu, ir trūkumu. Šiuos šunis nuo mažens reikia supažindinti su pasauliu ir įvairiais žmonėmis – tinkamai ir atsakingai užauginus, šuniukas bus neutralus žmonių atžvilgiu, gali būti sargus savo kieme, bet niekada nesidžiaugs svetimais žmonėmis ar praeiviais. Jeigu reikia – palauks, kol jį kažkas paglostys, bet tai nėra tas šuo, kuris, pamatęs bet kokį žmogų, iš laimės nori šokti šiam į glėbį. Tačiau jeigu šuniukas auga tik savo kieme ar miške ir nėra socializuojamas, jis gali bijoti svetimų, vengti žmonių gatvėje – susipažinimas su naujais žmonėmis gali užtrukti šiek tiek ilgiau.

Išvaizda

Ispanų vandens šuo yra vidutinio ūgio (40-50 cm ties ketera), tvirtas, atletiškas. Išskirtinė savybė – kailis, kuris garbanojasi, o bėgant laikui garbanos tampa „dredais“.

Šiuos šunis reikia reguliariai skusti (porą kartų per metus), naujas kailis atauga maždaug po centimetrą per mėnesį.

Jie nesišeria, kol kailis trumpas. Tačiau kai kailis atauga ir pradeda formuotis „dredai“, reikia atidžiai prižiūrėti, kad nesusidarytų sąvėlos.

Lietuvoje ir kitose šaltesnio klimato šalyse ispanų vandens šunys užsiaugina nedidelę pavilnę, tai šiek tiek sunkina kailio priežiūrą. Todėl labai svarbu laiku pastebėti susidarančias sąvėlas, saugoti odą nuo paraudimų, iššutimų, alergijos.

Ispanų vandens šunys gali būti rudi (arba bet kokio rudo atspalvio), juodi, šių spalvų deriniai gali būti ir su balta spalva, taip pat būna visiškai baltų „ispanų“. Jie gali gimti su bet kokio ilgio uodega – nuo įprastos ilgos, iki visiškai trumputės.

Kokiems žmonėms (ne)tinka ispanų vandens šuo?

Ispanų vandens šunys yra pakankamai aktyvūs, todėl prieš įsigyjant šios veislės gyvūną verta pasvarstyti, ar turite pakankamai laiko „iškrauti“ šunį ne tik fiziškai, bet taip pat duoti pakankamai protinės veiklos.

Jam tikrai patiks bėgioti pirmyn atgal paskui kamuoliuką, tačiau tai pernelyg paprasta. Ieškoti paslėptų skanėstų, žaislų, pakeliui mokyti įvairių komandų, triukų – ispanų vandens šuniui tai daug įdomiau. Tai minimali veikla, kurią galima pasiūlyti šuniui kasdien, namuose, tačiau šis šuo džiaugsis kiekviena kita veikla.

„Ispanas“ tikrai netiks žmonėms, kurie planuoja skirti šuniui 30 minučių ryte ir vakare arba paprasčiausiai tik išleisti jį į nuosavą kiemą pasilakstyti.

Kaip jau minėta anksčiau, ispanų vandens šunys yra labai protingi ir gudrūs. Kad jūsų namai liktų sveiki, maistas nedingtų nuo stalo, o šuo darytų tai, ko jūs norite, o ne atvirkščiai, nuo pat pirmų dienų turite paaiškinti šuniukui taisykles ir jų visada laikytis. Jei šuo matys, kad į taisyklių laikymąsi žiūrite pro pirštus, jis tikrai tuo pasinaudos.

„Investuokite“ į savo augintinio protą ir ugdymą, kartu su juo suraskite savo širdžiai mielą veiklą – jūs būsite puiki komanda ir džiaugsitės vienas kitu.

Parengė Julia Jershova

Ispanų vandens šuns standartas (lietuvių k.).

Ispanų vandens šunų mylėtojų klubas Ispanijoje: https://www.perrodeaguaclub.com / ispanų k./.
Ispanų vandens šuns standartas (FCI sistema, anglų k.): http://www.fci.be/nomenclature/Standards/336g08-en.pdf

 


 

X