Naujienos

Tris kartus Europos ir dukart pasaulio nugalėtojas - mažos ar didelės šios pergalės?

Kauniečiai Olga ir Salvis Kamarauskai turi keturis augintinius: du garbanotuosius retriverius ir du Romanijos vandens šunis. Štai taip būtų galima pradėti šį pasakojimą. Bet galima ir kitaip: ar galite patikėti, kad Kaune gyvena šuo, kuris net 2 kartus tapo pasaulio ir 3 kartus – Europos nugalėtoju? Abi šio pasakojimo įžangos Kamarauskams atrodo tinkamos, nes šunys jiems – šeimos nariai, ištikimiausi draugai, geros nuotaikos ir sveikatos šaltinis. Meilė ir hobis, kasdieniai rūpesčiai ir bendravimo džiaugsmas šioje šeimoje taip susipynę, kad net atostogų datas jie derina su šunų parodų grafiku.

„Jei pasakysime, kad mūsų Kapris (Laguna Love Curly Cleo Capricorn – Red.) yra išskirtinis, nieko nenustebinsim. Taip pasakytų kiekvienas šunų mylėtojas, bet... šis šuo mums yra išskirtinis! – pokalbį apie neseniai septintąjį gimtadienį atšventusį garbanotąjį retriverį Kaprį pradeda Olga Kamarauskienė. – Jis inteligentiškas, savimi pasitikintis, ramus, aristokratiškos išvaizdos, kilnus“.                                                                             

O dabar šiek tiek svarbios statistikos. Per septynerius metus Kapris tapo tarptautiniu šunų grožio čempionu (C.I.E.) ir tarptautiniu parodų čempionu – šis titulas suteikiamas tik turintiems vadinamąjį „darbinį“ diplomą (C.I.B.). Kapris tris kartus tapo Europos nugalėtoju (2017 m. Ukrainoje, 2018 m. Lenkijoje, 2021 m. Vengrijoje), jaunimo pasaulio nugalėtoju (2016 m. Maskvoje) ir  du kartus – pasaulio nugalėtoju (2017 m. Vokietijoje, 2018 m. Nyderlanduose. Taigi, kiek kartų dalyvavo Europos ar pasaulio čempionatuose, tiek kartų ir laimėjo! O jeigu šių titulų mažoka, galime pridėti, kad Kapris yra dešimties šalių šunų čempionas.

Salvio Kamarausko nuomone, šunys paprastai būna labiau gabūs kurioje nors vienoje srityje. Sakykime, yra išskirtinio eksterjero ir laimi parodose, arba turi nuostabias, veislei būdingas medžioklines savybes.

„Kapris turbūt „uzurpavo“ geriausias šunų savybes, – juokauja Salvis.–  Jis dėl mūsų, artimiausių savo žmonių, gali padaryti viską: gražiai pasirodyti parodose, nors treniruotėse ne visada rodo didelį entuziazmą; pademonstruoti geriausius medžioklinius instinktus ir atidirbti šimtu procentų, nors tikrai nėra apsigimęs medžioklis. Jeigu reikia, jis viską supranta pažodžiui ir daro stebuklus“.

Ir tuo pačiu šis šuo, kaip ir kiti retriverių šeimos atstovai, yra mielas ir švelnus su visais žmonėmis, kantrus su vaikais, sugeba tinkamai bendrauti pagal vaikų amžių. Sutaria su kitais namie laikomais gyvūnais, randa bendrą „kalbą“ net su pilkąja papūga Žako.

„Kartą pas mus svečiavosi dviejų metukų vaikiukas ir labai įsidūko, tuomet Kapris, visų nuostabai, švelniai šį paėmė už rankovės ir atvedė ne bet kam, o tėvams! – vaikų auklėjimo pamokėlę prisimena Salvis. – Būti aukle Kaprio mes tikrai nemokėme. Tai jo sprendimas, beje, kaip ir daugelis kitų sprendimų, kurie paprastai būna laiku ir vietoj. Jis pirmiau pagalvoja, o tada veikia, todėl kartais atrodo: mums, žmonėms verta kai ko pasimokyti iš gyvūnų. Ir pirmiausia turbūt reiktų pasimokyti būti geresniems“.

Kamarauskai visada turėjo šunų, tačiau Kapris – pirmasis šuo, su kuriuo pradėjo dalyvauti parodose. Jie neįsivaizduoja savo namų be šunų, todėl po 12 laimingų metų, praleistų su labradoro retriveriu Čarliu, vėl ieškojo augintinio. Norėjo, kad šis būtų iš atsakingo veislyno, su visais sveikatos tyrimais. Domėjosi garbanotaisiais retriveriais, bet tuo metu Lietuvoje šios veislės šuniukų vadų nebuvo. Ieškojo kaimynystėje ir buvo maloniai nustebinti, kai pirmasis skambutis į šunų veislyną „Laguna Love“ Latvijoje buvo sėkmingas. „Taip, turime „garbanių“, šiąnakt gimė vada“, – pradžiugino juos šuniukų veisėja. Tebuvo vienintelis „bet“: rudo kailio šuneliai buvo iš anksto rezervuoti. Liko juodi, o Kamarauskai labai svajojo apie „šokoladinį“. Tačiau šunų žvaigždės visada susidėlioja savaip – kažkas atsisakė JO, būsimojo pasaulio ir Europos nugalėtojo Kaprio ir šis atiteko Olgai ir Salviui.

„Lietuvoje tai vis dar reta šunų veislė. Mažai kas girdėjo apie garbanotuosius retriverius, o jei ir girdėjo, ta informacija ne visada būna tiksli, – apie garbanotuosius retriverius pasakoja Olga. – Girdėjome nuomonę, kad garbaniai „savaime“ gudrūs, Na, taip, kartais jie protingesni už savo šeimininkus, puikiai jais manipuliuoja. Jie gali nevykdyti komandų, nors puikiai jas moka, mat ima ir nusprendžia, kad šiam žmogui arba šiuo metu tiesiog nenori paklusti. Jie turi savo nuomonę, mąsto, nėra vien tik instinktų veikiami šunys. Šunų parodose greit perpranta pasirodymo esmę ir kartais nemato prasmės bėgti ratu gražiai iškėlus galvą. Vedliui tenka būti išradingam, tinkamai motyvuoti šunį“.

Garbanotieji retriveriai nestokoja dėmesio ne tik parodose. Žmonės juos vadina garbaniukais, klausia, ar dažnai reikia kirpti ir nustemba, kad jie nei kerpami, nei šukuojami. Kartais praeiviai juokauja, kiek daug darbo reikėjo susukti tiek daug garbanėlių. Kiti klausia, kodėl Kamarauskų labradoras garbanotas, o kai paprašo paglostyti jų šunis, šie atsako, kad suaugusiems glostyti galima, o vaikams – būtina, nes liesti tokį šunį yra nuostabu. Retsykiais vaikai pavadina jų augintinius Aviuku Šonu (animacinio filmuko herojus – Red.). Dėl neišmanymo ir vis kylančių madingų veislių bangų garbanotuosius retriverius žmonės palaiko labradudeliais, net mišrūnais. Tuomet Kamarauskams netgi būna skaudu, juk tai seniausia retriverių veislė, atsiradusi Didžiojoje Britanijoje.

„Būname ir karališkais pudeliais. Na, dėl „karališko“ nesiginčijame, nes jie išties yra mūsų širdžių karaliai“, – juokauja Olga Kamarauskienė, skirianti daug laiko ne tik kasdienei šunų priežiūrai, bet ir treniruotėms – augintinius ji pati demonstruoja parodose.

Praėjusių metų Europos čempionate, kuris vyko gruodžio 29-31 d. Budapešte, kitas jų garbanius, Kaprio sūnus Clever & Creative from Tornado Beta taip pat laimėjo prizinę – antro geriausio patino vietą. Šis šuo su Simona Trijonyte dalyvavo jaunųjų vedlių konkurse, kur savo amžiaus grupėje mergaitė užėmė prizinę, trečią, o specializuotoje parodoje tarp retriverių ir vandens šunų – pirmą vietą. Kitas Kamarauskų augintinis, Europos čempionato dalyvis, visai jaunas Romanijos vandens šuo Solipse Ottimo Sensazione, laimėjo gražiausio šuniuko titulą. „Tai dar viena mūsų garbanota aistra“, – prisipažįsta  garbanotųjų retriverių ir Romanijos vandens šunų mylėtojai Kamarauskai.

X