Jeigu turėtų uodegą…
Valų korgių pembrukų „patrone“ laikoma Thelma Gray (Evans). Ši veikli moteris turėjo lengvą ranką ir gerą nuojautą, jos korgių veislyne 1932 m. gimęs Ch.Rozavel Red Dragon per septyniolika (!) metų paleido į pasaulį pulką čempionų. Ir turbūt nerasite korgio, kurio protėviu nebūtų šis legendinis šuo. Kitą Rozavel veislyno šunį – Rozavel Golden Eagle arba Dukį žino visa Anglija ir ne tik. 1933 m. Jorko kunigaikštis princas Jurgis, vėliau tapęs Didžiosios Britanijos karaliumi Jurgiu VI, nupirko savo dukrelei Elžbietai, Velso princesei (dab. Karalienė Elžbieta II) mažą korgiuką Dukį.
Tai buvo ne šiaip sau šuo. Tai buvo Valijos simbolis, patriotiškumo išraiška. Dukis greit tapo karaliaus dukrų žaidimų draugu, užkariavo rūmus, dalyvaudavo net oficialiose ceremonijose. Nieko keista, jog didikai nusprendė surasti Dukiui gyvenimo draugę ir vieną dieną į Bekingemo rūmus atvyko Rozavel Lady Jane, o 1938-ųjų žiemą, Naujųjų metų išvakarėse, gimė pirmoji „karališkųjų“ korgių vada.
Karališkoji šeima ištikima korgiams iki šiol. Ji veisia šiuos šunis, nuosekliai parenka reproduktorius. Parodose karališkieji korgiai nedalyvauja, išskyrus vienintelį kartą, kai 1973 m. Vindzoro parodoje karalienės Elžbietos išveistas šuo Loyal Subject pelnė CC (vienas titulų, norint tapti čempionu). Karališkieji korgiai yra puiki reklama šiai veislei, galbūt todėl kardiganai tarsi liko šešėlyje. Užtat anglai juokauja: Ak, jeigu Dukis būtų turėjęs uodegą…
Kituose kontinentuose
Į JAV korgiai atkeliavo tik 1933 metais. Amerikietė, viešėjusi Didžiojoje Britanijoje, traukinyje atsitiktinai pamatė į parodą gabenamus korgius. Ji taip susižavėjo bendrakeleiviais, kad įsigijo kalytę LITTLE MADAM, o grįždama į JAV, apimta azarto, nusipirko ir patinuką CAPTAIN William Lewis. Jos veislyne „Merriedip“ prasidėjo amerikietiškųjų korgių istorija. Į Prancūziją pirmuosius korgius atgabeno pats generolas de Gaulle. Jis laikė karalienės Elžbietos veistus šunis. Korgiai nuo seno populiarūs Skandinavijos šalyse. Senos korgių veisimo tradicijos Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Nestebina korgių veislynai Pietų Afrikos Respublikoje. Nemažai jų Čekijoje, Lenkijoje, korgiai paplito ir Latvijoje, Estijoje, Rusijoje. Tarptautinė kinologų federacija juos priskyrė I grupei (Nr. 39).
Lietuvos korgių pradžia
1994 m. iš Varšuvos į Vilnių, į veislyną „Gyvatės ašara“ (sav. L. Vaitkevičienė-Zizevskė), traukiniu atbildėjo pirmoji valų korgių pembrukų kalytė Kocimiętka Lisiura (Lisa). Korgių veislynas „Lisiura“, iš kurio kilo Lisa, gerai žinomas pasaulyje. Jo savininkai – Varšuvos universiteto absolventai, biologai, žurnalistai Anna ir Miroslawas Redlickiai. M.Redlickis yra tarptautinės kategorijos šunų teisėjas. Taigi atvykėlė Lisa tapo Lietuvos korgių pembrukų pradininke. Sulaukė ne vienos vados, o jos šuniukai vėliau tapo čempionais ir pratęsė geriausias korgių veislės tradicijas.
Pagausėjus korgių augintojų būriui, prieš porą metų buvo įkurtas Valų korgių mėgėjų klubas, kuris kasmet rengia specializuotas korgių ir kardiganų parodas, rūpinasi šių veislių ateitimi.
Visada drauge
Ar eisite į turistinį žygį, ar vyksite pasisvečiuoti, darbuositės namie – korgiai visur bus su jumis. Begalinė korgių energija išsenka tik tuomet, kai visi aplink griūva iš nuovargio. Tada šunys susirango greta šeimininko, bet ir snausdami stebi, ar kas nors ko nors nesumanė… Jie nemėgsta erzelio, kivirčų, įjungtų elektros prietaisų ūžesio, nors mielu noru ropščiasi į burzgiantį automobilį: valio, iškyla! Mažus vaikus pakenčia, bet stengiasi išvengti jų įkyrumo, užtat su didesniais vaikais mielai kvailioja, noriai dalyvauja žaidimuose.
Korgiai yra vieni geriausių kompanionų, tačiau, kaip visi šunys, turi ir trūkumų. Patinai, o kartais ir kalytės, turi stiprų nuosavybės instinktą: mano namai, teritorija, šeimininkas, žaislai, pavadėlis.Mielas ir besišypsantis korgis greit užkariauja aplinkinių širdis, bet taip pat greit užlipa žmogui ant galvos. Jis moka pasinaudoti šeimininko silpnybėmis, tad patartina nepamiršti dresūros pamokėlių. Korgiai visa širdimi prisirišę prie savo gaujos – šeimininko ir jo šeimos. Jie linksminasi ir liūdi kartu su savo artimaisiais.
Korgiai stiprios sveikatos, ištvermingi ir ilgaamžiai. Jiems svarbiausia ne gyvenimo sąlygos, o mylimas žmogus šalia, juk ne veltui jau šimtmečius tęsiasi žmogaus ir trumpakojo šuns draugystės istorija.
Parengė Livija Zizevskė
Eve Photography, Boris Glukharev, K.Kazlauskaitės – Gresevičienės ir VKMK nuotr.
Pokalbis su korgių veisėja L.Zizevske.
http://www.welshcorgi.lt/
Veislės standartas (FCI).