2 gr. Pinčeriai, šnauceriai, molosai ir kt

Cvergšnauceriai

Cvergšnauceris, arba miniatiūrinis šnauceris, tai lyg sumažinta ryzenšnaucerio ar mitelšnaucerio kopija. Bet neapsigaukite, tai ne dekoratyvinis šuniukas. Cvergšnauceris yra darbinis, tvirtas šuo. Visų dydžių šnauceriai Europoje bei FCI standarto besilaikančiose šalyse priskiriami antrai, darbinių šunų grupei. Tačiau JAV, AKC (American kennel club) „darbiniams šunims“ priskiriami tik ryzenšnauceriai bei mitelšnauceriai. Cvergšnauceriai visada buvo priskiriami terjerų grupei. Tai iš tiesų labai paaiškina jų kilmę bei esminius skirtumus tarp kitų dviejų šnaucerių veislių.

Anksčiau šnauceriai (vok. schnauze – snukis) Vokietijoje traukė ir saugojo vežimėlius su fermos produktais. Taip pat jie ganė avis, kitus galvijus. Tai buvo tobuli, nepakeičiami ūkio šunys. Taip pat šnauceriai, o ypač cvergšnauceriai (štai čia ir atsiskleidžia jų terjeriška prigimtis!), puikiai gaudė žiurkes ir kitus graužikus. Puoselėdami šių šunų darbines savybes ir šiais laikais Vokietijos šnaucerių mylėtojų klubai rengia „žiurkių gaudymo“ bandymus.

Teigiama, jog cvergšnauceriai atsirado kitus šnaucerius kergiant su afenpinčeriais. Manoma, jog šios veislės atsiradimas buvo atsitiktinis, tačiau, pastebėjus jų puikias darbines savybes ir kompaktiškumą, buvo nuspręsta cvergšnaucerius išsaugoti ir veisti toliau. Prieš kelis šimtmečius išveisti šunys ir toliau sėkmingai užkariauja žmonių širdis.

Kailio spalvos

Cvergšnauceriai būna juodos, juodos su įsidabriu, pipirų su druska, baltos spalvos.

Temperamentas

Tai budrus ir energingas, draugiškas, tačiau paklusnus, agresyvumu ar bailumu nepasižymintis šuo. Paprastai miniatiūriniai šnauceriai yra lengvai dresuojami, yra puikūs sargybiniai, turintys gerą saugojimo instinktą, tačiau labiau linkę loti, o ne kąsti. Bendraudami su svetimais žmonėmis iš pradžių gali būti nepatiklūs, bet, geriau susipažinę, būna draugiški ir meilūs. Dažniausia tai kitiems šunims ir gyvūnams neagresyvūs šunys, tačiau patinai gali šiek tiek „pyktis“ su kitų, ypač didesnių, veislių patinais. Kadangi anksčiau cvergšnauceriai buvo naudojami žiurkių medžioklei, lauke pamatę mažesnį žvėrelį, gali jį vaikytis. Su namie laikomais kitais gyvūnais augintiniais sugyvena draugiškai.

Cvergšnauceriai nėra vaikų auklės. Tai reiškia, jog auginti ir mažą vaiką, ir šios veislės šunį tikrai įmanoma, tačiau nevertėtų jų palikti vienų, be priežiūros. Visada dera prisiminti, jog šuo yra suaugusiųjų atsakomybė.

Išvaizda

Tai tvirtas, kvadratinio formato šuo. Savo išvaizda turėtų priminti „didesniųjų brolių“ šnaucerių sumažintą kopiją. Korpuso kailis šiurkštus, pakankamai trumpas, kojų bei galvos – ilgesnis, šiek tiek švelnesnis. Ūgis – nuo 30 iki 35 centimetrų.

Priežiūra

Šnaucerių kailio priežiūrai būtina skirti tinkamą dėmesį. Kilmingas šnauceris susižavėjimą kelia tik gražiu, išpuoselėtu savo kailiu. Deja, dar pasitaiko netinkamų išankstinių nuostatų ir neteisingų įsivaizdavimų. Manoma, jog trimingas yra skausmingas, o šuo kenčia. Visiška nesąmonė! Šnauceriai nesišeria, tačiau jų plaukai subręsta, tad „nenupeštas" šuo patiria diskomfortą, perštėjimą ir pan. Todėl, jei kailis yra „prinokęs", trimingas nesukelia nė menkiausios skausmingos reakcijos. Tereikia laiku susisiekti su šunų kirpėju!

O kada tas laikas? Trimingas turėtų būti atliekamas maždaug kas 5-6 mėnesius, ne dažniau. Tai pagrindinė procedūra, o higieninis kirpimas yra įprasta procedūra tarp trimingų, kuri turėtų būti atliekama bent kartą per 5 savaites.

Na ir mitų „hitas“! Šuniukas turi minkštą kailį, todėl netriminguosime, šiurkštus kailis vis tiek neaugs – nuskuskime, nes taip lengviau ir greičiau. Faktas yra tas, kad šuniuko minkštas, „pūkuotas“ kailis nėra retenybė, ir tai nieko blogo. Jei susisieksite su kirpėju, kurio specializacija yra šnauceriai, jis tikrai atliks trimingą, po kelių mėnesių jį pakartos ir tuomet šuniukui užaugs „šnauceriškas“ standus kailis.

Trimingas ir rolingas yra baisūs žodžiai, kuriuos žino kirpėjai, tačiau svarbu žinoti ir savininkams.

Trimingo nauda yra vienareikšmė – gerai prižiūrėtas šiurkščiaplaukis šnauceris. Toks šuo nesišeria, neturi nemalonaus kvapo (vis dėlto nepamirškite jo maudyti, naudodami gerą šunų kosmetiką). Šiurkštus kailis kaip šarvai priglunda prie kūno, todėl šuo nešąla, nesušlampa po silpnu lietumi, be to, šiurkštus šnaucerio kailis žvilga, o tai labai gražu.

Grįžtant prie „baisiųjų žodžių“: trimingas - tai kailio puoselėjimo technika, skirta visiškai pašalinti visus kūno apsauginius plaukus, atliekant vieną procedūrą. Vėliau šuo apauga naujais plaukais per 5-6 mėnesius. Tiems, kas nenori šuns „visiškai nurengti“, siūloma rolingo technika, kai kailis išpešamas iš dalies, sluoksniais. Bet ši procedūra turi būti atliekama reguliariai ir pakankamai dažnai, kas 7-14 dienų arba kas 2-2,5 mėn. Pliusas vienas – visada turėsite puikiai atrodantį šnaucerį. Tačiau tūkumas tas, kad ne visi meistrai moka rolinguoti, ne visų šnaucerių kailiai tam tinka ir ne visi savininkai yra pasirengę taip dažnai lankytis pas meistrą. Todėl galite pasirinkti paprastesnį sprendimą – visišką trimingą.

Apibendrinant verta pridurti: jei nesate pasirengęs skirti reikiamo dėmesio savo šnaucerio išvaizdai, nesirinkite šios veislės šuns. Bet jei šnauceris jums padarė įspūdį ir nusprendėte, kad ši šunų veislė būtent jums, būkite pasirengę – gražus šnauceris yra ne tik savo kilmės, bet ir jūsų dėmesio jo išvaizdai rezultatas.

Sveikata

Miniatiūriniai šnauceriai pasižymi gera sveikata. Pasitaiko keletas ligų, į kurias ši šunų veislė gali būti linkusi, įskaitant kataraktą, hiperlipidemiją, pankreatitą, kepenų šuntus ir šlapimo pūslės akmenis, bet atsakingi veisėjai visada atlieka veislinių gyvūnų sveikatos tyrimus, kad jų išveisti šunys išvengtų šių ir pan. negalavimų. Pasitaiko ir dantų ligų, nutukimo atvejų (dėl labai didelės cvergšnaucerių meilės maistui bei šeimininkų meilės cvergšnauceriams), širdies ūžesių, odos alergijos, bet tai nėra dažna.

Besidomintieji šia šunų veisle maloniai kviečiami kreiptis į Lietuvos šnaucerių mylėtojų klubą.

Parengė Jurgita Ryngevičienė

Dianos Jurkuvėnienės nuotr.

Pokalbis apie cvergšnaucerius 

Tarptautinės kinologų federacijos patvirtintas cvergšnaucerių standartas

 

X