Stiprus, bet ne agresyvus
Dobermanas pasižymi įgimta savybe saugoti ir šią funkciją atlieka puikiai. Bet tai tikrai nereiškia, kad šios veislės šunys agresyvūs. Tai savimi pasitikintis, aplinkai nusiteikęs draugiškai ir ramiai. Bailumas ar agresyvumas netoleruotinos dobermano savybės. Šios savybės gali atsirasti tuomet, kai šuo neteisingai auklėjamas, ypač jeigu su juo grubiai elgiamasi, naudojamas smurtas ar psichologinis spaudimas. Dobermanas yra jautrus ir imlus visokioms nuotaikoms. Tai aukšto intelekto šuo, tad jaučia savo padėtį šeimoje, tarpusavio žmonių santykius. Jis turi pasitikėti šeimininku ir jį gerbti. Kad dobermanai nepatikimi ir neprognozuojami šunys, tėra mitas. Jis atsirado dar tuomet, kai šios veislės šunys buvo masiškai perpardavinėtojų vežami iš Rusijos, beje, ne tik gana prasto eksterjero, bet kartais ir nepakankamai tvirtos nervų sistemos. O paskui gausiai veisiami ir Lietuvoje, kadangi šunų veisimo reikalavimai tuo metu buvo minimalūs. Tuometiniai dobermanai gerokai skyrėsi nuo savo brolių europiečių ne tik išvaizda, bet ir charakterio savybėmis.
Dobermanas gabus darbui. Kai jo energija nukreipiama tinkama linkme, tai nuostabus darbinis šuo, puikiai vykdantis komandas, besąlygiškai paklūstantis, norintis dar ir dar kartą paklusti jums, taip įrodydamas savo begalinę meilę ir atsidavimą. Išskirtinė dobermanų savybė – viską padaryti kuo greičiau ir kuo geriau. Dresūros pamokos tokiam, netveriančiam savo kailyje, šuniukui – didžiulis malonumas. Pakviestas ateiti šios veislės šuo niekada neateis gražia žingine, jis tiesiog atskuos. Juk jis greitas ir energingas. Labai svarbu geras kontaktas su šeimininku. Taip pat svarbi ankstyva socializacija – veskitės šuniuką ir bendraukite su juo kuo įvairesnėje aplinkoje: gatvėje, tarp žmonių, triukšmo, su vaikais, šunų dresavimo aikštelėje.
Kai kas mano, kad dobermanas netinkamas laikyti bute, nes daug loja. Tai mitas. Tiesa, dobermanas emocionalus ir nėra tylenis, tačiau be reikalo neloja. Taip gali elgtis jaunikliai, liūdintys nežinia kur išėjusių šeimininkų, bet juk taip elgiasi beveik visi mažyliai. Tinkamai auklėjami dobermanai pripranta ilgai būti namuose vieni. Dobermano „požiūris“ į vaikus nesiskiria nuo kitų šunų. Nors kartais ir pašėlę, dobermanai moka elgtis su vaikais. Šeimoje augančius mažylius myli ir saugo.
Pažiūrėjus į dobermaną sukausto ne tik susižavėjimas, bet ir nejučia atsliūkinusi baimė. Tikra tiesa, jie atrodo grėsmingai, iš jų tiesiog veržiasi jėga, tačiau po grėsminga išvaizda slypi didelė mylinti širdis. Galbūt todėl pasaulyje daug žmonių, kurie kartą apsisprendę auginti dobermaną, šiai veislei ištikimi lieka visą gyvenimą. Mirus augintiniui jie į namus ir vėl parsiveda dobermaniuką. Arba dobermanas, arba nieko! Tai dobermanų mylėtojų atpildas keturkojams draugams už begalinę meilę.
Tobulas kūnas
Dobermano kūnas atitinka idealų šuns anatomijos modelį. Tai galingas ir raumeningas šuo, bet, nepaisant tvirto sudėjimo, jam būdinga skulptūriška elegancija, išdidi laikysena ir ryžtingas žvilgsnis. Dobermanų veislės šunys priskiriami didelių veislių šunims. Kalės pagal standartą turi sverti 32-35 kg, patinai - 40-45 kg. Šiuolaikiniai šunys kartais sveria ir 3-5 kg daugiau negu deklaruojama veislės standarte. Kalių ūgis ties ketera 63-68 cm, patinų 68-72 cm.
Trumpo ir žvilgančio dobermanų kailio spalva būna juoda su įrūdžiu (artima rūdžių ar raudonųjų plytų atspalviui) arba ruda (kuo tamsesnė, tuo geriau) su įrūdžiu. Anksčiau būdavo ir žydrų su įrūdžiu dobermanų, bet 1994 m., pakeitus veislės standartą, ši kailio spalva buvo uždrausta, kadangi kartu su unikalia spalva šunys paveldi ir tam tikrus odos negalavimus. Dabar Europos kinologija pripažįsta dvi dobermanų kailio spalvas.
Šiuolaikiniams dobermanams būdingi tvirti kaulai, ilgos galvos su tvirtais žandikauliais, tamsios migdoliškos akys, gerai išvystytos krūtinės, tiesios viršaus linijos, ryškus įrūdis, o tuo tarpu „senojo“ tipo dobermanai buvo smulkesnių kaulų, trumpesnėm galvom, siauresniais snukučiais, mažiau išvystytom krūtinėm, šviesiu gelsvu įrūdžiu.
Dobermanų kūnas sausas ir reljefiškas, oda plonytė, kad net matosi paviršinės kraujagyslės, tvirti raumenys. Dėl itin trumpo kailio dobermanai negali gyventi kieme. Bet jie labai švarūs, beveik neturi kvapo, net gyvendami bute nesukelia jokių papildomų rūpesčių. Kadangi dobermaniukai itin mėgsta šilumą, visai tikėtina, kad susiras šiltą vietelę poilsiui: prie židinio, ant šildomų grindų ar pabandys įsiropšti į šeimininkų lovą.
Kalytė ar šuniukas?
Dobermanų veislės patinai pasižymi didele jėga, drąsa ir sargumu. Jie tikri asmens ir turto sargybiniai. Patiną auginti ir auklėti sunkiau nei kalę, jis stipresnis ir labiau linkęs dominuoti. Vienoje teritorijoje du patinai nesugyvena ir tai, pasak tarptautinės šunų teisėjos L.Jazgevičienės, laikoma norma. Užtat su keliomis kalėmis kartu patinas gali gyventi. Kalės tarpusavyje paprastai sugyvena gerai. Jeigu svajojate apie šį atletišką keturkojį ir neturite jokios patirties, geriau pirmiausia įsigyti kalytę. Jos paklusnesnės, prieraišesnės, lengviau mokomos.
Stiprūs, bet neilgaamžiai
Dobermanas yra sveikas šuo. Tačiau tai nereiškia, kad neturi įgimtų ar kitų rimtų sveikatos bėdų. Pažeidžiamiausia jų vieta – širdis. Pasitaiko daug atvejų, kai dobermanai suserga kardiomiopatija, širdies liga. Ši liga iš pažiūros sveikus ir stiprius keturkojus gražuolius pakerta staiga bet kokiame amžiuje, bet dažniausiai kai jiems būna 3-5 metai. Kardiomiopatija – mirties nuosprendis šuniui. Baisiausia, kad šeimininkai nė neįtaria šunį sergant ir energingas keturkojis gali kristi net pasivaikščiojimo metu arba numirti „ligos patale“ pagulėjęs 1-2 savaites. Pasak L.Jazgevičienės, specialistai nuolat kalba, mokslininkai ieško ligos atsiradimo priežasčių, veisėjai - galimybės užkirsti jai kelią. Deja, tobulinant veislę, stengiantis išgauti tobulesnį eksterjerą, dobermanų gyvenimo trukmė sutrumpėjo nuo 12-14 iki 7-9 metų.
Tačiau tie aštuoneri metai su dobermanu tikrai bus geriausi jūsų gyvenimo metai. Patirsite daug džiaugsmo ir neregėto atsidavimo. Nes būtent dobermanų veislės šunys išskirtiniai atsidavimu savo šeimininkui. Jei paklaustumėte dobermano šeimininko, kas sunkiausia su dobermanu, jis paliudytų, kad sunkiausia yra jo netekti.
L.Triponytės - Jazgevičienės arch. nuotr.
Pokalbis su Laura Triponyte - Jazgevičiene apie dobermanų veislę: https://www.facebook.com/100071953314838/videos/1203261200918215
Lietuvos dobermanų mėgėjų klubas