5 gr. Špicai ir primityvieji šunys

Čiau čiau

Tai šunų veislė, turinti turtingą istoriją ir pasižyminti išskirtinėmis savybės. Neabejotinai dauguma esate girdėję apie čiau čiau išskirtinį bruožą – mėlyną liežuvį. Ir gal net girdėjot juokelį: liežuvis mėlynas, nes „čiaučius“ palaižė dangų...

Aristokratiška čiau čiau išvaizda bei unikalios būdo savybės žavėjo ir žavi šunų entuziastus visame pasaulyje. Šie šunys tarsi „liudija“ senovės paslaptis, rytietišką orumą ir prieraišumą savo šeimai.

Ištakos ir istorija

Čiau čiau yra priskiriami penktajai Tarptautinės kinologų federacijos (FCI) šunų grupei. Ši veislė kilusi iš Šiaurės Kinijos ir yra laikoma viena seniausių pasaulyje. Tyrimų duomenimis, čiau čiau atsirado maždaug prieš 8 300 metų iš vietinių šunų centrinėje Kinijoje. Išskirtinė jų savybė yra juodas / violetinis liežuvis. Pasaulyje yra tik dvi šunų veislės, turinčios tokį liežuvį – čiau čiau ir šarpėjus. Visgi pastarųjų liežuvis šiek tiek šviesesnis. Taip pat išskirtinėmis čiau čiau savybėmis būtų storas kailis ir tvirtas kūno sudėjimas. Kinijos legendose netgi minimi dideli karo šunys, primenantys juodaliežuvius liūtus, o istoriniai įrašai rodo, kad kai kuriems valdovams priklausė net tūkstančiai čiau čiau veislės šunų.

Taip pat šios veislės atstovai saugodavo vienuolynus, kartais traukdavo šunų roges pelkėtoje vietovėje bei gyvendavo su žmonėmis, būdami  jų kompanionai. Nors anksčiau šie šunys ir būdavo naudojami apsaugai, šiuolaikiniai čiau čiau nebėra tokie sargūs. Dažniausiai jie yra draugiški ir meilūs visiems žmonėms.

Temperamentas

Čiau čiau prigimtis – nepriklausoma. Skirtingai nuo kai kurių šunų veislių, kurių atstovai nuolat siekia žmogaus dėmesio, šie šunys yra pakankamai savarankiški. Jie mėgaujasi šeimininko draugija, tačiau neatsisako ir valandėlės „su savimi“. Nepaisant įgimto savarankiškumo, čiau čiau užmezga tvirtą ryšį su savo šeima, o ypač su savo šeimininku. Kartą šeimininką pamilęs ir juo pasitikėjęs čiau čiau tampa jam ištikimas ir jį mylintis iki gyvenimo galo.

Čiau čiau dažniausiai elgiasi oriai ir santūriai, o jų išraiška retai kada atskleidžia kokias nors emocijas. Šį stoišką elgesį kartais galima supainioti su nedraugiškumu, bet tai tiesiog jų elgsenos dalis.

Atsakingi savininkai turėtų pasirūpinti, kad mažylis čiau čiau būtų tinkamai socializuotas ir supažindintas su įvairiausiomis gyvenimo situacijomis. Tai padės pamatą tolesniam komfortiškam gyvenimui su augintiniu. Taip pat šuniuko elgesys labai priklauso ir nuo to, kaip jis gyveno pirmaisiais savo gyvenimo mėnesiais bei kokia yra jo tėvų psichika. Dėl to labai svarbu pasirinkti atsakingą veisėją, kuriam rūpi jo namuose gimstančių šuniukų psichinė būklė ir gerovė. Čiau čiau nėra itin aktyvūs šunys, tad puikiai tiktų ramų gyvenimo būdą mėgstantiems žmonėms.

Šios veislės šunys puikiai sutaria su vaikais ir gyvūnais. Visgi, kaip ir kiekvieno šuns, pakantumas kitiems augintiniams gali priklausyti ir nuo paties individo. Taip pat, kaip ir bet koks kitas šuo, tai neturėtų būti vaikų žaislas, o tik atsakingas šeimininkų pasirinkimas auginti šunį.

Trumpai galima būtų sakyti, jog čiau čiau suderina savyje nepriklausomybę, savarankiškumą, lojalumą ir paslaptingumą.

Priežiūra ir sveikata

Čiau čiau turi dvigubą, storą kailį. Jo priežiūra gerokai priklauso nuo to, ar vesite augintinį į šunų parodas, ar ne. Jei šuo parodose nedalyvaus, išmaudyti jį pakaktų kartą per du mėnesius. Išmaudyti ir išdžiovinti suaugusį čiau čiau užtruktų apie 2 valandas. Tinkama priežiūra ne tik užtikrina karališką jų išvaizdą, tačiau padeda jų odą išsaugoti sveiką. Nešukuojant gali susidaryti sąvelos, o dėl jų atsirasti net odos žaizdos.

Lietuvoje veisiamiems čiau čiau būtina atlikti displazijos ir akių tyrimus. Žinoma, reguliariai pasitikrinti pas veterinarą būtina kiekvienam augintiniui. Taip lengviau suvaldysime ligas, šioms atsiradus. Uždelsus pasekmės gali būti žymiai skaudesnės, nei pradėjus gydymą laiku.

Populiarumas ir pripažinimas

Lietuvoje čiau čiau nėra labai dažnai sutinkama šunų veislė. Visgi jų aristokratiška išvaizda bei unikalios savybės ir toliau žavi šunų entuziastus visame pasaulyje. Apibendrinant galima būtų pasakyti, jog čiau čiau sujungia senovės istoriją, išskirtinę išvaizdą ir ištikimą temperamentą. Nesvarbu, ar jus žavi jų juodai melsvi liežuviai, ar suintrigavo karališkas stotas, šie šunys paliko neišdildomą pėdsaką kinologijos pasaulyje.

Vieni žinomiausių pasaulio čiau čiau

Bentley – tai čiau čiau, priklausęs garsiam amerikiečių rašytojui Markui Tvenui. Jis buvo žinomas dėl savo ištikimybės ir išskirtinės išvaizdos. M. Tvenas savo raštuose dažnai minėdavo Bentley, šis tapo jo neišskiriamu ir mylimu kompanionu.

Choonam Brilliantine – šis čiau čiau išgarsėjo XX amžiaus pradžioje. Tai buvo šuo, pelnęs daugybę apdovanojimų parodose bei gerokai prisidėjęs prie veislės populiarinimo.

Choonam Brilliantine Flare – jis pateko į istoriją 1976 m. prestižinėje Vestminsterio parodoje (JAV) laimėdamas gražiausio parodos šuns konkursą. Galima sakyti, jog šio šuns pergalė savotiškai pakėlė čiau čiau statusą šunų parodų pasaulyje.

Taip pat įdomu, jog čiau čiau turėjo ir žymusis psichiatras bei psichologas Zigmundas Froidas ir austrų zoologas, šiuolaikinės etologijos pradininkas Konradas Lorencas.

FCI patvirtintas veislės standartas, V fci gr. Nr. 205

Pokalbis apie čiau čiau veislę

X