8 gr. Retriveriai, spanieliai ir kt.

Anglų springerspanieliai

Anglų springerspanieliai dėl savo šeimininko padarytų viską... Šie įspūdingos išvaizdos šunys traukia visų žvilgsnius kaip magnetas ir nors visame pasaulyje yra gana populiarūs, Lietuvoje jų kol kas nedaug.

Šiek tiek apie kilmę

Anglų springerspanielis yra medžioklinių šunų veislė (8 FCI grupė), kilusi iš Anglijos. Šios veislės istorija siekia XVII amžių, kai vadinamieji „sausumos spanieliai“ (Land spaniel) buvo suskirstyti į sėlinančius (crounching) ir baidančius (springer) spanielius. Pavadinimas „springerspanielis“ kilęs iš šuns medžioklės stiliaus (to spring anglų kalba reiškia pabaidyti, pakelti), kai šuo surasdavo ir pabaidydavo paukščius. Sparnuočiams pakilus, medžiotojai galėjo lengviau juos sumedžioti.

Laikui bėgant iš springerspanielių atsirado kitos specifinės šunų veislės, pavyzdžiui, anglų kokerspanieliai. XIX amžiuje šunų veisėjai pradėjo tobulinti anglų springerspanielių veislę. Buvo suformuotas veislės standartas, kuris aiškiai apibrėžė anglų springerspanielių išvaizdą ir temperamentą.

Anglijos veislynų klubas (The Kennel Club) oficialiai pripažino springerspanielių veislę 1902 m., o Jungtinių Amerikos Valstijų (American Kennel Club) – 1910 metais.

Anglų springerspanielių populiarumas išaugo XX amžiuje, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose. Ši šunų veislė puikiai pasirodė medžioklės bandymuose bei šunų parodose, sulaukė šunų mylėtojų pripažinimo ir susižavėjimo.

Anglų springerspanielio universalumas

Šiais laikais anglų springerspanieliai yra ne tik įgudę, universalūs medžioklės pagalbininkai, bet ir mylimi šeimos augintiniai. Tai šunys kompanionai, nuolat ieškantys žmogaus draugijos, pripildantys šeimos gyvenimą bendravimo džiaugsmo.

Jie mylimi ir vertinami dėl savo meilumo, sumanumo, greitos reakcijos, žaismingumo ir noro įtikti žmogui. Ne veltui šios veislės šunys pageidaujami ir įvairiose tarnybose – jiems įgimtas noras dirbti, kažką prasminga ir įdomaus veikti su savo žmogumi. Be to, imponuoja kompaktiškas šių šunų dydis, maloni išvaizda, švelnus žvilgsnis, nuolat vizganti uodega ir dar daug kas. Būtent todėl jie pasitelkiami tarnybose, kur aplinkiniams nenorima sukelti papildomų įtampų (draudžiamų pervežti medžiagų paieška aerouostuose, patikra žmonių susibūrimų vietose ir pan.).

Tik visa tai neatsiranda savaime. Kaip ir kitų veislių šunis, „springeriukus“ nuo mažens reikia tinkamai socializuoti, mokyti pagrindinių klusnumo komandų, atsakingai rūpintis emocine bei fizine augintinių sveikata, gerove.

Anglų springerspanielis yra vidutinio dydžio šuo, kurį nesunku atpažinti tarp kitų šunų ar šiaip gatvėje dėl išskirtinio kailio ir vynuogių lapo formos ausų. Jų kailis margas – gali būti baltas ir rudas, baltas ir juodas, baltas ir juodas su įrūdžiu. Plaukai vidutiniškai tankūs, turi poplaukį. „Springeriai“ šeriasi visus metus, gausiausiai – rudenį ir pavasarį, tačiau švaros mėgėjams nereikėtų baimintis: išsišėrę plaukai susivelia į gumulus, su jais lengvai susidoroja bet koks dulkių siurblys.

Šie šunys pasižymi gera sveikata, o jų gyvenimo trukmė apie 12-14 metų.. Papildomo dėmesio reikalauja jų ausys (kaupiasi drėgmė, dažniau kaupiasi ir siera), pasitaiko virškinamojo trakto bėdų, nes smalsuoliai mėgsta ką nors netinkamo paragauti.

Tačiau šie šunys tikrai nereikalauja išskirtinės priežiūros. Springerspanieliai nėra hiperaktyvūs, jiems nebūtinas didelis fizinis krūvis. Pora ilgesnių pasivaikščiojimų per dieną daugiau nei gana, kad springeris būtų sveikas, žvalus ir laimingas.

Didžiausias springerspanielio išskirtinumas – jo besąlygiškas atsidavimas šeimininkams, todėl jie netinka žmonėms, paliekantiems augintinį vieną namuose nuo ankstyvo ryto iki vakaro. Įdomios veiklos ir bendravimo su žmonėmis stokojantį springerspanielį gali kamuoti „išsiskyrimo nerimas“. Kaip jau minėta, jam labai svarbu artimas ryšys su savo žmogumi, jis puikiai sutaria su kitais gyvūnais ir gentainiais, mėgsta žaisti su vaikais.

Daugiau informacijos rasite Lietuvos spanielių savininkų klube

Anglų springerspanielių standartas.

Pokalbis apie anglų springerspanielius.

Parengė Elvinas Karalis

X