9 gr. Kompanionai ir šunys žaisliukai

Havanos bišonai

„Padurkų“ šuniukai – taip kartais juokaujama apie Havanos bišonus. Bišonas yra prancūziškos kilmės žodis. Bichonner – puošti, o bichon – puošnus šuniukas.

Manoma, kad šių šunų protėviai buvo išvesti didžiuosiuose Europos uostuose, daugiausia jų būta Ispanijoje ir Italijoje. Kai kas mano, kad ruda bišonų kailio spalva reiškia, jog veislės pavadinimas kilo iš Kubos sostinės Havanos, kurioje sukami rudo tabako cigarai.

Maži kambariniai šuneliai galbūt ir galėjo atsirasti Kuboje prasidėjus ispanų ekspansijai, šių šuniukų ispanai galėjo atsigabenti prekiniuose laivuose. Tais laikais bišoniukai buvo labai brangūs, juos įsigydavo tik turtingi kubiečiai. Havanos bišonai buvo laikomi aukštuomenės šunimis, paprastas valstietis tokio šuns neturėjo teisės nė paglostyti.

Paprasti žmogeliai Havanos bišonus galėjo pamatyti, kai išsipusčiusios turtuolės švytruodavo Havanos gatvėmis, vedinos arba veždamosi savo augintinius karietose. Šuniukus vietiniai šaukė Perritos de la falda („padurkų“ šuniukai), nes tokiems mažiukams nieko nereiškė pasislėpti po šeimininkių sijonais. Tais laikais Havanos bišonų nepardavinėjo, tik dovanojo. Jie buvo statuso ženklas.

Tačiau 1959 m. Kuboje įsiplieskusi liaudies revoliucija sudavė smūgį „kapitalistinėms išmonėms“ – veisliniams šunims. Laimei, kai kam pavyko pasprukti ir išsigabenti iš šalies savo augintinius.

Nedidelė kubiečių egzilė įsikūrė Jungtinėse Valstijose, jie ir išsaugojo Havanos bišonus. Dabar kubiečiai vėl atkūrė Havanos bišonų veislę, laiko ją nacionaline vertybe. Kuboje jie vadinami el bichon habanero, bet juokais šaukiami ir „padurkų“ šunimis. Tai vienintelė kubiečių nacionalinė šunų veislė.

Taigi, kinologijos istorija neatsiejama nuo didžiosios istorijos – šiems mažiems šuneliams taip pat teko patirti sunkių istorinių sukrėtimų.

Mažas, nereiklus, pakantus vaikams

Gyvenančios bute ir norinčios įsigyti mažą, daug rūpesčių nesukeliantį šuniuką šeimos gali įsigyti Lietuvoje dar ne itin populiarios veislės – Havanos bišono šuniuką. Švelniai havaniukais vadinami šuneliai yra geraširdžiai, žaismingi ir nepaprastai pakantūs vaikų atžvilgiu. Havaniukai kantriai iškenčia vaikų išdaigas, juos netgi reikia saugoti nuo mažųjų išdykėlių, kurie gali per daug juos užspausti ar timptelėti už uodegos. Renkantis juos pagal lytį būtina atminti, kad meilesni yra patinėliai, o kalytės – labiau nepriklausomos.

Kuo jus gali pakerėti Havanos bišonas?

1. Gyvenimo sąlygos. Havaniukai puikiai jaučiasi nedideliame bute – jam idealių gyvenimo sąlygų nereikia. Svarbu, kad nebūtų palikti vieni ilgiau nei keturioms valandoms, mat šiems šuniukams reikia žmogaus ir meilės.

2. Maži. Mažylis sveria 3-6 kg ir yra 21-27cm ūgio. Būdami tokie maži jie gali keliauti su šeimininku nešiojamame krepšyje, juos priima į autobusus ir net lėktuvo saloną.

3. Nereiklūs maistui, prie dubenėlio nepuola, nebent ten būtų įdėta kas nors nepaprastai gardaus.

4. Reikalus gali atlikti namie (!) ant neperšlampamos palutės ar kačių kraiko. Tačiau, žinoma, negalima tuo piktnaudžiauti – bet koks šuo mėgsta ir ajm būtina palakstyti lauke.  

5. Lengvai dresuojami. Šimtus metų ši veislė net buvo laikoma cirko šuniukais. Iki septynių mėnesių šunelį galima išmokyti visų pagrindinių paklusnumo komandų. Tai nebus sunku, nes šie šunys mėgsta mokytis ir įtikti šeimininkui.

6. Jie yra neblogi namų skambučiai, lojimu pranešantys apie atvykstančius svečius.

7. Kvapas. Havaniukai neturi specifinio šuns kvapo.

8. Alergija. Jie priskiriami prie mažiausiai alergiją sukeliančių šunų.

9. Nesišeria. Didžiausia šuniuko puošmena – žemę siekiantys šilkiniai plaukai, šie šunys visiškai nesišeria. Kailį prižiūrėti nesunku – patariama maudyti kartą per savaitę ir gerai iššukuoti. Jeigu havaniukas yra balto snukučio, jam reikia pavalyti aplink akytes, kad nesusidarytų rausvos ašarų dėmelės.

10. Būdas – „pagal pageidavimą". Ant šeimininko kelių jis gali pragulėti valandų valandas kaip tingus katinas, bet, pastatytas ant žemės, vėl žaismingai šokinėja ant dviejų kojyčių, visas ramumas kažkur išgaruoja. Nors ir mažas, šis šunelis yra labai ištvermingas ir gali bėgti ilgas distancijas šalia šeimininko. Ir dar neaišku, kas bus pirmas...

11. Vaikai ir kiti augintiniai. Geranoriškas vaikų bei kitų gyvūnų atžvilgiu.

12. Sveikata. Šie šuneliai yra stiprūs, labai geros sveikatos, ilgaamžiai.

Havanos bišonai labai mėgiami Skandinavijos bei kitose Vakarų Europos šalyse. Lietuvoje kol kas turime nedaug šios veislės šuniukų, bet jų daugėja – kitaip ir negali būti, nes havaniukai dovanoja žmonėms gražų ir prasmingą gyvenimą.

Havanos bišonų standartas, nr. 250, IX FCI gr.

Parengta pagal Ramunės Stasytienės inf.

R.Stasytienės ir S.M. Photogallery nuotr.

 

X