Maltos bišonų temperamentas
Maltos bišonai yra judrūs šunys, visuomet viskuo besidomintys bei trokštantys dalyvauti įvykių sūkuryje. Draugiški, bet vertinantys savo privilegijas, Maltos bišonai puikiai sutaria su kitais naminiais gyvūnais. Šeimininkui skyrus daugiau dėmesio kitam augintiniui, šie šunys gali tapti tikrais pavyduoliais bei iškelti dramos vertą pavydo sceną. Visa tai yra puikiai „išgydoma“ dresūra, ypač, jei šeimininkas rūpinasi socializacija ir ugdymu nuo pat šuniuko atvykimo į jo namus.
Šie šuniukai dažnai nejaučia savo dydžio, kartais net sakoma: didelio šuns siela įkalinta mažame kūne. Todėl verta atkreipti dėmesį, kad žaidimų metu Maltos bišonas nebūtų traumuotas didesnio šuns ir, žinoma, kad mažasis šeimos narys nesugalvotų aiškintis santykių su už jį kelis kartus didesniu augintiniu.
„Kodėl turiu likti vienas namuose?“
Tai šunys kompanionai, visada trokštantys būti drauge su šeimininku. Maltos bišonai virtuoziškai prisitaiko prie šeimininko temperamento ir tampa neabejotinai geriausiais draugais. Net ir gyvendami didelėje šeimoje, lieka ištikimi vieninteliam „savo žmogui“. Būtent todėl juos gali kankinti išsiskyrimo nerimas. Dažnai į naujus namus atvežtam šuniukui skiriama itin daug dėmesio. Naujai iškepti šeimininkai net išeina atostogų, kad jų augintinis greičiau ir lengviau priprastų prie neįprastos aplinkos. Tačiau dauguma net nesusimąsto, jog taip besielgdami, šuniukui daro meškos paslaugą. Naujasis šeimos narys keletą savaičių džiaugiasi neišsemiamu dėmesiu ir meile, o paskui staiga visai dienai paliekamas namie vienui vienas. Tokį pasikeitimą šuniukas supranta kaip bausmę. Bausmę, nors jis nieko blogo ir nepadarė. To rezultatas būna aiškus – garsios liūdesio dainos (kaukimas), šunybės. Todėl likti namie vienas Maltos bišonas turėtų būti mokomas nuo pat mažumės.
Socializacija ir ugdymas – nuo mažumės
Taip! Net ir tokie mažučiai, pūkuoti šuniukai reikalauja atsakingo ugdymo. Juk maži šunys taip pat yra šunys. Nesileiskite užliūliuojami Maltos bišoniuko žavesio – šuo, kurio užgaidos tenkinamos, greit užsideda „karūną“, o ją nuimti tampa itin sunku. Tai labai protingi šunys, prieš atlikdami jiems duotą komandą, gerokai pagalvoja, ar verta tai daryti. Būkite kantrūs, mylėkite ir girkite jo pasiekimus, bet nenuolaidžiaukite.
Priežiūra ir sveikata
Jei Maltos bišono šuniukas yra aktyvus parodų dalyvis – šeimininko laukia nemenkas darbas, norint išsaugoti jo didingą, aristokratišką išvaizdą bei sniego baltumo ilgą kailį, kuris vietomis gali siekti net iki 21cm ilgio! Priklausomai nuo kalio ilgio, šukuoti jį reikia bene kiekvieną dieną. Taip pat negalima pamiršti ir papiločių rišimo bei jų taisymo (beveik kasdien, kuriai nors atsilaisvinus ar nukritus šuniukui bežaidžiant). Maudyti patartina kas savaitę.
Jei šuniukas neskirtas parodoms, ilgą kailį galima nukirpti iki maždaug 3 cm, tuomet prižiūrėti bišoniuką daug paprasčiau. Maloni žinia ta, jog šios veislės šunys neturi poplaukio ir beveik nesišeria. Taip pat priimta manyti, jog jų kailis yra hipoalerginis, todėl Maltos bišonai tinkami auginti alergiją turintiems žmonėms. Tačiau kiekvieno individo atvejis – unikalus. Alergiškiems žmonėms vertėtų gerokai pagalvoti, prieš įsigyjant augintinį, kadangi liga bet kuriuo metu gali paūmėti.
Tarp Maltos bišonų kartais pasitaiko akių ligų (glaukoma, užsikimšę ašarų latakai, tinklainės atrofija ir distiazė). Norint veisti, būtini sveikatos tyrimai: kelio girnelės sąnario išnirimo bei klinikinis akių tyrimas. Prieš įsigydami šios veislės šuniuką atkreipkite dėmesį, ar jo tėvai yra tirti dėl šių paveldimų negalavimų. Ir apskritai, rinkitės veislinį šunį atsakingai ir tik iš patikimo veisėjo, apsilankę veislyne, surinkę kuo daugiau informacijos, pasidomėję šuniukų tėvų kilme ir jų pasiekimais parodose.
Jeigu trumpai...
Kilmė: Centrinė Viduržemio jūros zona.
Šalis globėja: Italija.
FCI klasifikacija: 9 grupė (kompanionai ir šunys žaisliukai), 1 sekcija (bišonai ir susijusios veislės).
Bendra išvaizda: nedidelis, pailgo kūno šuo, kurį puošia labai ilgas, baltas kailis. Elegantiškas, judėdamas išdidžiai „neša“ galvą.
Ūgis ties ketera: patinai: 21 – 25, kalytės: 20 – 23 cm; svoris: 3 – 4 kg.
Pokalbis su Maltos bišonų veisėja
Parengė Ieva Urbonaitė, konsultavo Ieva Žemliauskienė
Entuziastas media, Alex Design ir I.Žemliauskienės nuotr.
Šaltiniai:
https://www.akc.org/expert-advice/dog-breeds/maltese-toy-dog-myth-legend/?fbclid=IwAR2A_rCyruYZ6Q0mb8F76EzR3zs4y4YmQjAFjuVQqOc6qr3p7jt_t0TTuJE
https://lapkins.ru/dog/maltiyskaya-bolonka/?fbclid=IwAR15Y3pEmkbO3l9jXzozBMaNxVbte75T7YjREkUtjKRDFtU7xKXUHEBxeKU
https://www.fci.be/en/nomenclature/MALTESE-65.html
https://dogtime.com/dog-breeds/maltese
https://www.trustedhousesitters.com/blog/pets/maltese-breed-guide/?gad=1&gclid=CjwKCAjw-7OlBhB8EiwAnoOEkz5p8AZbqdl0Ybfk2LFisLmB7dx5r6cQkCXKh6JVx2P76372yS4pghoCQDwQAvD_BwE