9 gr. Kompanionai ir šunys žaisliukai

Maltos bišonai

Prancūzijos monarchų numylėtiniai, žurnalų viršelių puošmenos, bebaimiai žiurkių medžiotojai. Visa tai – apie aristokratiškuosius Maltos bišonus, net ir šunims sunkiu laikmečiu aukštuomenės puoselėtus ir lepintus, vis dar taip pat mylimus ir šiandien.

Ar Maltos bišonai kilę iš Maltos?

Nebūtinai! Būdvardis „maltietiškas“ (angl. Maltese), kilęs iš semitų kalbos žodžio „málat“, kuris reiškia prieglobstį arba uostą. Šią semitų kalbos šaknį galima aptikti daugybėje jūrinių vietovių pavadinimų: Adrijos jūros sala Méléda, Sicilijos miestas Melita, taip pat ir Maltos sala.

Veislės istorija

Maltos bišonus galima vadinti Senovės civilizacijų aušros liudininkais. Jau tada baltieji kompanionai ištikimai lydėjo žmogų. Kadangi Maltos bišonai senesni už pačią istoriją, jie lyg gyvas artefaktas, kai civilizaciją apibūdino tik apie ją sklandantys mitai, ir kai meldimasis baltojo šuns stabui buvo įprastas reiškinys – nenuostabu, jog dėl tikslios veislės kilmės nesutariama. Netgi priimta sakyti, kad veislės pradžią gaubia istorijos miglos.

Viena iš versijų yra tokia, jog Centrinė Viduržemio jūros zona visada buvo svarbi jūrų transporto vieta, todėl nuo 1500 metų prieš Kristų ją užkariaudavo vis kitos didžiosios jūrų imperijos – finikiečiai, graikai, kartaginiečiai, romėnai, arabai ir normanai. Iš čia jie veždavosi prabangos prekes – prieskonius, šilką, brangakmenius ir baltus dekoratyvius šuniukus, labai mylimus jų širdies damų. Maltos bišonų veislės istorijos miglą šiek tiek prasklaido graikų kultūros palikimas IV – V a. prieš Kristų. Graikų menininkai ir rašytojai, sužavėti Maltos bišonų grožio, paliko gausų meno palikimą. Apie juos net rašė Aristotelis: „Tai tobulų proporcijų šuo, nepaisant jo mažo ūgio.“ Kaip ten bebūtų, kadangi šių šunelių protėviai gyveno uostuose, čia Maltos bišonai medžiojo peles ir žiurkes, kurių buvo gausu uostų sandėliuose ir laivų triumuose.

Tuo tarpu Romoje...

Romos aristokratai labiausiai nusipelnė visuomenėje diegdami aukštą Maltos bišonų statusą ir pristatydami juos kaip mados simbolį. Krikščioniškosios eros priešaušryje kilminga moteris buvo laikoma ne visiškai apsirengusi, jeigu plačioje suknelės rankovėje netupėjo Romos damų šuo – Maltos bišonas. Šie šunys tapo  romėnų kultūros motyvu, ypač – mituose, poemose bei pasakose, kuriose ši šunų veislė simbolizavo ištikimybę. Iš daugybės romėnų legendų, susijusių su šia veisle, bene labiausiai žinoma yra apie apaštalą Paulių. Apaštalų darbuose pasakojama, kad vienos kelionės metu Pauliaus laivas sudužo prie Maltos krantų. Čia Šv. Paulius stebuklingai išgydė romėnų valdytojo Publijaus tėvą, o šis, dėkingumo vedinas, padovanojo geradariui Maltos bišoną.

Renesanso „maltutės“

Renesansą vadina klasikinio meno ir filosofijos atgimimu, tačiau šis laikotarpis taip pat pasižymėjo ir žemės ūkio, laivų statybos bei gyvulininkystės klestėjimu. Atgaivinta senovėje puoselėta tradicija auginti šunį tik dėl malonumo, todėl dažnai buvo pasirenkamas Maltos bišonas. Vis dėlto šios veislės šunys turėjo ir „funkcinį pritaikymą“: buvo naudojami vietoje karšto vandens buteliukų, malšinančių skrandžio skausmus ir kt. Taip pat tapo madinga Maltos bišonus laikyti lovoje, kad šie atbaidytų... blusas.

Napoleono ir kitų garsenybių pasirinkimas

Legenda byloja, jog 1798 m. Napoleonui užkariavus Maltą, vienas pirmųjų jo, kaip karo gubernatoriaus, veiksmų buvo išrinkti geriausią Maltos bišoną. Šuniuką jis padovanojo savo mylimajai Žozefinai. Juokaujama, jog imperatorius mažame šunelyje įžvelgė save, kiek įžūloką, savimi pasitikintį aristokratą, visų damų numylėtinį. Matyt todėl Napoleonas šią šunų veislę taip pamilo.

Įžymūs dabartinių Maltos bišonų savininkai – Susan Sarandon, Patricia Kaas, Elvis Presley, Barack Obama, Elizabeth Taylor, Alla Pugacheva, Cindy Crawford ir kiti.

Maltos bišonų temperamentas

Maltos bišonai yra judrūs šunys, visuomet viskuo besidomintys bei trokštantys dalyvauti įvykių sūkuryje. Draugiški, bet vertinantys savo privilegijas, Maltos bišonai puikiai sutaria su kitais naminiais gyvūnais. Šeimininkui skyrus daugiau dėmesio kitam augintiniui, šie šunys gali tapti tikrais pavyduoliais bei iškelti dramos vertą pavydo sceną. Visa tai yra puikiai „išgydoma“ dresūra, ypač, jei šeimininkas rūpinasi socializacija ir ugdymu nuo pat šuniuko atvykimo į jo namus.

Šie šuniukai dažnai nejaučia savo dydžio, kartais net sakoma: didelio šuns siela įkalinta mažame kūne. Todėl verta atkreipti dėmesį, kad žaidimų metu Maltos bišonas nebūtų traumuotas didesnio šuns ir, žinoma, kad mažasis šeimos narys nesugalvotų aiškintis santykių su už jį kelis kartus didesniu augintiniu.

„Kodėl turiu likti vienas namuose?“

Tai šunys kompanionai, visada trokštantys būti drauge su šeimininku. Maltos bišonai virtuoziškai prisitaiko prie šeimininko temperamento ir tampa neabejotinai geriausiais draugais. Net ir gyvendami didelėje šeimoje, lieka ištikimi vieninteliam „savo žmogui“. Būtent todėl juos gali kankinti išsiskyrimo nerimas. Dažnai į naujus namus atvežtam šuniukui skiriama itin daug dėmesio. Naujai iškepti šeimininkai net išeina atostogų, kad jų augintinis greičiau ir lengviau priprastų prie neįprastos aplinkos. Tačiau dauguma net nesusimąsto, jog taip besielgdami, šuniukui daro meškos paslaugą. Naujasis šeimos narys keletą savaičių džiaugiasi neišsemiamu dėmesiu ir meile, o paskui  staiga visai dienai paliekamas namie vienui vienas. Tokį pasikeitimą šuniukas supranta kaip bausmę. Bausmę, nors jis nieko blogo ir nepadarė. To rezultatas būna aiškus – garsios liūdesio dainos (kaukimas), šunybės. Todėl likti namie vienas Maltos bišonas turėtų būti mokomas nuo pat mažumės.           

Socializacija ir ugdymas – nuo mažumės

Taip! Net ir tokie mažučiai, pūkuoti šuniukai reikalauja atsakingo ugdymo. Juk maži šunys taip pat yra šunys. Nesileiskite užliūliuojami Maltos bišoniuko žavesio – šuo, kurio užgaidos tenkinamos, greit užsideda „karūną“, o ją nuimti tampa itin sunku. Tai labai protingi šunys, prieš atlikdami jiems duotą komandą, gerokai pagalvoja, ar verta tai daryti. Būkite kantrūs, mylėkite ir girkite jo pasiekimus, bet nenuolaidžiaukite.

Priežiūra ir sveikata

Jei Maltos bišono šuniukas yra aktyvus parodų dalyvis – šeimininko laukia nemenkas darbas, norint išsaugoti jo didingą, aristokratišką išvaizdą bei sniego baltumo ilgą kailį, kuris vietomis gali siekti net iki 21cm ilgio! Priklausomai nuo kalio ilgio, šukuoti jį reikia bene kiekvieną dieną. Taip pat negalima pamiršti ir papiločių rišimo bei jų taisymo (beveik kasdien, kuriai nors atsilaisvinus ar nukritus šuniukui bežaidžiant). Maudyti patartina kas savaitę.

Jei šuniukas neskirtas parodoms, ilgą kailį galima nukirpti iki maždaug 3 cm, tuomet prižiūrėti bišoniuką daug paprasčiau. Maloni žinia ta, jog šios veislės šunys neturi poplaukio ir beveik nesišeria.  Taip pat priimta manyti, jog jų kailis yra hipoalerginis, todėl Maltos bišonai tinkami auginti alergiją turintiems žmonėms. Tačiau kiekvieno individo atvejis – unikalus. Alergiškiems žmonėms vertėtų gerokai pagalvoti, prieš įsigyjant augintinį, kadangi liga bet kuriuo metu gali paūmėti.

Tarp Maltos bišonų kartais pasitaiko akių ligų (glaukoma, užsikimšę ašarų latakai, tinklainės atrofija ir distiazė). Norint veisti, būtini sveikatos tyrimai: kelio girnelės sąnario išnirimo bei klinikinis akių tyrimas. Prieš įsigydami šios veislės šuniuką atkreipkite dėmesį, ar jo tėvai yra tirti dėl šių paveldimų negalavimų. Ir apskritai, rinkitės veislinį šunį atsakingai ir tik iš patikimo veisėjo, apsilankę veislyne, surinkę kuo daugiau informacijos, pasidomėję šuniukų tėvų kilme ir jų pasiekimais parodose.

Jeigu trumpai...

Kilmė: Centrinė Viduržemio jūros zona.

Šalis globėja: Italija.

FCI klasifikacija: 9 grupė (kompanionai ir šunys žaisliukai), 1 sekcija (bišonai ir susijusios veislės).

Bendra išvaizda: nedidelis, pailgo kūno šuo, kurį puošia labai ilgas, baltas kailis. Elegantiškas, judėdamas išdidžiai „neša“ galvą.

Ūgis ties ketera: patinai: 21 – 25, kalytės: 20 – 23 cm; svoris: 3 – 4 kg.

Pokalbis su Maltos bišonų veisėja

Parengė Ieva Urbonaitė, konsultavo Ieva Žemliauskienė

Entuziastas media, Alex Design ir I.Žemliauskienės nuotr.

 

Šaltiniai:

https://www.akc.org/expert-advice/dog-breeds/maltese-toy-dog-myth-legend/?fbclid=IwAR2A_rCyruYZ6Q0mb8F76EzR3zs4y4YmQjAFjuVQqOc6qr3p7jt_t0TTuJE

https://lapkins.ru/dog/maltiyskaya-bolonka/?fbclid=IwAR15Y3pEmkbO3l9jXzozBMaNxVbte75T7YjREkUtjKRDFtU7xKXUHEBxeKU

https://www.fci.be/en/nomenclature/MALTESE-65.html

https://dogtime.com/dog-breeds/maltese

https://www.trustedhousesitters.com/blog/pets/maltese-breed-guide/?gad=1&gclid=CjwKCAjw-7OlBhB8EiwAnoOEkz5p8AZbqdl0Ybfk2LFisLmB7dx5r6cQkCXKh6JVx2P76372yS4pghoCQDwQAvD_BwE

 

X