9 gr. Kompanionai ir šunys žaisliukai

Pudeliai

Pudeliai visuomet traukia akį. Jie „artistiški“, įspūdingo kailio, energingi, dažnai laimi šunų grožio konkursuose.

Jie smalsūs, vikrūs, lengvai ir greitai mokosi naujų dalykų, visada yra pasirengę žaidimams ir linksmybėms. Tai šeimos šunys. Ištikimi žmogaus bendražygiai. 

„Vokiškai prancūziška“ pudelių kilmė

Pudelių kilmės istorija iki galo dar neišnarpliota. Vis dar lieka daug neaiškumų. 1936 metais pudeliai oficialiai buvo paskelbti Prancūzijos šunų mylėtojų išvesta veisle, nors į šį titulą pretendavo ir vokiečių, ir rusų kinologai. 

Yra žinoma, kad pudelių gyslomis teka daugelio šunų veislių kraujas. Juokaujama, jog ši „kraujomaiša“ lėmė puikų pudelių išorinio grožio ir proto derinį. O jei kalbėtume apie veislės pavadinimą, pirmenybė atitenka vokiškiems žodžiams pudel-nass (kiaurai permirkęs) arba pfudel (pelkė, bala). Prancūzai šiuos šunis vadina caniche.

Pudeliai buvo išvesti padėti medžiotojams, darbuotis vandenyje. Vėliau jie tapo klajoklių artistų palydovais, nes lengvai išmokdavo triukų. Lydėdami cirko artistus, jie išmaišė visą Europą ir palengva paplito visuose kraštuose. Pasakojama, kad senovėje neturtingi vokiečių studentai susimesdavo ir visa kompanija nusipirkdavo bendrą pudelį. Jaunimėlis labai žavėjosi Gėtės „Faustu“, kuriame Mefistofelis būtent ir apsireiškia žavingo bei gudraus pudelio pavidalu.

Taip pat kalbama, jog IQ testas, pagal kurį vertinami šunų protiniai gebėjimai, pateikia šią protingiausių šunų seką: 1. Borderkolis. 2. Pudelis. 3. Vokiečių aviganis. Galima pakalbėti ir apie kitokį konkursą – kokius šunis dažniausiai tapė dailininkai? Ir čia pudeliai būtų tarp pirmaujančiųjų (Diurerio, Rembrandto ir kitų įžymių dailininkų „modeliai“). Garsusis kompozitorius Liudvikas van Betchovenas net sukūrė elegiją savo pudeliui. Kai XVII amžiuje klestėjo Barokas, pudeliai Europoje išgyveno savo aukso amžių. Populiarūs jie ir šiais laikais.

Tarptautinė kinologų federacija 1955 metais patvirtino pudelių standartą (2014 m. standartas koreguotas), kilmės šalimi nurodoma Prancūzija.

Lengvai prisitaiko prie žmogaus

Pudelių gerbėjai sako, jog šie šunys yra labai smalsūs, vikrūs, turi puikią atmintį, greitai ir lengvai mokosi, visada yra pasirengę žaidimams ir linksmybėms. Jiems patinka ir ilgi pasivaikščiojimai miške, ir ramus poilsis namie, nes lengvai prisitaiko prie šeimininko gyvenimo būdo. Pudeliai labai jaučia žmonių nuotaikas ir „perskaito“ šeimininkų norus. 

Šunų dresuotojas Gerard O‘Shea, nekart vedęs seminarus ir Lietuvos kinologams, štai ką pasakė apie pudelius: „Pudelių šuniškumą  tarytum slepia prašmatni šukuosena. O juk istoriškai pudeliai yra medžiokliniai šunys. Išvesti darbuotis bet kokiu oru, bet kokiomis sąlygomis. Kartą manęs paklausė apie šunų vyriškumą ir moteriškumą. Kas neturėjo pudelio, sakytų, jog tai „moteriškos“ natūros šuo. O aš manau, kad pudelis yra Zoro įsikūnijimas. Standartinį pudelį dar palyginčiau su arabų ristūnu. Tai toks pat vyriškumas“.

Gaila, kad mūsų krašte neauga delikatesiniai grybai – triufeliai, kuriuos pudeliai renka Prancūzijoje bei Italijoje. Prancūzas Jean-Henri Fabre rašė: „Grybavimo su pudeliu nenupasakosi. Tai reikia pamatyti. Šuo sustingsta. Uodžia orą. Gaudo menkiausią dvelktelėjimą. Ir staiga įbeda nosį į žemę. Dešine letena atsargiai paliečia miško paklotę. Susikaupęs žiūri į mane ir duoda ženklą…“.

Skirtingos pudelių grupės

Pudeliai nuo kitų šunų skiriasi dar ir tuo, kad jų veislę sudaro skirtingos grupės: didysis pudelis – 45-60 cm, mažasis – 35-45 cm, nykštukas – 28-35 cm, žaisliukas – iki 28 cm aukščio ties ketera. Pudelių kailis gali būti juodas, rudas, baltas, pilkas ir abrikoso spalvos.

Pudeliai yra vienintelė šunų veislė, kuri gali rinktis šukuoseną. Ir turbūt vienintelė, kuri turi savo „madas“. Galbūt todėl jie visada gražūs, elegantiški. Vien šukuosenų pavadinimai daug ką pasako: klasikinis liūtas, skandinaviškas liūtas, modernas, kontinental… Pudeliai beveik nesišeria ir neturi specifinio kvapo.

Be abejo, pudeliai yra labai temperamentingi šunys, todėl su jais reikia užsiimti, vystyti šių šunų protinius gebėjimus, nukreipti energiją tinkama linkme. Tai šeimos šunys, linksmi vaikų žaidimų draugai. „Pudeliai yra geraširdžiai. Jeigu ir turi ką nors bloga, tai tik tai, ką perėmė iš žmogaus”,– juokauja pudelių augintojai.

Pudeliai Lietuvoje

Nėra duomenų, ar ikikarinėje Lietuvoje būta pudelių. Tik 1974 m. pasirodė pirmieji šios veislės šunys, o vėliau pudelių augintojai Kaune subūrė pudelių mėgėjų klubą. Dabar mūsų šalyje išvesti pudeliai sėkmingai konkuruoja prestižinėse tarptautinėse šunų parodose, yra labai puikiai vertinami ir parodų teisėjų, ir pudelių mylėtojų. Ne pirmą dešimtmetį šią veislę puoselėja ir su pudeliais nesiskiria Julija Dijakovskaja, Inesa Sokolovaitė, Inga Voloskevičiūtė, Rūta Merkevičienė, Julija Kondratjeva ir kiti pudelių gerbėjai.

Besidomintys pudeliais gali kreiptis į Pudelių mylėtojų klubą: +370 699 74 155, pudeliumk@gmail.com, rima@drauguzis.lt.

Pudelių standartas, FCI nr. 9.

Pokalbis apie didžiuosius pudelius.

Entuziastas media, Viktorijos Mingailės arch nuotr.

X