9 gr. Kompanionai ir šunys žaisliukai

Tibeto terjerai

Išgirdę žodį terjeras, dažniausia pagalvojame apie trečiąją Tarptautinės kinologų federacijos (FCI) šunų klasifikacijos grupę. Tačiau, koks paradoksas, Tibeto terjeras nepriklauso terjerų grupei. Ši veislė priskiriama IX FCI grupei – vadinamiesiems dekoratyviems šunims. Kiek šie šunys „dekoratyvūs“, Tibeto terjerų gerbėjai su jumis galėtų ilgai diskutuoti, bet kad jie nėra tipiški terjerai, tai irgi tiesa. Kokie iš tiesų šunys yra Tibeto terjerai?

Veislės kilmė

Norint labiau pažinti šunų veislę, patartina pradėti nuo kilmės istorijos. Pagal pavadinimą jau supratote – ši šunų veislė išveista senovės Tibete. Tai viena archaiškiausių šunų veislių. Tibeto terjerai buvo veisiami nuo pasaulio izoliuotame regione, Tibeto kalnuose įsikūrusiuose vienuolynuose. Ir buvo veisiami gana praktiškais sumetimais: ganyti avių bandas, saugoti būstus.

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą keletą šios veislės šuniukų iš Indijos, kur šie jau buvo veisiami, parsigabeno anglai. Vėliau jie paplito Vokietijoje bei kaimyninėse šalyse. Būtent anglai pavadino šios veislės šunis Tibeto terjerais – išveisę tiek daug įvairių veislių terjerų, daug pastangų pagalvoti apie tikslesnį veislės pavadinimą neskyrė... Bet juk ne pavadinimas nusako šuns esmę!?

Jungtinėse Amerikos Valstijose šios veislės šunys pasirodė 1956-aisiais, o 1973 metais veislę pripažino Amerikos kinologų klubas. Tarptautinė kinologų federacija Tibeto terjerų veislę 209-uoju numeriu užregistravo tik 1964 metais. Pirmuosius Tibeto terjerus į Lietuvą atvežė Amerikos lietuvė Kaja Baltrušaitis 2009 metais. Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 30 Tibeto terjerų ir yra registruotas tik vienas šios veislės veislynas – „Tik Jums“.

Išvaizda, kailio priežiūra

Tibeto terjerai yra vidutinio dydžio šunys (patinai ties ketera  35,6 - 40,6 cm aukščio, kalytės šiek tiek žemesnės), svoris maždaug 7 - 14 kg.

Pirmiausia, kas krinta į akis, tai ilgas, puošnus kailis, kuris gali būti baltas, juodas, pilkšvas, trispalvis ir net aukso spalvos. Be to, Tibeto terjerų kailis yra dviejų sluoksnių. Pavilnė minkšta ir tanki, o viršutiniai plaukai ilgi, savo struktūra primenantys žmogaus plaukus. Tibeto terjerams nebūdingas sezoninis šėrimasis, taip pat jie neturi šunims būdingo kvapo ir yra hipoalerginiai šunys. Tibeto terjero kailis yra šukuojamas  maždaug vieną kartą per savaitę maudymo metu. Jeigu Tibeto terjero kailis yra kirptas – maudyti ir šukuoti galima kas dvi savaites. Daugiau laiko ir pastangų kailio priežiūrai reikia skirti, kai kailio struktūra keičiasi iš šuniuko į suaugusio šuns – tuomet kailis veliasi dažniau, sąvėlas sunkiau iššukuoti dėl tankesnio pavilnės sluoksnio.

Stiprūs, ilgaamžiai, linksmi šunys

Tibeto terjerų mylėtojai pirmiausia pabrėžia, jog tai šeimos šunys, labai prisirišę prie savo žmonių ir aplinkos. Jie tarsi „ištirpsta“ šeimoje, įsilieja į žmonių kasdienį gyvenimą. Jaučia žmonių emocijas, nesunkiai perpranta kasdienės buities ritualus. Pasitaiko, jog „tibetukai“ sunkiai ištveria atsiskyrimą, ilgiau palikti vieni liūdi, nerimauja.

Tai paprastas šuo, bet po žodžiu paprastas slypi visa puokštė įdomybių, sako Tibeto terjerų augintojai. Šios veislės šunys protingi, tvirto charakterio, bet tuo pačiu labai žaismingi, mokantys sužavėti. Kartais atrodo, kad jie turi humoro jausmą ir tyčia krečia paikystes. Yra ištikimi žmonių palydovai ir nors nėra pernelyg aktyvūs, mielai prisitaiko prie aktyvių, sportuoti ar daugiau pajudėti mėgstančių šeimininkų.

Tibeto terjerai yra ilgaamžiai, sveiki, nugyvena visavertį gyvenimą iki 15 metų ar net ilgiau. Yra draugiški žmonėms bei gyvūnams ir, jei iš pradžių gali būti nepatiklūs svetimiems, gana greitai perpranta žmones, yra linkę bendrauti. Kad šeimininkai galėtų džiaugtis draugišku, socialiu šunimi, be abejo, nuo mažumės būtina rūpintis „tibetuko“ socializacija, dresūros pagrindais. Su šios veislės šunimis galima įsitraukti į šunų sportą (Agility ir kt.) bei kitas veiklas, nes Tibeto terjerams labai patinka fizinė ir protinė veikla.

Sužinokite daugiau

Tibeto terjero standartas.

Dalios Raimondos Mačenskienės asm. nuotr.

X