Apie airių šnekumą ir gyvenimą su airiais
Airiai – nuo seno labai komunikabili tauta (tarp savų), ne veltui dažnai vykdavo aptarimai ar pasitarimai pilių menėse, kaimų aludėse, kur liejosi alaus upeliai ir aidėjo juokas, o neretai pokalbiai virsdavo ir muštynėmis.
Turbūt tas airių būdas turėjo įtakos kerių charakteriui, temperamentui formuotis ir savotiškam atlapaširdiškumui bei emocingumui. Juk, kai šie šunys džiūgauja, jie spinduliuoja džiaugsmą kaip jėgainės… Sako, akys sielos – veidrodis, tad kaskart, pažvelgęs į kerio akis pajunti spinduliuojant gėrį, meilę, džiaugsmą ir gilų supratingumą. Mokslas dar neįrodė, kad šunys turi sielą, bet jie tikrai turi didelę širdį. O keriai – vieni tų, kurie, jei galėtų, apkabintų kiekvieną ir apdalytų visus džiaugsmu.
Žinoma, tam, kad galėtume didžiuotis savo augintiniais, turime juos ugdyti: kaip tinkamai reikšti emocijas, kaip bendrauti su kitais šunimis, kaip elgtis esant vaikams šalia bei konfliktinėse ar neįprastose (stresinėse) situacijose ir mokyti daugelio kitų dalykų. Šie šunys be galo nuovokūs, tai jų kraujyje, tik reikia nepatingėti ir žmoniškai paaiškinti, ko norime iš jų konkrečiu atveju, koks šuns elgesys nepriimtinas.
Dažnas klausia manęs: „Kaip pasiekei, kad tavo Floida yra tokia nuovoki ir nekelia rūpesčių?“. Vienareikšmio atsakymo nėra, nes šuns, o ypač kerio, ugdymas tikrai nesiriboja dresūros aikštele. Tai, sakyčiau, gyvenimo būdas, kai nuo pat pirmų šuniuko žingsnių įsidarbini jo asmeniniu gidu žmonių pasaulyje: kantriai ir su meile aiškini, mokai, be prievartos ir muštro, o tik žaidimu ir pokštais mokai pasitikėti gidu, pasikliauti juo ir jo nurodymais, kad atsiskleistų ta nuostabi, šilta kerio asmenybė. Neretai keriams yra klijuojama „peštuko“ etiketė. Taip, tai emocionalūs šunys, tačiau šimtu procentų esu įsitikinusi, kad didžiausią įtaką tam turi jo šeimininkas (-ai). Juk kaip išmokysi reaguoti į stresines situacijas, į kasdien sutinkamus šunis, taip ir bus. Bet jei išvis nėra mokoma, o tik plaukiama pasroviui… Juk neretas šuns šeimininkas pritingi investuoti laiko ir finansų, ugdydamas savo augintinį (šuns veislė čia jau neturi reikšmės).
Keribliūterjerai yra labai komunikabilūs šunys. Vien paklausius jų skleidžiamų niurnėjimų ir kitokių garsinių variacijų, supranti, kad prieš jus – tikrų tikriausias plepys. Loja nedažnai, bet azartiškai, ypač norėdamas ką nors parodyti savo šeimininkui arba pranešti apie pasikeitimus jo teritorijoje. O kur dar neverbalinė – kūno kalba… Kaip tikras klounas puikiai žino mimikos reikšmę. Jo snukelyje viskas parašyta, tik skaityti tereikia mokėti.
Melagis iš jo prastas, bet gudrumo netrūksta, puikiai perpranta šeimininko užmačias ir kėslus. Keris fantastiškai tiktų bet kokiai pantomimos trupei, nes savo kūno judesiais geba perteikti, ką nori pasakyti, kokia jo nuotaika.
Kiekviena diena – penktadienis
Keris – šeimos šuo, dievinantis pasivaikščiojimus ir iškylas. Lengvai prisitaiko prie įvairių gyvenimo sąlygų: gali gyventi tiek bute, tiek name. Nors tai judrus šuo, jam pakaks ir dviejų valandų per dieną aktyvios veiklos (pasivaikščiojimai, žaidimai). Puikiai dirba vaikų auklėmis, tačiau nevalia pervertinti kantrybės, kai mažyliai neretai gan šiurkščiai bando žaisti su keturkoje aukle. Užspeistas į kampą bet koks šuo ginsis.
Keribliūterjerai dievina žaidimus! Tai vienas svarbiausių šių šunų poreikių, nes žaisdami jie atsipalaiduoja, pailsi tiek fiziškai, tiek protiškai, nes žaidžiant dirba kitos smegenų zonos nei įprastai, gaminasi biologiškai aktyvios medžiagos (endorfinai ir kt.), kurios tartum tonizuoja ir atgaivina šunį.
Kiekvienas šuns savininkas gali lengvai sužinoti savo augintinio poreikius. Atkreipkite dėmesį, kaip šuo reaguoja į naujai sutiktus žmones, kitus šunis, kaip elgiasi su žaislais. Kiek laiko trunka jo susidomėjimas naujais žaislais ar žaidimu? Ar žaisdamas ir tyrinėdamas kitus daiktus šuo bando juos kepštelėti letena, ar paragauti?
Galima būtų išskirti ir mėgstamas šunų veiklos sritis: ieškoti ir atrasti, vaikytis judantį objektą (medžioklė), rausti ir kapstyti, kramtyti, čiaumoti. Atlikę šiuos namų darbus galėsite parinkti tinkamus žaislus ir pasiūlyti žaidimus, kurie labiausiai tiks jūsų augintiniui.
Ar iš balos tas gražumas?..
Keribliūterjerai yra išskirtinės išvaizdos šunys. Nėra žinoma, kodėl tarp daugelio šiurkštaus kailio airių šunų (terjerų) veislių atsirado ir keletas švelnaus kailio, kaip keribliūterjeras ar airių kviečiaspalvis švelniakailis terjeras. Sklando ne viena legenda, kaip atsirado ši išskirtinė savybė, tačiau tai turbūt kokio nors genetinio pokyčio rezultatas, kurį sumanūs airių selekcininkai įtvirtino kaip pagrindinį šuns išorės bruožą.
Keribliūterjerai ir dar keletas airių veislių yra tik kerpami, ne triminguojami, tai daroma pagal tam tikrus reikalavimus. Nesvarbu, kad literatūroje, aprašant kailio priežiūros tipą, naudojamas žodis „trimming“. Todėl svarbu įvertinti ir finansines galimybes, nes šiuos šunis būtina kirpti ne rečiau kaip kas 1,5–2,5 mėnesio, o jaunus, iki vienerių metų – ne rečiau kaip kartą per mėnesį.
Šie mėlynieji terjerai puikiai jaučia savo vertę, ypač išėjęs iš šunų grožio salono! Negali atsistebėti, kaip šis stileiva išdidžiai žingsniuoja gatve. Aš dažnai specialiai einu į Gedimino prospektą ar senamiestį su savo augintine Floida, kad ji galėtų pasijusti tikrų tikriausia dama, kuria žavisi ir gėrisi praeiviai.
Keribliūterjeras – tai nuostabus gamtos kūrinys, kuris atsivers, jei tik suteiksite jam meilės, dėmesio, pasitikėjimo, drausmės ir galimybių džiaugtis – leisite būti laimingam žmonių pasaulyje.
Parengė Justina Juškevičiūtė
Just. Juškevičiūtės arch. nuotr.
Pokalbis apie Kerio žydruosius terjerus.