Naujienos

Metų pabaiga sutampa su tradiciniu renginiu – tarptautinėmis šunų parodomis

Baigiantis metams Lietuvos kinologų draugija (LKD) kviečia šunų mylėtojus į tradicinį kinologų renginį – tarptautines šunų parodas. Šiemet jos vyks gruodžio 20-22 d. Vilniuje, Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO (Laisvės pr. 5). Lietuvos kinologų organizuojamos šunų parodos jau seniai tapo švietėjiškais renginiais, jos supažindina visuomenę su šunų veislių įvairove, atsakingu veisimu, šunų standartais, įvairialype veikla su šunimis.

Apsilankę Litexpo 3-ioje salėje, LKD Mokymo centro stende galėsite apžiūrėti Respublikinio vaikų kūrybos konkurso „Vizgu vizgu: VEISLINIS ŠUO: kurį pasirinkčiau?“ ekspoziciją, susipažinti su pasieniečių šunimis, pasikonsultuoti su dresūros specialistais, stebėti šokius su šunimis. Veiks kūrybinės dirbtuvės mažiesiems ir „Elfų dirbtuvės“ (kviečiame aukoti šunims žaisliukų, gardumynų - tai bus perduota gyvūnų prieglaudai).

Norintieji iš arčiau susipažinti su tarptautinių šunų parodų specifika, kviečiami iš anksto registruotis į ekskursijas „Šunų parodos ABC“. Ekskursijas ves LKD Mokymo centro atstovai.

Aktyvios veiklos su šunimi: jums ir augintiniui tai patiks!

Nežadu eiti į parodas ir veisti šuniukus – kam tas veislinis šuo? Tokią nuomonę kartais tenka išgirsti. Tačiau veisliniai šunys nebūtinai „skirti“ parodoms ar grožio konkursams. Tai jūsų ir tik jūsų pasirinkimas, ką veiksite su savo augintiniu, tačiau vienas puikių pasirinkimų gali būti sportas su šunimi. Arba, šunų sportas.

Vadinkit, kaip norit, bet patikėkit: nebūtina siekti „olimpinių aukštumų“. Daug svarbiau – turiningai, įdomiai ir naudingai praleisti laiką. Stiprinti ryšį su augintiniu, fiziškai ir protiškai „iškrauti“. 

Cockapoo, Cavapoo ir kitos „grožybės“

Į Lietuvos spanielių savininkų klubo pranešimų dėžutę dažnai įkrenta užklausos dėl įvairiausių spanielių veislių. Tai džiugina, nes tautiečiai guviai domisi spanieliais, o kartais net padeda atrasti naujų veislių. Sakykime, ar ką nors žinojote apie vokiečių mažąjį spanielį? Dabar jau žinote. Ir, beje, jis priklauso VII, ne VIII FCI grupei!

Tačiau paskutiniu metu pradėjo plūsti pasiteiravimai dėl „hibridinių spanielių veislių” – Cockapoo, Cavapoo ir panašiai.

Tarptautiniame pudelių agility čempionate sėkmė lydėjo Lietuvos sportininkes

Penki pudeliai iš Lietuvos lapkričio 1-3 d. dalyvavo „International Poodle Championship (IPCA) 2024“ Olandijoje. Tik tas žodis dalyvavo šiuo atveju nelabai tinka, nes pudeliukai pasirodė puikiai ir iš Marienheem'o grįžo su prizais.

Čempionatas Olandijoje organizuotas pirmą kartą, jis tarsi kopija kito tarptautinio pudelių agility čempionato, kuris po 2 savaičių jau septintą kartą vyks Italijoje.

Šunų paroda – kultūros paveldo atspindys, veisėjų darbo rezultatas

Šunų parodos – tai ne vien gražiausių šunų rinkimai, bet ir galimybė supažindinti visuomenę su veislių įvairove, šunų standartais, priežiūra – viskuo, ką galime įvardyti kaip kinologiją. Šunų parodos yra puiki vieta organizuoti švietimo veiklas, ugdyti būsimuosius bei esamus šunų šeimininkus ir skatinti atsakingą augintinio pasirinkimą. Šunų paroda taip pat yra efektingas šou, aistringos varžybos, sutraukiančios nemažai žiūrovų.

Pirmoji šunų paroda įvyko 1859-ųjų vasarą Niukasle (Newcastle), Anglijoje. Tai buvo nepaprastai svarbu kinologijos raidai – veislinių šunų statusas sulig šiuo įvykiu tapo visiškai kitoks! Viešas veislinių šunų pristatymas visuomenei, galimybė bendrauti su veisėjais, išgirsti šios srities profesionalų nuomonę buvo savotiškas „kinologijos sprogimas“. Taigi, šunų parodos nuo pat savo istorinės pradžios yra atviros, skirtos visiems! Jos svarbios tam miestui, tai šaliai ir tam kontinetui (Europos šunų čempionatas, Pasaulinė šunų paroda), kuriame vyksta. Kokio dydžio bebūtų šunų paroda, ji visada yra kultūros paveldo atspindys, tos šalies šunų veisėjų darbo ir pastangų rezultatas. 

Nuotolinis seminaras „Šuniukų priežiūra neonatologiniu periodu...“

Lietuvos kinologų draugijos Mokymo centras tęsia veisėjų bei šunų augintojų mokymus ir 2024 m. lapkričio mėn. 28 d. kviečia į nuotolinę paskaitą „ Šuniukų priežiūra neonatologiniu periodu: dažniausiai pasitaikantys susirgimai ir bendros sveikatos aspektai". 
Paskaitą skaitys veterinarijos gydytojas, Europos Gyvūnų reprodukcijos koledžo rezidentas Tomas Laurusevičius. 

Kinologinis švietimas: lapkričio 6 d. respublikos pedagogai klausėsi nuotolinės paskaitos

Lietuvos kinologų draugijos Mokymo centro šūkis yra gana ambicingas: „Kurkime gyvūnus mylinčią šalį!“. Ir ši kūryba susideda iš daugelio dalykų, tarp kurių vienas svarbiausių – visuomenės švietimas. Pirmieji bandymai šviesti visuomenę buvo prieš daugiau kaip du dešimtmečius, kai kinologai entuziastai pradėjo lankytis vaikų ugdymo įstaigose, bendruomenių šventėse. Dabar kinologinis švietimas neįsivaizduojamas be specialių mokymų LKD šunų veisėjams, „Atsakingo šeimininko akademijos“ suaugusiesiems ir vaikams, edukacinių programų šunų parodose, užsiėmimų vaikų ugdymo įstaigose, stovyklose, respublikinių konkursų bei kt. veiklų.

Skelbiamas vaikų kūrybos konkursas „Vizgu vizgu: VEISLINIS ŠUO – kurį pasirinkčiau?“

Lietuvos kinologų draugijos Mokymo centras, daugiau kaip dešimtmetį vykdantis vaikų ir suaugusiųjų švietimo programas, kviečia 0-4 klasių vaikus dalyvauti respublikiniame vaikų kūrybos konkurse „Vizgu vizgu“ (VEISLINIS ŠUO: kurį pasirinkčiau?).

Šimtus metų šunų veisėjai įvairiuose pasaulio kraštuose veisia šunis, puoselėja nacionalines šunų veisles, rūpinasi jų gerove. Mes taip pat džiaugiamės nacionaline šunų veisle – lietuvių skalikais. Organizuodami konkursą siekiame, kad vaikai labiau pažintų veislinius šunis, pasidomėtų jų įvairove ir skirtumais, daugiau sužinotų apie kilmės istoriją. Norime, kad vaikai suvoktų: įsigydamas veislinį šunį žmogus prisiima atsakomybę ir įsipareigojimą puoselėti, rūpintis veislės išsaugojimu bei gerove. Tai puiki proga pedagogams kalbėtis su vaikais apie atsakingų šunų veisėjų pastangas išsaugoti veisles kaip šalies kultūros paveldą, sudominti mokinius kinologija, ugdyti pagarbą žmonių pomėgiams ir, svarbiausia, supažindinti su nepaprastai didele veislinių šunų įvairove.  

Ruduo: kaip prižiūrėti augintinius ir kas jiems kelia pavojų?

Kai kurie augalai, o ypač jų kaulavaisiai, yra nuodingi šunims ir gali sukelti ne tik virškinimo sutrikimus, bet ir daug sunkesnius negalavimus. Kokios rudens gėrybės yra pavojingos šuns sveikatai?

Kaštonai ir gilės

Kaštono sėklų paragavusiam šuniui gali prasidėti seilėtekis, pykinimas, sutrikti virškinimas. Gyvūnas gali prarasti apetitą, tapti vangus. Be to, kaštono sėklos yra pakankamai kietos, šuo gali jomis paspringti. Taip pat pavojingos ir ąžuolo gilės. Net vienkartinis „pasivaišinimas“ gilėmis gali sukelti vėmimą, viduriavimą – negalavimai gali būti kraujingi, sukelti mieguistumą. Nuolatinis gilių ėdimas gali išprovokuoti inkstų ar kepenų ligas, o didelis kiekis – žarnyno obstrukciją.

Gustė Juknevičiūtė: „Užaugti iki čekoslovakų vilkšunių man prireikė kelerių metų“

Trys čekoslovakų vilkšunės – Juki, Myo ir Pekla. Priglausti šunytė Levanda ir žirgas Saturnas, kelios avys ir ožkos. Toks yra Gustės Juknevičiūtės ūkis. Gyventi su didele „šeimyna“ Vilniuje ji negalėjo, todėl įsigijo sodybą Prienų rajone. Lietuvos kinologų draugijos dresuotoja, čekoslovakų vilkšunių veisėja, šaulė ir dar daug kas yra ši gyvūnų mylėtoja. 

„Nors čekoslovakų vilkšunius pasirinkau seniai, dar paauglystėje, tačiau man pačiai iki jų „užaugti“ prireikė kelerių metų“, – šypsosi Gustė, paklausta apie visiškai „nemadingos“, gana sudėtingos šunų veislės pasirinkimą. Ją pakerėjo nepriklausomas „čekų“ būdas ir tai, jog šie šunys nesistengia įtikti žmogui. Pakerėjo laukinė prigimtis ir... gintarinis žvilgsnis, nuo kurio per kūną perbėga šiurpuliukai.

Mergina jau išaugino tris „čekiukų“ vadas. Visi mažyliai sėkmingai rado savo jaukius namus, ji tuo garantuota, nes seka savo išvestų šuniukų gyvenimo istorijas: „Kadangi „čekiukams“ rasti namus nėra lengviausia užduotis, dar iki pasiimant šuniuką, su šeimininkais užmezgu artimą kontaktą. Susitikimų metu stengiuosi perprasti, ar žmones pasiruošę tokiai šunų veislei. Natūralu, jog ir po šuniuko pasiėmimo bendraujame, jie tampa mano veislyno vilkiškais „gaujos nariais“.

Kad per Heloviną gyvūnų gerovė neašarotų kamputyje...

Anglų kalbos žodį Halloween bandyta visaip „vartalioti“, siūlant Visų šventųjų išvakarėse spalio 31 dieną švęsti Vaiduoklių šventę. Dar siūlyta tą progą vadinti Šiurpnakčiu.

Iš pradžių atrodė, kad vaiduoklių eitynės mūsų krašte neprigis, bet laikai keičiasi ir jaunimas vis dažniau nori tą Šiurpnaktį išgyventi. Tačiau koks paradoksas: veterinarijos gydytojai sako, jog jiems ši šventė išties šiurpnaktis. Šiurpnaktis tikrąja šio žodžio prasme ji yra ir mūsų augintiniams.

Lietuvos kinologų šunys – tarp gražiausių Europos šunų

„Turime būti pasirengę naujoms galimybėms!“, – po pergalės „Supreme Bis“ konkurse tarptautinėje šunų parodoje Palangoje (2024 m. rugsėjo pabaiga) sakė Aliaskos malamuto Dantės (CH CONTRACT WITH THE DEVIL SIELOS MISTERIJA) savininkė ir veisėja Gintarė Tamašauskaitė. Ilgai laukti nereikėjo – 2024 m. Europos šunų čempionate Celje mieste Slovėnijioje Dantė laimėjo ne tik veislės nugalėtojo titulą, bet taip pat buvo pripažintas gražiausiu V FCI grupės šunimi ir varžėsi kartu su kitais grupių nugalėtojais čempionato finale.

Gražiausiu Europos šunimi išrinktas australų aviganis iš Didžiosios Britanijo BRIGHTTOUCH DRIFT THE LINE THROUGH DIALYNNE. Šis šuo tapo ir Cruft's 2024 nugalėtoju. Antras - standartinis pudelis SMART CONNECTION DARKNESS, trečias - afganų kurtas TELLS KJAVU IT'S ABOUT TIME

Lietuvai čempionate atstovavo beveik 300 šunų, jų pasiekimai puikūs, sveikiname visus! Lietuvos jauniesiems vedliams čempionate atstovavo Elžbieta Petrauskaitė. Europos šunų čempionate teisėjavo tarptautinė šunų teisėja kaunietė Kornelija Butrimova. Ringo asistentėmis dirbo trys kinologijos savanorės iš Lietuvos – Vita Jucevičienė iš Vilniaus, Austė Žalevičienė iš Šiaulių ir Elena Jakelaitytė iš Vilniaus.

X